Milyen szempontok szerint érdemes meghatározni a nitrogéndózist a precíziós gazdálkodásban? – erről beszélt Szarvas Zoltán, az Agro Masters Hungary Kft. – a mYields partnerének – ügyvezetője a PREGA konferencián.

Topográfiai elemzéssel könnyebb a dózismeghatározás

Elsőként Hegedűs Márton, a Pilic Kft. növényorvosa számolt be cége tapasztalatairól. A Dunántúli-dombságon gazdálkodó vállalkozás a DRONATION program segítségével drónos adatgyűjtést végzett, a gyűjtött adatokon mYields Kft. topográfiai elemzést végzett, amellyel meghatározták a lejtőcsoportokat, a zóna-lehatárolásokat – ezek az információk a műtrágya kijuttatására vonatkozó szigorú szabályok betartása miatt voltak fontosak.

Emellett számos más adatot is begyűjtöttek, amelyek a talajerózió és a talajminta-vételezés szempontjából lényegesek. Kiderült: éppen ez a tudás kell ahhoz, hogy később a domborzati viszonyoknak megfelelően tudják kijuttatni a szükséges műtrágyát.

Szarvas Zoltan myields

A domborzat is befolyásolja a döntést - Fotó: Agroinform.hu

Zónák és domborzat: Nem egyformán hasznosul a nitrogén

Nem mindegy, hogy hova kerül a nitrogén, ebből indul ki a differenciálás folyamata – szögezte le Szarvas Zoltán. Egy műholdkép vagy drónos felmérés segítségével meghatározott zónákról régóta vitatkozik a szakma, pusztán ezen fotók alapján sok nitrogént veszíthetünk a táblákról.

A talajvizsgálat, NDVI kép és a domborzat együttes figyelmebevétele lehet a célravezető stratégia – hangzott el az előadásban. A lejtő tetején magasabb, az alján alacsonyabb nitrogéndózis szükséges, de a kép ennél azért bonyolultabb – derült ki.

Szarvas Zoltán szerint támaszkodni kell a tábla múltbéli adataira is, annak függvényében, mit termesztünk az adott területen. Egy biztos: a precíziós gazdálkodás korszakában új megoldások jönnek az optimális nitrogéndózis meghatározásában – ebben segít a már komoly tapasztalattal rendelkező vállalkozás.

További információ:

www.agromasters.hu

www.myields.com