A magyarok évente körülbelül 30-32 ezer tonna virslit fogyasztanak, ennek a 20-25 százaléka az év utolsó napjaiban fogy el. Mostisch Martina, a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára az InfoRádióban beszélt arról, hogy az ünnepekre (és természetesen máskor is) csak olyan helyen érdemes húst vásárolni, ahol megbízható a forrás vagy az eladó, nyomon követhető a termék, az akcióknak pedig nem szabad tájékozódás nélkül bedőlni.

sertés

Nem mindegy, milyen alapanyagból készül az étel – fotó: pixabay.com

Karácsonykor a halak és a szárnyasok mellett hagyományosan sertéshús is kerül a családok ünnepi asztalára, ilyenkor jelentősen megélénkül a kereslet a sertéshús iránt is. A legkedveltebb karácsonyi ételek közül a töltött káposztába is főként sertéshús kerül, és szilveszterkor is a különböző babonák, hiedelmek miatt a sertéshús irányába tolódik a fogyasztás.

Mostisch Martina azt tanácsolja, hogy mindig törekedjünk a jó minőségű hús beszerzésére. Mint mondta, a hús „elsősorban bizalmi termék", ezért érdemes mindig olyan helyen megvásárolni, amely korábban már bevált, kielégíti az igényeinket és garantálni tudja a megfelelő minőséget.

Felhívta a figyelmet: bár a különböző akciók nagyon csábítóak lehetnek, de nem mindig biztos, hogy azok legjobb minőségű termékekre érvényesek.

Az ügyvezető titkár szerint az lesz a legkifizetődőbb, ha olyan helyen szerezzük be a húsokat, húskészítményeket, ahol megbízható a forrás, nyomon követhető a termék, és nagyon fontosnak tartja azt is, hogy megbízható forgalmazónál vagy eladónál vásároljunk.

Szilveszter előtt fellendül a virslifogyasztás is. A Magyar Húsiparosok Szövetségének adatai szerint az elmúlt években körülbelül 30-32 ezer tonna virslit fogyasztottak a magyarok évente, a mennyiség 20-25 százaléka az év utolsó napjaiban fogy el. A legtöbb család asztalán szilveszterkor ugyanis megtalálható a virsli.

Az, hogy milyen virslit szereznek be a vásárlók nemcsak az ízlésüktől, hanem a pénztárcájuktól is függ. Mostisch Martina javaslata szerint a csomagolt virsli vásárlásánál érdemes tüzetesen átolvasni, hogy mi szerepel a termék leírásában.

Ha nem szerepel a termék nevében a virsli szó, csak annyi van kiírva például, hogy bécsi roppanós vagy bécsi jellegű termék, akkor az nem felel meg az élelmiszerkönyvi előírásoknak, ezért nem is nevezhető virslinek

– magyarázta.

Hozzátette: mindig meg kell azt is nézni, hogy milyen összetevőket tartalmaz az adott termék, ami jó irányadó lehet. Az ovális állatorvosi pecsét arról tájékoztatja a vevőket, hogy hol történt az utolsó feldolgozási folyamat. Amennyiben ebben az ovális pecsétben HU felirat szerepel, akkor ez az utolsó folyamat Magyarországon zajlott.

Mostisch Martina arra hívta fel a figyelmet: minél kevesebb összetevő szerepel a csomagoláson, annál nagyobb a garancia arra, hogy jó minőségű az áru. Mindig meg kell nézni azt is, hogy milyen állatból készült a virsli.

Csomagolt termék vásárlása során mindig figyelni kell arra, hogy ne legyen légkiválás az árun. Ha pedig a csemegepultból választunk, akkor az eladótól kell tájékozódni az említett kritériumok, összetevők felől – fogalmazott a Magyar Húsiparosok Szövetségének ügyvezető titkára.

Indexkép: piabay.com