Több mint egy hete küzd Szlovákia, annak is csallóközi része a ragadós száj- és körömfájással. Ahogy az lenni szokott, ott és nálunk, Magyarországon is rengeteg valós és valótlan hír terjeng, sok kérdés fogalmazódik meg az emberekben. Honnan jött a vírus? Lehet-e ellene védekezni, és ha igen, miért nem? Miért kell leölni egész állatállományokat? Veszélyt jelent-e a vírus emberre? Biztonságos-e a hús és a tej fogyasztása? A szlovák kormányhivatal a sok-sok felmerülő gondolat okán egyfajta kérdezz-feleleket állított össze.

Ezt most a Hirek.sk szlovákiai televíziós hírportáltól vesszük át.


Mi az a száj- és körömfájás?

Egy rendkívül fertőző állatbetegség. Leginkább a szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és bárányokat támadja meg, de a szabadon élő rőtvadat és más párosujjú patásokat is.

Újfajta vírusról van szó?

A száj- és körömfájás vírusa egyike a legkisebb és legellenállóbb állati vírusoknak, amit már 1898 óta ismerünk. Nagyon stabil és rendkívül hatékonyan terjed.

Melyek a jellemzői?

A vírus lappangási ideje 7-14 nap, a szarvasmarhánál rövidebb is lehet. Az első tünetek közé tartozik a tejhozam csökkenése, a láz, hólyagok és afták megjelenése a szájüregben, ami nyáladzáshoz vezet. Hólyagok és fekélyek jelennek meg a tőgyön és a patán is. Az állatok sántítani kezdenek és a fájdalom miatt elveszítik étvágyukat, lefogynak, búskomorrá válnak.

Minden fogékony állat mutat tüneteket?

Nem, de ha fertőzött állatok közelében van – a gócponttól 3 kilométeres távolságra – el kell pusztítani. Az állatok fertőznek és a vírust már a tünetek megjelenése előtt is terjesztik.

Halálos a betegség?

A jó kondícióban lévő felnőtt állatok számára a fertőzés nem halálos, rosszabb helyzetben vannak a fiatal állatok. Mivel súlyosan fertőző betegségről van szó, az egész állományokat likvidálják, hogy elejét vegyék a további terjedésnek.

Hogyan terjed a vírus?

Röviden: mindennel. A fertőzött állatok közti közvetlen érintkezéssel, fertőzött takarmánnyal, vízzel, alommal, szénával, fertőzött munkaeszközökkel, ruházattal és főleg a személyzet lábbelijével, fertőzött autókkal és azok részeivel. A vírus széllel a levegőben is terjed, akár több tíz kilométeres távolságra is, nagyon ellenálló és sokáig életképes.

Miért olyan veszélyes a fertőzés?

Rendkívüli gazdasági károkat okoz, a tenyészetek újraindítása évekig tart. Ezért kell drasztikus lépésekkel megállítani, nincs helyük találgatásoknak, feltételezéseknek, házi módszereknek.

Az ember is megfertőződhet a száj- és körömfájással? Ha igen, hogyan?

Rendkívül ritkán, de előfordulhat, annak függvényében, milyen az egyén ellenállóképessége. A lefolyása viszont akkor enyhe.

A kutyák, macskák, nyulak és a baromfi is megfertőződhetnek?

Számukra nem jelent veszélyt ez a betegség.

Lehet panasza az embernek, ha száj- és körömfájással fertőzött tehén tejét itta?

A betegség akut fázisában lévő tehéntől, báránytól vagy kecskétől fejt friss tej gyorsan megalszik és az íze miatt alkalmatlanná válik a fogyasztásra.

A pasztörizálás véd az ember megbetegedése ellen?

A hőkezelt (pasztörizált) tej fogyasztása nem jelent egészségügyi kockázatot. A pasztörizált tejből készült termékek, mint a joghurt, a tejpor vagy a bébitápszer, biztonságosak.

Megbetegedhet-e az ember, ha a fertőzött állat húsából eszik?

A hőkezelt, főtt vagy sült, hús fogyasztása nem jelent kockázatot az ember számára.

