A fáink és gyümölcsfáink a kertünk ékességei. Azonban sajnos néha ők is megsérülhetnek, megbetegedhetnek, és mivel elmondani nem tudják, mi a baj, nekünk kell utánajárni. Szerencsére, ha rendszeresen rajtuk tartjuk a szemünket, hamar rá tudunk jönni, mi lehet a gond, és így könnyen orvosolni is tudjuk azt.
Ami persze nagyon fontos, nem csupán a fa, de a mi szempontunkból is, hiszen egy fa csodaszép, friss levegőt, árnyékot, esetleg gyümölcsöt ad, és reggelente az ágain daloló madarak csicsergésére ébredhetünk. A fák az életet jelentik számunkra. Ha pedig még gyümölcsöt is kapunk tőlük, nagyon fontos tudnunk, hogy mindehez mire van szükségük.
A mézgásodás okai
Ugye te is észrevetted már, hogy néha egy mézcsepphez hasonló anyag jelenik meg a fáid, gyümölcsfáid törzsén? Sokan népiesen macskaméznek is nevezik ezt, a fa sebeiből kifolyó, gyantaszerű anyagot. De vajon bajt jelent ez, kell vele foglalkozni? És mi lehet az oka a mézgásodásnak, mert hogy így nevezik ezt a jelenséget.
A fák sebkezelése sok betegséget meg tud előzni. Fotó: Shutterstock
A mézgásodás megjelenése nem betegség, hanem csak a tünet. Éppen ezért rengeteg oka lehet annak, ha a fáinkból mézszerű anyag folyik ki. A leggyakoribb okok közé tartozik, ha nagyon magas a talajvízszint, de okozhatják még a téli fagyok, a túlságosan erőteljes metszés, és a nagy termésberakódottság is. Keletkezhet még mechanikai sérülések nyomán, de akár kártevők is okozhatják, ha megrágják a fát.
Ezen kívül a mézgásodást okozhatja még egy gomba és egy baktériumfaj együttes fertőzése. Ez különösen a kajszi- és az őszibarackfák esetében okozhat nagyon súlyos problémákat, és akár még a fák pusztulásához is vezethet. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kajszi- és az őszibarackfa metszését mindig csak a rügyfakadás, a nedvkeringés megindulása után kezdjük el, és fejezzük azt be májusig.
Az okok közé tartozhat még az is, amikor a fáink törzsén, vagy a vastagabb ágain sebek keletkeznek, például amikor egy vihar következtében letörik egy nagyobb ág, vagy megreped a fa. Gyakran fordul elő az is, hogy a járművek, vagy a talajművelő eszközök ejtenek sebet a fán, melyek nagyon lassan gyógyulnak, ezért nagyon fontos, hogy kezeljük őket.
Mivel számtalan oka lehet a mézgásodásnak, nagyon fontos, hogy mindezeket az okokat végiggondoljuk, és megvizsgáljuk, a mi fáink esetében vajon mi lehet a mézgásodás megjelenésének oka.
Így kezeljük a mézgásodást
A mézgacseppeket először is válasszuk le a fáról, majd a mézgás sebeket éles késsel ki kell faragni egészen addig, míg eljutunk az egészséges szövetekig. Ezek után a sebeket le kell kezelni, és befedni. A kezelést ismételjük meg mindaddig, amíg a seb körüli szövetek burjánzása megindul.
A kezeltlen sebeken keresztül nagyon sok fertőzés juthat be a fába, ezen kívül könnyen megtelepedhetnek rajta a különböző kártevők, penészgombák és a taplógombák is, amelyek rövid idő alatt a fa pusztulását okozhatják.
Mit tegyünk, ha megsérült, vagy odvas a fa?
Sajnos gyakori eset, ha egy gyümölcsfa bővelkedik termésben, hogy nem bírja el annak súlyát, és a törzs kettéreped. Erre is van megoldás úgy, hogy ne kelljen kivágni a fát. Készítsünk egy 4–6 cm vastag abroncsot vasból, melyet össze lehet csavarozni a fa szétrepedt törzse körül, azonban alul párnázzuk ki, hogy ne vágjunk bele a fa szöveteibe. A sebet pedig kezeljük le.
Ha a gyümölcs- és díszfáinkon odvak keletkeznek, annak az az oka, hogy a levágott, vagy letört ágak helyét nem kezeltük szakszerűen. A helytelen metszés is okozhatja, ha csonkot hagytunk a fán. A nagyobb odvakat fakaparóval, vagy éles késsel ki kell tisztítani egészen az élő szövetig. Ezután az üreget töltsük meg gipsszel vagy cementhabarccsal, figyelve arra, hogy teljesen hézagmentes legyen a tömítés. Ha mégis azt látjuk, hogy a tömítés megrepedt, azt kezeljük sebvédővel, hiszen ha levegő jut a fába, akkor a korhadás nem fog megállni.
Erre ügyeljünk a metszés során
1. Nagyon fontos, hogy mindig fertőtlenített eszközzel végezzük el a metszést, és ne menjünk át egy másik növényhez úgy, hogy ne fertőtlenítettük volna le az összes használt eszközt.
2. A fák megmetszése után, minden ötforintos érménél nagyobb átmérőjű seb esetén végezzük el a sebkezelést, ezek a sebek ugyanis már elég nagyok ahhoz, hogy jóval nehezebben forrjanak össze, mint a kisebb sebek.
Az odvas fát is kezelni kell. Fotó: Shutterstock
3. Akár metszőollóval, akár motoros- vagy kézi fűrésszel, akár ágvágó ollóval dolgozunk, a fertőtlenítés és a sebkezelés nem maradhat el.
4. A sebet érdemes körbefaragni, hogy megszüntessük az érdes, tépett felületet, és elősegítsük a gyors sebgyógyulást.
5. A sebkezelés segít lezárni a sebet a kórokozók és a kártevők elől, és felgyorsítja a seb szöveteinek gyógyulását. Ügyeljünk rá, hogy olyan sebkezelő anyagot használjunk, amely hidegben is jól kenhető marad, jól fedi a sebet, fertőtlenítő hatása van, és nem mossa le az eső sem.
A sebkezelés elmaradása nagyon súlyos következményekkel járhat, hiszen a nyitott seb szélén nagyon gyorsan be tudnak jutni a különféle kártevők és a betegségek is nyitott kapukat döngetnek.
Így kezeljük a sebeket
Először is vágjuk simára a sebek széleit, melyhez akár kést, akár kacort, akár a metszőolló pengéjét is használhatjuk. Ezután kell bekenni a sebet a sebzáró anyaggal, melyet a nagyobb kertészeti áruházakban, illetve a gazdaboltokban tudunk beszerezni. Ezek mindig szellőző, de vízlepergető felületet adnak, sőt, vannak olyanok is, amelyek gombaölőszert tartalmaznak.
Az is jó sebkezelő megoldás, ha réz- és kéntartalmú szer egy százalékos oldatával, ecsettel kenjük be a sebeket. Nagyon fontos, hogy soha ne hagyjuk kezeletlenül a sebeket, mert azokon át betegségek és kártevők támadhatják meg a fákat.