Az átviteli rendszerirányító MAVIR frissített adatgyűjtése szerint november elsejére összesen 7351 megawattot tett ki a hazai napenergia kapacitás. A beépített teljesítményből közel 4000 megawattot az ipari létesítmények, mintegy 2630 megawattot pedig a háztartási napelemes rendszerek adtak.

A magyar naperőművi bővülés így a harmadik egymást követő évben múlja felül jelentősen az 1 gigawattot – jelentette be pénteken megjelent Facebook-bejegyzésében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

napelem

A tiszta energiaforrások lendületes hazai térnyerése erősíti az energiaszuverenitást, csökkenti a külső kitettségeket, előmozdítja a klímacélok elérését – fotó: pixabay.com

A minisztérium felidézte: a tavalyelőtti, mintegy 1200 és a 2023-as több mint 1600 megawattos gyarapodás után az idei első tíz hónapban több mint 1300 megawattnyi új napenergia kapacitás létesült Magyarországon.

A felgyorsult növekedési ütemet jól jelzi, hogy a hazai beépített összteljesítmény 2022 eleje óta bőven megkétszereződött.

Emlékeztettek arra, hogy a korábbi stratégiai vállalások 2030-ra számoltak 6 gigawattnyi napelemes kapacitás rendelkezésre állásával. Ez a célszám már idén nemcsak teljesült, hanem több mint ötödével meg is haladta a naperőművek teljesítménye.

A felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv ezért 12 gigawattal számol a következő évtized elejére – hívta fel a figyelmet az EM.

A háztartási méretű kiserőművek darabszáma november elejére megközelítette a 288 ezret, ami ebben a mutatóban is duplázást jelent 2021 végéhez képest.

A Napenergia Plusz Program már több mint 20 ezer családot segít a zöldenergia termelésében és tárolásában.

A napelem és energiatároló egyidejű telepítését ösztönző pályázat jóvoltából már néhány hónapon belül munkába állhat a háromszázezredik háztartási naperőmű Magyarországon. Így hamarosan eljuthatunk a korábbi becslések alapján 2030-ra kalkulált 200 ezres állomány félszereséig.

A minisztérium hangsúlyozta: a jövő a zöldenergiáé. A tiszta energiaforrások lendületes hazai térnyerése erősíti az energiaszuverenitást, csökkenti a külső kitettségeket, előmozdítja a klímacélok elérését.

A kormány elsősorban a napenergia és az atomenergia kettősére építve növeli környezetbarát módon önellátási képességeinket.

Az Energiaügyi Minisztérium például a földhő fokozott hasznosításával vagy a korszerű energiatárolási megoldások terjedésének támogatásával is tesz a sikeres zöld átállásért - szögezte le hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium.