A cellulóz árának emelkedése mellett az is gondokat okoz, hogy globálisan akadozás tapasztalható a szállításban, de a kereslet egy is folyamatosan nő a környezetbarát csomagolóanyagok miatt.
Mi a cellulóz?
A cellulóz egy szerves vegyület, a Föld legelterjedtebb biopolimerje. Az állatok nem termelnek cellulózt, a növények, algák valamint egyes baktériumok és más mikroorganizmusok viszont igen. A cellulóz a fő szerkezeti molekula a növények és az algák sejtfalaiban – olvasható a greelane.com oldalon. A cellulózgyártás legfontosabb nyersanyaga a fa.
A cellulóz elsődleges kereskedelmi felhasználása a papírgyártás. A cellulózrostokat a textiliparban használják, a gyapot, a vászon és más természetes szálak felhasználhatók vagy feldolgozhatók műselyem előállításához. A cellulózt építőanyagként és elektromos szigetelőként is felhasználják. A mindennapi háztartási anyagokban például a kávészűrőkben, szivacsokban, ragasztókban, szemcseppekben, hashajtókban található meg alapanyagként.Elszállt a papír ára
Többek között a cellulóz árának növekedése miatt a papír napi áras lett, hasonlóan az építőiparban a cementhez. Az euró árfolyam és az energiaárak növekedése az iparban tervezhetetlen gazdasági környezetet hozhatnak létre – olvasható a napi.hu-n.
Kilőtt a cellulóz ára, ami a papírárakat is felfelé húzza – Fotó: pixabay
Peller Katalin, a Nyomda- és Papíripari Szövetség ügyvezető igazgatója a napi-hu-nak adott nyilatkozatában kifejtette: az elmúlt hónapok mutatóit nézve elmondható, hogy a cellulóz áremelkedése szinte függőleges ívet ír le.
Szintén markáns változást okoz a konténerek árainak növekedése, amely az utóbbi időben megnégyszereződött. Az év elején 3 ezer, most pedig már 12 ezer dollárt is elkérhetnek érte.
Ára van a környezettudatosságnak is
Az előző szempontok mellett az is lényeges, hogy a környezettudatossági iránylevek miatt egyre nagyobb hangsúly helyeződik a papíralapú csomagolóanyagokra, a zöldségeket, gyümölcsöket, és számos más élelmiszert is ma már inkább papírba csomagolva értékesítenek műanyag helyett. A változások oka elsősorban még nem ebben keresendő, mert ennek a folyamatnak csak az elején tartunk.
Peller Katalin szerint jövő nyárra már visszaállhat a régi rend, de ezt még senki nem tudja megjósolni. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a megrendelésnél ki kell fizetni az ár egy részét, a másikat viszont a szállításkor. Arra is van precedens, hogy a gyártók allokációs és kvótarendszert vezetnek be.