Az őszi gyomirtás eredményességének értékelése mellett szükség van a mögöttünk álló hónapok időjárásának elemzésére ahhoz, hogy választ kapjunk arra a kérdésre: számítanunk kell-e további gyomnövények megjelenésére? A tél végén érdemes az állományokat újraszemlézni és ahol szükséges, felkészülni a tavaszi gyomirtásra.
A szakértői válaszokért kattintson a fotóra!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Simon Jenő és Amador Gergő agronómusok
Corteva Agriscience
Hogy sikerültek az őszi gyomirtások? Számítani kell-e még a gyomnövények további megjelenésére? Ismerve az elmúlt őszi és a kora téli időjárási körülményeket, a határszemlék alkalmával ezek gyakran felmerülő kérdések. A tavaszi szezonra készülve érdemes visszatekinteni a kalászosok vetésétől eddig eltetelt időszakra.
Az őszi kalászosok vetése száraz körülmények között történt. A Dunántúlon az első esőzések csak szeptember végén áztatták meg először az őszikalászos-vetéseket. Ez a csapadékmennyiség a növények számára október közepéig volt a talajból felvehető mennyiségben. Ez idő alatt a napi maximum-hőmérsékeltek gyakran 20 0C fölött tetőztek. A száraz időjárás, lassú őszi-téli lehűlés nem kedvezett az őszi kalászosok őszi fejlődésének, valamint az ősszel csírázó gyomnövények csírázásának sem.
A téli feltöltő esőzések a talajfelszín felső rétegének átnedvesedésére voltak elegendők, a sekélyen csírázó gyomnövények számára elérhető mélységben. A januári tartós lehűlés következtében az őszi kalászosok fejlődése megállt vagy lelassult, ezért a 3-4 leveles fejelettségű őszi gabonák gyomelnyomó hatására nem számíthatunk.
A már szinte megszokott február végi gyors felmelegedéssel a még ki nem kelt "őszi gyomnövények" egyöntetű megjelenésére számíthatunk. A gyors felmelegedés időszakában az ősszel gyomirtott területeket mindenképpen érdemes alaposan szemlézni! A 2024-es ősz kihívásai megnehezítették az őszi gyomirtást, ezért a tavaszi gyomirtás szerepe most kiemelt fontosságúvá vált.
Milyen gyomnövényeket hagyott maga mögött a tél? A tavasz megindulásával biztosan számíthatunk a következő gyomnövények megjelenésére, térhódítására: tyúkhúr, veronikafajok, ebszékfű, pásztortáska, árvacsalánfajok, ragadós galaj. Valamint az egyszikűek közül a nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, rozsnok fajok, vadzab.
A siker kulcsa megfelelő időzítés és a Corteva széles, minden problémára megoldást adó gyomirtószer-palettája. A tavaszi gyomirtás megtervezésénél alapvető szempont a gyomnövények fenológiai állapota és a kalászosok fejlődési fázisa. A korai beavatkozás minimalizálja a gyomnövények által okozott stresszt, ezáltal növelve a kalászosok ellenálló képességét. Fontos, hogy olyan gyomirtó szereket használjunk, amelyek a gyomnövények széles spektruma ellen hatékonyak, ugyanakkor kímélik a kultúrnövényeket. Ehhez nyújt komplex segítséget a Corteva Agriscience kalászosgyomirtószer-portfóliójával.
Quelex™
Kis dózis, nagy hatás.
A QuelexTM kiváló hatékonyságot ad a magról kelő kétszikű gyomnövények ellen, mint például a pipacs, székfűfélék, pásztortáska, galaj, tyúkhúr és árvacsalánfajok. Rugalmas kijuttatási idővel és gyors hatással rendelkezik. Őszi búzában, őszi árpában, tritikáléban, rozsban, tavaszi búzában és tavaszi árpában 50 g/ha dózisban kell kijuttatni a készítményt tavasszal, a kultúrnövény bokrosodásának kezdetétől a két nóduszos állapotáig.
Használata esetén nincs utóvetemény-korlátozás.
Rexade™
Biztos győzelem a legmakacsabb egyszikű gyomokkal szemben is.
Kombinált hatóanyagú megoldása garantálja a tökéletes gyomirtást a legtöbb egy- és kétszikű gyomnövény ellen. Őszi búzában, tritikáléban és rozsban 50 g/ha, tavaszi búzában 40 g/ha dózisban kell kijuttatni a készítményt a kultúrnövény bokrosodásának kezdetétől a két nóduszos állapotáig.
