A legjobb borszőlők előállítása egyre inkább művészetté válik: a talajművelés, öntözés, kártevő-irtás és trágyázás gondos elvégzése mellett a termesztők új, egyedi aromát igyekeznek biztosítani boraiknak, a sorok közé pedig társnövényeket ültetnek talajtakarás, illetve a jövedelmezőség javítása céljából.

szőlő

A kísérleteket tovább kívánják folytatni, alaposan feltárva a két növény egymásra gyakorolt hatásának okait – fotó: pixabay.com

Egy új-zélandi szőlőültetvényen nemrégiben készült esettanulmány azt vizsgálta, hogy a magas szárazság-tűrésű kender a szőlősorok közé ültetve hogyan javíthatja a talajviszonyokat, miközben másodlagos pénzforrást is biztosít – írja a news.mongabay.com hírportál.

Helyi termesztők és kutatók (a Hark & Zander cég részéről) ezt a társítást a gyakorlatban kipróbálva azt tapasztalták, hogy az pozitív előnyökkel jár, mind a talaj egészségi állapotára és termékenységére, mind a szén-dioxid tartalmának tárolására.

Emellett a társításnak volt egy meglepő hatása is, miszerint a kender, mint társnövény egy különleges és utánozhatatlan aromát biztosít az ilyen szőlőből készült bornak. Még nagyobb meglepetéssel tapasztalták, hogy ezt a különleges aromát a borfogyasztók többsége kifejezetten pozitívan értékelte.

A kender a pótlólagos jövedelemszerzés szempontjából is kedvező társnövénynek bizonyult, mivel a belőle készült termékek (például élelmiszer-adalékanyagok, kozmetikumok, rostok és építőanyagok, stb.) iránt magas kereslet mutatkozik.

A kenderben 0,3%-ban található, bódító és tudatmódosító alkaloida (tetrahidrokannabinol), a mérsékelt fogyasztásban nem jelenthet komoly veszélyt.

A kísérleteket tovább kívánják folytatni, alaposan feltárva a két növény egymásra hatásának okait, és az értékelésben részt vevő professzorok szerint a kenderaromával dúsított borra akár egy részpiac is felépíthető.