Ezeket a feladatokat mindenképp végezd el még novemberben!
A nyár már elmúlt, és lassan az ősz is véget ér, azonban még rengeteg a teendőnk a tél beköszönte előtt a kiskertünkben. Hiába rövidülnek a nappalok, ki kell használni azt a kevés világos órát, hogy minden készen álljon a kertben a tél előtt, és így felkészülten várhassuk a tavaszt. Sorra vettük, hogy milyen feladatokra érdemes időt szánni ebben a hónapban.
Drágul a kenyér: kétszámjegyű áremelkedés várható
Drasztikus az áremelkedés a búza és a kukorica árában, így januártól a malmok 40 százalékkal is emelhetik a liszt átadási árát.
A KITE Zrt. kulcsot ad a precíziós gazdálkodáshoz! (PR-cikk)
Új időket élünk a mezőgazdaságban. A digitális forradalom már jelen van a mindennapjainkban. Olyan változások tanúi lehetünk nap mint nap, amelyek a 70-80-as évek agrotechnológiai fejlesztéseinek horderejét idézik fel. A felhasználók rengeteg információval találkoznak, szembesülhetnek ezek előnyével és jövőbe mutató szerepével. Arról azonban sokkal kevesebbet lehet hallani, hogyan építhetők be ezek a megoldások napjaink agrotechnológiájába.
Mi jelenti a megoldást ebben a kaotikus műtrágyahelyzetben?
Napjaink egyre kaotikusabbá váló műtrágyahelyzetére milyen hatékony és milyen hosszú távú megoldást jelenthetnek az alternatív növénytáplálási módok? Milyen megoldásokat tud nyújtani a bizonytalanságban lévő gazdáknak?
A rendelkezésre álló növénytáplálási módszerek együttes alkalmazása a célravezető – fotó: Pixabay
Te részesülni fogsz ebből az akár 70%-os állami támogatásból? (PR-cikk)
Most, hogy elérkeztünk az őszi növénybiztosítási szezon félidejébe, érdemes elgondolkodnod azon, hogy élsz-e az akár 70%-os állami támogatással vagy hagyod veszni.
Figyelem! Változtak a finanszírozási szabályok
A Termelői csoportok és szervezetek létrehozása című (VP3-9.1.1-20 kódszámú) pályázati felhívás finanszírozási szabályokra vonatkozó része módosult.
Egyelőre nincs kiút a sertéstartók számára
Az Agrárminisztérium szerint botrányos Brüsszel hozzáállása a sertésválsághoz. A Bizottság szerint a rendkívüli piaci válságkezelési intézkedések bevezetése csak elodázná a probléma megoldását.
A Bizottság szerint a rendkívüli piaci válságkezelési intézkedések bevezetése csak elodázná a probléma megoldását – fotó: Envato
Magas termésszintű, új Pioneer® linolsavas napraforgóhibridek Clearfield®* Plus gyomirtási technológiához (PR-cikk)
Annak ellenére, hogy a linolsavas napraforgók vetésterülete jelentősen csökkent az elmúlt években hazánkban, részarányuk még mindig számottevő, hiszen az elvetett napraforgó több mint fele linolsavas. Ezen belül szinte teljes mértékben herbicidtoleráns hibridekkel találkozunk, amelynek egyik része Clearfield® Plus gyomirtási rendszerben alkalmazható napraforgó.
A termőtalajok megóvása létkérdés – Jön az egységes EU-szabályozás?
Az Európai Unióban egységes, a talaj jó állapotban tartásának és termőképességének megőrzésére vonatkozó jogalkotási előkészületek folynak. A cél, hogy az EU-ban 2050-re megvalósuljon az egészséges talajközpontú gazdálkodás.
A cél, hogy az EU-ban megvalósuljon az egészséges talajközpontú gazdálkodás – fotó: pxfuel.com
Pályázat keresztféléves doktori képzésre jelentkezéshez (PR-cikk)
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) pályázatot hirdet állami ösztöndíjas és önköltséges doktori (PhD) tudományos fokozatszerzést célzó képzésre.
Fokozódik a műtrágyakrízis! Meddig juthatnak műtrágyához a magyar gazdák?
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) közös sajtóközleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy Bige László minapi bejelentése is megingatta a műtrágyapiacot.
Rossz hír! Már hazai kacsa- és lúdállományban is megjelent a madárinfluenza
A madárinfluenza-vírust egy pecsenyekacsa-törzsállományban és egy hízóludat tartó gazdaságban mutatták ki.