Ezen készítményekhez a Vivolt hozzáadása feltétele a tökéletes hatékonyság elérésének.
Mindkét készítmény a Corteva legkorszerűbb granulátumgyártási eljárásával készül, aminek köszönhetően gyorsan diszpergálódnak még hideg (5 °C alatti) vízben is. A kijuttatás után fél órával esőállók, és még hűvös, száraz időben is megbízható gyomirtó hatékonyságot biztosítanak!
Genius™ WG
A tavaszi gyomirtás zsenije.
Nagyon széles kétszikű hatásspektrum, magról kelők és évelők (pl. mezei acat) ellen. Valamint egyszikűek ellen is kiváló hatékonyság jellemzi. Őszi búza, tritikálé, rozs kultúrákban használható fel a bokrosodás kezdetétől két nóduszos állapotig.
Mustang Forte™
A kétszikű gyomok elleni küzdelem élharcosa.
Az egyik legszélesebb kétszikű gyomspektrummal rendelkező készítmény a kalászosok tavaszi gyomirtására. Erős mezeiacat-fertőzés estén is ez a készítmény lehet a tökéletes megoldás. Őszi kalászosok esetében a bokrosodás kezdetétől, a tavaszi vetésűek esetében 3 leveles állapottól lehet felhasználni a kultúrnövények két nóduszos állapotáig.
Colombus™ EC
Fedezze fel a gyommentes kalászosok világát.
Hatásosan veszi fel a harcot a kétszikű gyomnövényekkel szemben, miközben rugalmasan alkalmazható. A kalászosok bokrosodásának kezdetétől a zászlós levél megjelenéséig alkalmazható. Sörárpában is felhasználható. Használata nem jár utóvetemény-korlátozással.
A Corteva Agriscience™ korszerű és hatékony gyomirtó szerei megbízható megoldást nyújtanak a kalászos gabonafélék minden jelentős gyomproblémájára.
Tóth János területi szakmérnök
FMC-Agro Hungary Kft.
Időjárás szempontjából rendkívül változatos volt a 2024-es szezon, sok problémával kellett szembenézniük a gazdálkodóknak. A viszonylag csapadékos tavaszt egy száraz, forró nyár követte, majd ismét éles fordulatot vett a természet, és egy átlagosnál csapadékosabb őszi időszakban kellett elvetnünk kalászosainkat.
A vetések elhúzódtak, majd az alacsony hőmérsékletnek köszönhetően a gabona gyengén fejlődött, az őszi időszakra tervezett kalászosgyomirtások sok esetben elmaradtak. Megvizsgálva a kalászosok jelenlegi fejlettségi állapotát nagyon vegyes képet kapunk, sajnos többségben vannak a bokrosodás előtt álló, néhány leveles kultúrák.
Bokrosodás előtt álló, gyenge kalászos (Szabadszállás, 2025. 01. 24.) – fotó: FMC-Agro
A kevésbé bokrosodott állománynak kisebb a gyomelnyomó képessége, ráadásul a talaj felső rétegének gyommagkészlete az átlagosnál magasabb. Különösen fontos ez napraforgó és repce elővetemény esetén, ahol a herbicidtoleráns árvakelések ellen csak a komolyabb gyomirtó-készítmények lesznek megfelelőek.
A forgatás nélküli művelést választó gazdáknak a sok jótékony hatás mellett szembe kell nézniük az erősödő évelő gyomnyomással is. Ehhez kell igazítaniuk a gyomirtás tervezett időpontját és az alkalmazott készítményt is.
Ha száraz lesz a tavasz, akkor a gabonák kevésbé bokrosodnak, idejekorán szökkennek szárba, szabadon hagyva a talaj egy részét.
A fenti okok alapján várhatóan erősebb tavaszi gyomkeléssel kell számolnunk, ehhez viszont olyan gyomirtó szert kell választanunk, amely elbír az erős kétszikűgyomnyomással, és tág határok között, bokrosodás kezdetétől akár a zászlóslevél kiterüléséig is alkalmazható.
A fent említett elvárásoknak nem könnyű eleget tenni, de a Granstar® SuperStar minden tekintetben megfelelő választás. Magyarország vezető tavaszi kalászosgyomirtó szere közel egy évtized „munka" után megújul. Egy modernebb és hatékonyabb készítmény lép a helyébe: a Granstar® SuperStar LQM®.