A fagy elpusztítja a vírust?

A vírus a hőre és a savasságra érzékeny, a fagyasztást túléli. Télen vagy hidegebb időszakokban tovább él, mint melegben.

Milyen tünetei lehetnek az embernek, ha elkapta a vírust?

Az esetek döntő többségében észrevétlenül esik át a fertőzésen, rendkívül ritka esetekben afták, hólyagok jelenhetnek meg a szájüregben és a nyelven.

Ilyen esetben miből áll a kezelés?

A kezelés csak a tünetek enyhítését szolgálja, amelyek minimálisak.

Ha vannak otthon háziállataim, akkor ne egyem a húsukat és ne igyam a tejüket a száj- és körömfájás miatt?

A hús és tej hőkezelése megöli a vírust és biztonságossá teszi az élelmiszerek fogyasztását.

Meglátogathatom a kutyámmal a fertőzés gócpontjában élő családom?

Igen, habár a fertőzés terjedésének megállítása érdekében kulcsfontosságú a mozgás minimalizálása.

Létezik oltás a betegség ellen és az véd a terjedése ellen?

Nem. A vakcina csak a vírus ürítését csökkenti azon állatok esetében, amelyek már kontaktusba kerültek vele.

Miért kell minden fogékony állatot elpusztítani?

Hogy ne terjesszék a betegséget. A fertőzési gócpontokban és más tenyészetekben a járványveszély alapján történik ez.

A fertőzést átvihetik a vadon élő állatok is?

Ezek – a szarvasok, az őzek és a muflonok – vírusátvivőnek számítanak, miközben nekik nem okoz a betegség különösebb egészségi problémákat. Hogy ne terjesszék a vírust, nem szabad őket az erdőkben zavarni.

Be lehet lépni a farmokra, a tenyészetekbe?

A fertőzés gócpontjaiban teljes tilalom érvényes az illetéktelen személyek belépésre, miközben minden személynek és a járműnek a bejáratnál fertőtlenítő kapun, vagy gázlón kell áthaladnia.

Hogy kell kinéznie a fertőtlenítő gázlónak?

A hosszúságának legalább 5 méteresnek kell lennie, hogy a nagy traktorkerekek is meg tudjanak benne fordulni. A mélysége nagyjából 20 centiméter, legideálisabb, ha az egész bejárat szélességében alakítják ki. Ha az ilyen gázló kialakítása nem lehetséges, akkor fertőtlenítő sávok, fertőtlenítő kádak, esetleg ideiglenes fertőtlenítő gázlók – például fertőtlenítővel átitatott fűrészporréteg – is megengedett.

Ki a felelős a telep fertőtlenítésért?

A tenyésztő.

Mikor jelent meg a vírus Németországban?

2025. január 10-én Németország hivatalosan bejelentette, hogy a brandenburgi tartományban, Berlintől nem messze egy farmon vízi bivalynál észlelték a száj- és körömfájást. Egy kis, 14 állatból álló tenyészetről volt szó, ahol az állatokat a szabadban tartották. Ez volt az első eset Németországban 1988 óta.

Márciusban Magyarországon ugyanerről a vírusról volt szó?

Március 7-én Magyarországon, 2,5 kilométerre a szlovák határtól egy farmon igazolódott be a száj- és körömfájás fertőzés. A vírustörzs azonban más volt, mint a németországi.

Mikor került át Szlovákiába a vírus?

Az első eseteket március 21-én igazolták a tesztek három dél-szlovákiai farmon.

Van értelmük a tilalmaknak és rendelkezéseknek, ha a vírus a levegővel is terjed?

Ha szigorúan betartjuk ezeket, nagy segítséget jelentenek abban, hogy a vírus ne terjedjen tovább. Minden fertőzés esetében a legfontosabb a fegyelem. A fertőzés elleni küzdelem egyetlen módja a szigorú karantén, az izolációs intézkedések, és sajnos teljes állatállományok elpusztítása is.

Forrás: Hirek.sk

Indexkép: Pixabay