Egy pecsenyekacsa-törzsállományban és egy hízólúdtartó gazdaságban is megjelent a madárinfluenza-vírus – fotó: pixabay.com
A gazdálkodás döntések sorozata – a Climate FieldView segít jó döntéseket hozni (PR-cikk)
A folyamatos innováció – a genetika, a technológia, a gépesítés fejlődésének üteme – olyan szintre lépett korunk mezőgazdaságában, amely már az űrtechnológiával vetekszik. Ez részben megalapozza, részben bonyolítja a döntéshozatalt. Egy felmérés szerint a mezőgazdaságban legalább 40 különböző döntést kell meghoznunk növényfajonként. Döntéseket hozni könnyű, jó döntéseket hozni csak akkor könnyebb, ha van mi alapján.
Már lehet pályázni a fagykár elleni gépek beszerzésére!
A Vidékfejlesztési Program keretében 5 milliárd forint keretösszeggel meghirdetett, Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása című felhívásra 2021. november 17-től benyújthatók a pályázatok.
Rengeteg pénz érkezik az agráriumba
4265 milliárd forint összértékű beruházási program indult az agrárium versenyképességéért.
A mezőgazdaságban technológiai lépésváltásra lesz szükség – fotó: pixabay.com
Visszavonják a cink-oxidot tartalmazó állatgyógyászati készítmények engedélyeit
Az intézkedést az antimikrobiális rezisztencia elősegítésének kockázata és a jelentős környezetterhelés indokolja.
Növényvédelmi előrejelzés: Vajon a növényeink átvészelik a telet?
Az ültetvényekben a nyáron felszaporodott betegségek gyérítése, a következő szezon előkészítése a lemosó kezeléssel megoldható, érdemes elvégezni, s még most is van rá lehetőség. Az Agroinform.hu 2021. évi 46. heti növényvédelmi előrejelzése.
Miért van jelentősége a hibridkukorica-választásnak a stresszhatás csökkentésében? (PR-cikk)
Azokat a hibrideket érdemes előnyben részesítenünk hibridválasztásunk alkalmával, amelyek az adott termesztési körzetben megfelelő hő- és szárazságellenálló-képességgel rendelkeznek. A Syngenta válasza ezekre a kihívásokra az Artesian jellemzőkkel ellátott hibridek, amelyek már évek óta bizonyítanak a változatos termelési körülmények között.
Ez minden gazdát és földtulajdonost érint – változik a földforgalmi törvény
Egy folyamatban lévő törvényjavaslat nyomán számos fontos változás várható a földforgalmi törvényben és más kapcsolódó jogszabályokban.
Változások várhatóak a földforgalmi törvényben a visszaélések megakadályozás érdekében – fotó: Envato
Hogy jövedelmező maradjon a termesztés, tudatosan kell napraforgót választani! (PR-cikk)
A Lidea a világ egyik legnagyobb vetőmagvállalata, ami az EURALIS Semences és a CAUSSADE Semences Group összeolvadásával jött létre 2020-ban.
Hol tartanak a benyújtott pályázatok, mikor lesz döntés?
Viski József helyettes államtitkár elmondta, hogy hol tart az idén benyújtott pályázatok elbírálása, és hogy hogyan tervezik segíteni a magas árak miatt nehezen megvalósuló beruházások kedvezményezettjeit.
Osztatlan közös tulajdon felszámolása lépésről lépésre
Hogyan alakult ki az osztatlan közös földtulajdon? A felszámolás során mire kell figyelni? Hogyan történik a megosztás? Ezekre a kérdésekre ad választ az NFK és az AM kiadványa.
Sok gazdálkodó számára jött most el a lehetőség, hogy egy régóta fennálló problémás tulajdonosi helyzetet megszüntessen – fotó: Envato
Hadüzenet a marhahúsnak, a szójának, a kávénak és a pálmaolajnak
Megtiltaná az EU azoknak a termékeknek az importját, amelyeket erdőirtás árán termeltek meg.
Így spórol meg sokat a sertéstartóknak a megfelelő istállótechnológia (PR-cikk)
Az állattartásban alapvető elvárás, hogy jól bánjunk az állatainkkal és megfelelően gondoskodjunk róluk. Azt szeretnénk, ha állataink a teljes életciklusuk alatt olyan egészségesek lennének, amennyire csak lehetséges. Ezt megfelelő élőmunkaerő nélkül nagyon nehéz megvalósítani.
Heti gépészeti híreinket megtaláljátok a gépészeti összefoglalónkban.