Mit kell tudni a Granstar® SuperStar LQM® gyomirtási megoldásról?
A videóból megtudhatja!
Gyomirtási hatékonyság
Az új csomag gyomspektruma és hatékonysága ugyanaz, mint a korábbi Granstar® SuperStar gyomirtó szernek. A 2024-es kísérleti tapasztalatok és termelői gyakorlati eredmények is igazolták a készítmény előnyeit, valamint bizonyították a megszokott hatékonyságot.
Granstar® SuperStar és Granstar® SuperStar LQM® hatása a legfontosabb gyomokon (FMC kísérletek, 2024)
Granstar® SuperStar LQM® hatása túlfejlett acaton is érvényesül (Hajdúnánás, 2024. 04. 23.) – fotó: FMC-Agro
Egy dunántúli termelő tapasztalatait tudhatja meg a videóból:
Miért válassza az új Granstar® SuperStar LQM® gyomirtó szert?
• Mert megvárhatja az összes kétszikű gyom kikelését, és egy menetben védekezhet ellenük!
- herbicidtoleráns napraforgó- és repceárvakelés
- évelő kétszikű gyomnövények (mezei acat, folyondár szulák)
- nehezen irtható gyomnövények (pl. ragadós galaj)
• Mert rugalmasan tud alkalmazkodni a termelési és időjárási körülményekhez!
- Bokrosodás kezdetétől akár zászlóslevél kiterüléséig használható
- Rendkívül gyors, 1 órás felszívódásának köszönhetően jobban alkalmazható „szeszélyes" tavasz esetén is.
• Ha olyan készítményt keres, melynek nincs utóvetemény-korlátozása.
• Mert időt és vizet takarít meg a permetezés során és után a kevesebb összetevő (nincs Trend® 90) és a gyorsabb tartálymosás (SX® technológia) miatt!
• Mert hatásának kifejtése gyors és látványos (a korábbi termékhez képes 3-4 nappal korábbi).
Vartek Cintia kereskedelmi koordinátor
KITE Zrt.
A kalászos kultúrák gyomirtásának hatékonysága döntő szerepet játszik a termésbiztonság szempontjából, mivel a téli hónapok során jelentős változások történhetnek a gyomnövények növekedésében. Az évről évre tapasztalható éghajlati változás, különösen az enyhe telek, alapvetően befolyásolják a gyomok kelésdinamikáját, melyek így gyorsabban konkurálhatnak a kultúrnövényekkel, különösen a bokrosodás fázisában, ezért a gyomirtás időzítése döntő tényező a hatékony védekezés és a magas terméshozam elérésében. A változó klimatikus viszonyok új kihívások elé állítják a mezőgazdaságot, melyekre a növényvédelmi technológiáknak is reagálniuk kell.
Magyarországon a kalászos kultúrákban a magról kelő kétszikű gyomnövények, mint például a ragadós galaj, pipacs és ebszékfű fajok, különösen az enyhe telek hatására egyre nagyobb problémát okoznak. A hőmérséklet és a csapadék eloszlásának változása elősegíti a gyomnövények korábbi kelését, ami fokozza a versenyt a kultúrnövényekkel az erőforrásokért, mint a víz és a tápanyagok.
Az említett problémák hatékony kezelésére ajánlott a Flame® Duo, amely kalászos kultúrákban magról kelő kétszikű gyomnövények ellen alkalmazható. A készítmény két aktív hatóanyaga, a tribenuron-metil és a floraszulam széles körű és tartós védelmet nyújt a kétszikű gyomokkal szemben, miközben hosszú távon támogatja a kultúrnövények egészséges fejlődését és magas hozamának elérését. A készítmény az acetolaktát-szintetáz (ALS) enzim gátlása révén a gyomok sárgulását, elhalását eredményezi a kezelést követő néhány héten belül.
A POWERSOLV® technológia alkalmazásával készült vízoldható granulátum teljes mértékben feloldódik a vízben, így biztosítva a maximális levélen keresztüli hatékonyságot és csökkentve a tartályban maradó szermaradék mennyiségét.
