A Washingtoni Állami Egyetem kutatói megállapították, és kísérletekkel bizonyították, hogy a fiatal kenguruk ürülékében lévő mikrobák a szarvasmarhák gyomrába juttatva felerősítik a metán-inhibitor hatást, azaz erősen fékezik a metán keletkezését, illetve kiböfögését és a légkörbe jutását, ami miatt jelenleg világszerte korlátozó intézkedéseket kell bevezetni a szarvasmarha tartásban – írja a news.wsu.edu.

Hozzáteszik, hogy a metán termelődését már korábban is megpróbálták a tehenek étrendjének változtatása és kémiai inhibitorok, illetve vakcinák révén gátolni, de a metántermelő baktériumok rövid időn belül ellenállóvá válnak az alkalmazott vegyi anyagokkal szemben.

Forradalmi változás jöhet a szarvasmarhatartásban

Forradalmi változás jöhet a szarvasmarhatartásban – Fotó: Shutterstock

Amint Birgitte Ahring, vezető kutató elmagyarázta, a kenguru-ürülékből kinyerhető mikrobák az állatok gyomrában metán helyett ecetsav keletkezését váltják ki, ami a légszennyező anyagként kiböfögött metánnal szemben kifejezetten előnyös a tehenek számára, mivel elősegíti az izomnövekedésüket.

Kiemelte, hogy a metántermelődés maga is energiát von el a tehenektől, annak elmaradása tehát segíti a fejlődésüket.

Ha a tudósoknak üzemi méretekben is sikerül megoldaniuk a szóban forgó mikrobáknak a kenguru-ürülékből való kivonását és a tehenek gyomrába való bejuttatását, az világszerte forradalmi változást hozhat a szarvasmarhatartásban.

A washingtoni kutatások eddigi eredményeit a Biocatalysis and Agricultural Biotechnology című folyóiratban tették közzé.