A közelmúltban 22 német tudományos intézmény képviselői egy közös levélben arra hívták fel a német kormány figyelmét, hogy az észszerű génmódosításokat az élelmiszer-ellátás biztonsága és a mezőgazdasági termelés fenntarthatósága, illetve a klímaváltozás káros hatásainak fékezése érdekében célszerű engedélyezni – írta a topagrar.com.
A kutatók szerint egyáltalán nem lehet bebizonyítani, hogy a tudományra alapozott géntechnikai eljárások kifejezett veszélyt jelentenek az emberi egészségre - Fotó: pixabay.com
A tudományra alapozott géntechnikai eljárások nem jelentenek veszélyt a tudósok szerint
A legutóbbi évek fejleményeinek tükrében egyáltalán nem lehet bebizonyítani, hogy a tudományra alapozott géntechnikai eljárások kifejezett veszélyt jelentenek az emberi egészségre és az élelmiszer-termelésre, sőt hatékonyan segítik azt.
A növénynemesítést új alapokra helyezné
A nyilatkozat aláírói hangsúlyozzák, hogy a mezőgazdasági termelés előtt álló jelenlegi kihívások, különösen a klímaváltozás negatív hatásai közepette nem lehet kihasználatlanul hagyni egy olyan fontos eszközt, amely lényegesen hozzájárulhat a növénynemesítés új alapokra helyezéséhez és teljesítményének javításához.
Innovációk kellenek ha a terméseredmények csökkenését el akarjuk kerülni
„A terméseredmények csökkenésének elkerüléséhez a növénytermesztés és nemesítés területén további, sürgősen végrehajtandó innovációkra van szükség" – mondta Dr. Henning Ehlers, a Német Raiffeisen Szövetség ügyvezetője, és a génszerkesztés az ilyen innovációk hatékony eszköze lehet.
Hagyományos módszerekkel 10-15 év is kell egy új növényfaj nemesítéséhez - Fotó: pixabay.com
Az új növényfajok előállításának ideje lerövidíthető
Dr. Carl-Stephan Schäfer, a német növénynemesítés első számú irányítója viszont azt emelte ki, hogy egy új növényfajta hagyományos módszerekkel történő előállításához 10-15 évre van szükség, ami az új módszerekkel jelentősen lerövidíthető.
Fentiek alapján a génmódosítás és génszerkesztés engedélyezését – a német szakértők szerint – feltétlenül célszerű megfontolni.