A Flame® Duo alkalmazásának időzítése
A készítmény felhasználási időszaka a bokrosodástól a zászlóslevél kiterüléséig terjed, ahol a 60 g/ha-os dózis biztosítja a kívánt hatékonyságot. Ezzel szemben a hagyományos MCPA, dikamba vagy 2,4 D alapú kombinációk nagy része csak bokrosodás végéig alkalmazhatók. Az alkalmazás időzítése kulcsfontosságú tényező, mivel a magról kelő kétszikű gyomnövények, mint a ragadós galaj, 2-4 levélörvös stádiumban, míg más kétszikűek 2-4 leveles fenológiai állapotban mutatják a legnagyobb érzékenységet a készítmény hatóanyagaival szemben. Bár az engedélyezett kezelési időszak viszonylag széles, célszerű a gyomirtást minél korábban elvégezni, hogy a kultúrnövények zavartalanul hozzáférhessenek a szükséges erőforrásokhoz a kezdeti fejlődési szakaszban, ezzel biztosítva az optimális növekedést és a magas terméshozamot.
A képet az Albaugh TKI d.o.o szolgáltatta
Molnár Szabolcs fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
A növényvédelmi tervezés időszakában érdemes átgondolni, hogy mire is számíthatunk majd, amikor „beindul a tavasz".
Kezdjük ezt a mögöttünk álló hónapok időjárásának elemzésével. Ha megnézzük a 2024. szeptember 1. és 2025. január 31. közötti 5 hónap csapadékadatait, akkor azt látjuk, hogy ez idő alatt az előző év hasonló időszakához képest helyenként akár 50-60%-kal kevesebb eső hullott. A szeptemberben és október elején érkező esők lassították a vetéseket, az ekkor elvetett magvak gyorsan csíráztak és ki is keltek. A kalászosok döntően csak ezután, október második felében vagy akár novemberben kerültek a talajba. A hőmérsékleti adatok viszont az előző két évhez képest nagyon hasonló képet mutatnak. Az elmúlt 3 év fent jelzett időszakainak a hőmérsékleti adatait nézve (szeptember 1. – január 31.) elmondható, hogy most is elmaradtak a tartós, erős lehűlések. Ez pedig oda vezetett, hogy gyakorlatilag ismét kimaradt a téli nyugalmi időszak.
A száraz november–januári időszakban, ha lassan is, de kalászos növényeink fejlődtek valamelyest, bár nagy részük állapota elmarad az ilyenkor megszokottól. Ami viszont figyelmet érdemel, hogy a gyomnövények kelése folyamatos volt, az ősszel kikelt egyedek fejlődése nem állt meg, a kalászos növényeinkkel együtt lassú tempóban erősödnek, fejlődnek. Ez az enyhe tél nemcsak a magról kelő gyomoknak kedvez, de az évelő gyomok áttelelését is nagyban segíti (1. és 2. fotó).
A tél folyamán nemcsak a kalászos növényeink fejlődése nem állt le, de a gyomok növekedése is folyamatos volt – fotó: Nufarm
Áttelelő mezei acatok őszibúza-vetésben. Nufarm technológiai kísérlet, Füzesabony. Fotó: 2025. január 4., Nufarm
Hogyan készüljünk akkor a tavaszi gyomirtásra? A gyomok folyamatos növekedése miatt a gyomirtás idejére már meglehetősen fejlett növényekkel fogunk találkozni, adott esetben akár évelő kétszikűekkel is. A gyomirtó szerek dózisát mindenképpen a gyomok fejlettségéhez igazítsuk, és javasolt a hatásfokozó készítmények használata is. Ilyen helyzetben is nagyon jó választás a Nufarm ajánlatában szereplő Nuance SuperB (tribenuron-metil + tifenszulfuron-metil + fluroxipir), mely ettől az évtől Trekka hatásfokozóval kiegészítve kapható. Amennyiben a területen napraforgó-árvakelés megjelenése is várható, a Nuance Super + Trekka kombinációval korán érdemes leállítani a gyomokat, majd 3 nóduszos fejlettség után a Mecomorn alkalmazásával a napraforgó-árvakelés is megoldható.
További információ: www.nufarm.com/hu
Papp Zoltán fejlesztési menedzser
Sumi Agro Hungary Kft.
Az őszi előrejelzések hideg telet jósoltak. Ez a cikk írásának idejéig (február 5.) nem következett be. A november ugyan hidegebb volt, mint az átlag, de december és január 2. fele különösen enyhe időjárást hozott. A legalacsonyabb hőmérséklet egyik hónapban sem érte el a -10 0C-ot.
Ennek következtében számos helyen tapasztalható új gyomkelés vagy a kikelt gyomok megerősödése (1. kép). A tél végén érdemes az állományokat újraszemlézni és ahol szükséges, felkészülni a tavaszi gyomirtásra.
