A nak.hu a kárbejelentéssel kapcsolatban arról tájékoztatja a gazdálkodókat, hogy a 2024. évi kárenyhítési évre vonatkozóan,

  • a téli fagykár bejelentése legkésőbb április 15-ig,
  • a tavaszi fagykár bejelentése legkésőbb május 31-ig,
  • az aszálykár bejelentése tárgyév április 1-jétől szeptember 30-ig
tehető meg a Magyar Államkincstár kárbejelentő felületén. Fontos tudni, hogy a kárbejelentésre nyitva álló határidő jogvesztő.

jég

Célszerű megkötni vagy megújítani a mezőgazdasági biztosítási szerződéseket – fotó: pixabay.com

Mint írják, a közeledő Egységes Kérelem (EK) benyújtási időszaka alatt a végrehajtási rendelet lehetővé teszi, hogy ha a mezőgazdasági káresemény tárgyév március 31-e után következik be és a kárbejelentésre nyitva álló 15 napos határidő az egységes kérelem szankciómentes benyújtására nyitva álló időszakban telik le, akkor a kárbejelentés az egységes kérelem szankciómentes benyújtására előírt határidő utolsó napjáig tehető meg.

A mezőgazdasági termelő a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésétől számított tizenöt napon belül köteles bejelenteni a mezőgazdasági káreseményt, valamint a mezőgazdasági káresemény által okozott várható hozamcsökkenés mértékét. A kárbejelentést legkésőbb a tervezett betakarítás vagy a károsodással érintett terület más növénykultúrával való hasznosítását megelőző talaj-előkészítés előtt tizenöt nappal kell megtenni – olvasható a cikkben.

A mezőgazdasági káreseményeknek a bejelentésére, valamint a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek benyújtására kizárólag az erre a célra kialakított elektronikus bejelentő felületen van lehetőség, aminek a használatához a falugazdász ad segítséget.

Lényeges, hogy a hozamcsökkenést okozó aszály, belvíz, téli fagy vagy mezőgazdasági árvíz esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének  azt az időpontot kell tekinteni, – az időjárási jelenség és természeti esemény bekövetkezésének tényleges időpontjától függetlenül – amikor a károsodással érintett területen termesztett növénykultúrán a károsodás első alkalommal észlelhetővé válik.

A hozamcsökkenést okozó felhőszakadás, jégeső, tavaszi fagy, őszi fagy vagy vihar esetén a mezőgazdasági káresemény bekövetkezésének azt az időpontot kell tekinteni, amikor az időjárási jelenség és természeti esemény a károsodással érintett területen bekövetkezik – írja a nak.hu.

A nak.hu ismételten felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy még a tavaszi fagykárok esetleges bekövetkezése előtt célszerű megkötni vagy megújítani a mezőgazdasági biztosítási szerződéseiket.

Ha a Magyar Államkincstárnál a mezőgazdasági termelő kárbejelentést tesz és az abban feltüntetett káresemény bekövetkezése után köti vagy újítja meg a mezőgazdasági biztosítási szerződését, akkor ezen szerződéseket a Kincstár és az agrárkár-megállapító szervek nem vehetik figyelembe a kárenyhítő juttatás iránti kérelmek bírálata során.