Az FM Sallai R. Benedek LMP-s képviselő szavaira reagált így. A politikus korábban azt írta, a kormány felelősségének tartja, hogy az árverésre bocsátott állami termőföldek jelentős része milliárdosokhoz és spekulánsokhoz került, a nagybirtokrendszert stabilizálva az országban.
A politikus szerdai sajtótájékoztatóján közölte: a földhasználók kevesebb, mint 5 százaléka jutott hozzá az értékesített területek 60 százalékához, akik az összes mértékadó európai ország nagybirtokméretét meghaladó, 50 és 500 hektár közötti területeket szerezhettek 50 és 500 millió forint közötti összegért.
Az értékesített több mint 8700 birtokrész mindössze 3260 érdekeltséghez került – mondta. Példaként hozta Fejér megyét, ahol két érdekeltség – Mészáros Lőrinc és családja, valamint a Csákvári Mezőgazdasági Zrt. tulajdonosi köre – összesen több mint 1500 hektárhoz jutott.
Az értékesítés átlagos hektáronkénti vételára 1,4 millió forint volt, ami Sallai R. Benedek ismertetése szerint a nyugat-európai árakhoz képest filléreket jelent, de elérhetetlen vagyon a hazai kisgazdálkodóknak. A képviselő úgy látta: a jogtalanul eladott földek esetében visszaállítható az eredeti állapot. A politikus emellett a 150 hektárt meghaladó családi és az 50 hektár feletti egyéni gazdaságoktól fokozatosan megvonná a támogatást.
Sallai szerint a földárverések nagybirtokrendszert hoznak létre, az FM ezt cáfolja – fotó: Shutterstock
A szaktárca erre válaszul adta ki közleményét melyben azt írják: az árverési vevők 99 százaléka 150 hektár alatti területet vásárolt, ez több mint 8600 földterületet jelent, mindössze 9 százalék vásárolt 100 hektár fölötti területet.
Hozzátették: a „Földet a gazdáknak!” Program keretében – a 3 hektár alatti méretű földeket is beleértve – közel 190.000 hektár földet értékesített az állam. Mintegy 30.000 földműves juttatva így állami földek tulajdonjogához, vagyis minden 3. magyar földműves részt vett a programban.
A szaktárca Sallai R. Benedek azon kijelentésére, hogy a hektáronkénti vételár elérhetetlen a hazai kisgazdálkodónak, azt válaszolta, hogy a földterületeket az átlagos piaci árakhoz képest 20 százalékkal drágábban hirdették meg.