Fedélrozsnok bokrosodásban, Debrecen-Józsa, 2025. február 5. – fotó: Sumi Agro
Milyen gyomokkal találkozhatunk? Különösen az ún. „szőnyeggyomokat" (árvácska, veronika, árvacsalánfajok, tyúkhúr, pásztortáska) érdemes figyelni, amelyek nagy egyedszám esetén képesek akár több száz kg/ha vagy akár 1 t/ha termésveszteséget okozni.
Az egyszikű gyomok szintén nagy gondot okozhatnak. A nagy széltippan mellett a rozsnokfajok és a tarackbúza okoz fejtörést. E gyomok jelentős része ősszel kel, de a rozsnokfajok kora tavasszal is képesek csírázni. Ellenük tavasszal, még a bokrosodás vége előtt kell védekezni, mivel ekkor vannak érzékeny stádiumban.
Klasszikus gabonagyomok (galaj, szikfű és pipitér-, szarkaláb-, tarsóka-, zsomborfajok, pipacs) és napraforgó-árvakelés, mezei acat vagy parlagfű ellen olyan készítményt kell választani, amellyel megvárhatjuk ezen gyomok kelését vagy érzékeny stádiumát.
Az egyszikű gyomfajok ellen az Aperon alkalmazható, amely különösen a rozsnokfajok ellen kiemelkedő tudású. Ha szükség van a nehezebben irtható kétszikű gyomok ellen kiegészítésre, akkor ajánlhatjuk az Upton+Darby csomagunkat, amellyel gyakorlatilag az összes magról kelő és évelő gyomnövény ellen hatékony gyomirtást biztosíthatunk.
A klasszikus T2-es gyomnövények ellen a metszulfuron-metil+tifenszulfuron-metil+fluroxipir hatóanyag-tartalmú Ergon Star a kultúrnövények zászlósleveles állapotáig alkalmazható. Hatékony a mezei acat és bármilyen típusú herbicidtoleráns napraforgó-árvakelés ellen is.
Ha a fent említett „szőnyeggyomok" is jelen vannak a területen, akkor a Moderátor csomagot javasoljuk, amely tartalmazza azokat a hatóanyagokat, amelyek ezen gyomok ellen kellenek. Célszerű a gyomok virágbimbós állapotáig kijuttatni, de figyelni kell a hőmérsékletre (min 10 0C).
A Sumi-Agro választékában megtalálható minden olyan megoldás, amellyel a kalászos gabonákban előforduló gyomok ellen védekezni kell! Keresse szaktanácsadó kollégáinkat!
Tóth Csantavéri Szilvia fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
Az ország két részre szakadt a csapadékviszonyokat tekintve.
A keleti és középső országrészben hetek óta tartó csapadékmentes időszak sújtja a az őszi vetéseket. Az ország nyugati felében valamivel jobb a helyzet, több nedvesség van a talajokban, még nem olyan végzetes a szárazság.
Az őszi vetésű kalászosok heterogén képet mutatnak. Általánosságban elmondható, hogy a tél folyamán nem károsodtak a rövid ideig tartó, hótakaró nélküli hideg ellenére sem. A gazdálkodók véleménye szerint az ősz folyamán, a lassú, fokozatos lehűlés során felkészültek az állományok akár a huzamos ideig tartó, nagyobb hidegre is. Ez sajnos nem valósult meg, a tél, amiből lassan kifelé jövünk, enyhének minősíthető. Nagy hőingadozás sem volt tapasztalható, ami komolyabb kárt tett volna a kalászosok telelésében.
A száraz tél ellenére viszonylag jó állapotban vannak a kalászosok, de ez nagy mértékben függ a vetésidőtől.
Szép őszibúza-állomány az ország csapadékosabb, nyugati vidékéről, Hahót, Zala vármegye – fotó: Syngenta
Azok az állományok, amelyeket időben el tudtak vetni, akár szeptemberben, vagy október első harmadában, a csapadékosabb időszakban, szépen fejlődtek már az ősz során, időben el tudtak kezdeni bokrosodni, erős állományok mentek a télbe.
