Mint mondta, az idén megtermett búzának a 30%-a étkezési minőségű, a 70%-a takarmánygabona. Ennek többek között az az oka, hogy a felvásárlási árak a mélybe zuhantak, a bizonytalan piaci helyzetben pedig a költségeken is spórolniuk kellett a gazdálkodóknak (például a műtrágya-felhasználáson).

Az idei év a legtöbb gazdánál veszteséges lesz: búza esetében a fedezeti pont 7 tonna/hektár körül alakul, az országos átlag viszont 6 tonna alatt alakult. A kukoricának 9-10 tonnát kellene hozni. A napraforgó betakarítása is megkezdődött, 2,8-3 tonna körül alakult eddig a terméshozam, ez éppenhogy fedezi a költségszintet.

Mint mondta, ebben a helyzetben felelős hozzáállásra van szükség a kereskedők és a feldolgozók részéről is.

Szeptember 15-én lejár az importtilalom

Szeptember 15-én lejár az uniós szintű korlátozás az ukrán gabona importjára vonatkozóan, ezért Magyarország és Lengyelország már most jelezte, hogy nem engedi be az ukrán gabonát, akár egyoldalúan is fenntartják a tilalmat. Jakab István arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugat-európai tagállamok részéről óriási a nyomás, hogy Ukrajna az EU tagjává váljon, ami teljesen átrendezné az unió agrárpiacát. Ha Ukrajna csak tagjelölt is lesz, nagyobb hozzáférést kapna az uniós piachoz Jakab István szerint.

Az interjú ITT hallgatható meg.

Indexkép: Shutterstock