Európa-szerte állnak a műtrágyagyárak, ennek következtében jövő tavasszal több százezer tonnányi hiány alakulhat ki nitrogén műtrágyából, ami nélkül viszont lehetetlen a szántóföldeken jövedelmezően növényt termeszteni - írja a turizmusonline.hu

kenyér

Jövő augusztusban, ha az ellátási problémák továbbgyűrűznek, akár kétezer forintra is rúghat a kenyér kilónkénti ára – fotó: pixabay.com

Szinte az egész kontinensen állnak a műtrágyagyárak

A Hírös Agrária Kft. műtrágya üzletágának vezetője, Farkas Dénes beszélt arról, hogy annak ellenére, hogy a gáz ára a tőzsdén 100 euróra csökkent, az üzemeket nem merik biztonsággal újraindítani. Amint mondta, ennek a hatását a lakosság a saját bőrén érezheti majd: jövő augusztusban, ha az ellátási problémák továbbgyűrűznek, akár kétezer forintra is rúghat a kenyér kilónkénti ára.

Az Európai Unióban az energiaválság küszöbén általában minden kormány arra rendezkedett be, hogy a lakosságot védje. A már rendelkezésre álló és folyamatosan növelt gázkészletek a lakossági ellátást biztosítják, miközben nem nagyon van lehetőség az ipari vásárlók számára a gázvásárlásra. A szakértő szerint ez a helyzet vezetett oda, hogy szinte az egész kontinensen állnak a műtrágyagyárak. Miközben az alapanyagok beszerzése is eleve bizonytalan a számukra, a gázár a 2020-ban jellemző 8 euróról, augusztusban a holland tőzsdén 324 eurós csúcsot döntött. Ez azért is jelent kritikus helyzetet, mert a műtrágya-előállítás költségeinek a 70 százalékát a földgáz teszi ki.

Elapadtak az importforrások is

A környező országokban sem merik indítani az üzemeket: egyedül az ausztriai Linz gyára működik 50 százalékon és Ukrajna hozzánk közelebb eső részén további kettő.

A boldog békeidőkben, júniusban voltak a leállások, majd augusztusban elkezdtek termelni a gyárak. A probléma most hatványozott, hiszen ha ma újra is indítanák az üzemeket, egy hónap kellene, mire a normál termelésre rá tudnának állni, ráadásul a nagy hőkülönbség miatt ezek a rendszerek télen az ammónia hatására lefagynak, így egyébként is kevesebb műtrágyát lehet előállítani, mint egy optimálisabb hőmérsékletű nyári hónapban

– mondta Farkas Dénes, majd hozzátette, hogy augusztustól kezdve napjainkig csak Péten 350-400 ezer tonna műtrágya nem került legyártásra, miközben elapadtak a korábban jól bevett osztrák, román, szerb és horvát importforrások is. Minden termelő abban reménykedett, hogy a gyárak újraindulnak a 150 eurós gázár alatt, de a szegmensben ezt még mindig nem merik meglépni.

kenyér

Ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e ezer forint a kenyér, hanem az, hogy mikor lesz kétezer kilója – fotó: pixabay.com

Az járt jól, aki betározott műtrágyából

A Hírös Agrária Kft. műtrágya üzletágának vezetője szerint azok jártak jól, akiknek sikerült májusban és júniusban bekészletezni műtrágyát, akkor még nem volt ilyen magasan a gázár. Hozzátette: azt vizionálják, hogy tavasszal több százezer tonna műtrágya nem áll majd rendelkezésre.

300-400 ezer tonna letéti készletnél is komoly fennakadást jelentett, hogy eljuttassák a végterméket a felhasználókhoz, most pedig végképp az lesz, hogy 400 ezer forintos tonnaáron lehet csak hozzájutni a műtrágyához. Enélkül viszont gazdaságosan növényt termeszteni lehetetlen

– közölte.

Beszélt arról is, hogy sok termelő még mindig rajta ül az idei terményeken, - ahogy fogalmazott - néhányan kezdenek átmenni „tőzsdeügynökbe". Ők abban spekulálnak, hogy akár 30-40 ezer forintos áremelkedés is lesz még, ami nem feltétlenül reális, mert a malmok előszeretettel vásárolják meg az olcsóbb ukrán gabonát.

Ettől függetlenül Farkas Dénes szerint, ma már nem az a kérdés, hogy lesz-e ezer forint a kenyér, hanem az, hogy mikor lesz kétezer kilója.