A későbbi vetések, amelyek tulajdonképpen nem is nevezhetők megcsúszott vetésnek, hisz egy normál, jó csapadékellátottságú őszön teljesen normálisnak tekinthető még napjainkban is az október második fele, esetleg november első fele mint vetésidő, sajnos a száraz, ugyanakkor hideg ősz végének köszönhetően gyenge kelést mutattak, alig-alig tudtak fejlődni, sok helyen 1-3 leveles állapotban mentek bele a télbe. Ezek az állományok hetekig nem tudtak fejlődni, vagy csak vontatottan, és a bokrosodás sem kezdődött el megfelelő dinamikával. Ezek az állományok most a tél végén is gyengébb képet mutatnak, rosszabb vitalitással jönnek ki a télből. Sajnos láthatunk 1-2 leveles őszi búzákat is. Nagymértékben befolyásolja a további sorsukat, fejlődési ütemüket a következő időszak csapadék- és gyomviszonya.
A gyomnövények nagyon hasonlóan viselkedtek a fentebb vázolt kultúrnövény állapotához.
A határt járva az elmúlt napokban itt-ott, csak elvétve látunk gyomkeléseket. A szárazabb területeken még csak most kezdenek csírázni a T1-es gyomfajok. Szik-2 leveles árvácska, tyúkhúr, veronikafajok láthatók, egyszikűek még nem indultak meg tömegesen. Kivételt képeznek a nyugati területek, a jobb csapadékviszonyokkal elátott táblák, ahol normál időben, az ősz folyamán megjelentek mind az egyszikű, mind a kétszikű gyomfajok. Nagyon szép, jól sikerült őszi gyomirtásokat láthatunk ezeken a területeken.
A gyomnövények ismert életformái összemosódnak, lassan eltűnnek. A gyomok kifejezetten gyorsan alkalmazkodnak a megváltozott, számunkra szokatlan időjárási viszonyokhoz, egyenetlen csapadékeloszláshoz, szokatlanul meleg őszi-téli időszakokhoz. Túlélési stratégiájukat követve úgy reagálnak a hektikus körülményekre, hogy nem az életformájuknak megfelelő módon és időpontban csíráznak, hanem akkor, amikor számukra megfelelőek a hő- és nedvességviszonyok. Példaként említeném a nagy széltippant mint a kalászosok legelterjedtebb egyszikű gyomfaját, amitől megszokhattuk, hogy szinte a kultúrnövénnyel egyszerre, az ősz folyamán csírázik tömegesen, tavasszal csak elvétve, szálanként. Ez a gyomfaj viszont nemcsak csapadékot igényel az őszi csírázásához, hanem jelentős lehűlést is, alacsony talajhőmérsékletet. Ha a meleg ősz folyamán ez nem áll számára rendelkezésre, akkor nem számíthatunk a megjelenésére a megszokott időben.
A nehézséget a gazdák részére ebben a jelenségben az jelenti, hogy a tömeges gyomfertőzés nem marad el, csak szokatlan időpontban, akár januárban, vagy a télből kijövő állományokban, február folyamán jelenik meg, ami a gyomirtás időpontjának tervezését megnehezíti, akár a kijuttatást is ellehetetleníti, hisz a tél végi időpontban a táblák egy része sajnos lehet, hogy nehezen megközelíthető, és sem a munkaszervezési, sem az időjárási körülmények nem támogatják a gyomirtás elvégzését. Mit tudunk tenni ennek a problémának a megelőzéséért?
Az őszi gyomirtás mint biztonságos, jól tervezhető technológiai elem nagy segítségünkre lehet ebben. Amennyiben hatékony, megbízható, kellően hosszú tartamhatást adó készítményt választunk, és az őszi gyomkelésektől függetlenül ki is juttatjuk azt időben, biztosak lehetünk benne, hogy védve van az állományunk a rendellenes időben megjelenő, akár késői tömeges gyomosodást mutató gyomnövényekkel szemben is.
A Syngenta Boxer Pack készítménye minden elvárásnak eleget tesz, a szokatlan időjárási és gyomkelési viszonyok között is megbízható védelemben tudhatjuk a kalászos kultúránkat egész tél folyamán, és a télből kijövő állományok is zavartalanul tudnak fejlődni, azzal tudnak foglalkozni, ami ilyentájt a feladatuk, azaz gyommentes körülmények között tudnak a bokrosodásra összpontosítani, ami a magas termés feltétele.
KÖRKÉRDÉS programunkkal újra jelentkezünk hétről hétre. Olyan témákat helyezünk fókuszba, melyek a gazdálkodók számára támpontot adhatnak az inputanyag-beszerzés terén, valamint az egyes agrotechnológiai kérdésekben.