Többek között erről is szólt az eszmecsere, amelyre "Mezőgazdaságunk jövője az adatok korában" címmel került sor a PREGA 2024 0. napján Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, dr. Harsányi Endre, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese, Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezető-tulajdonosa, valamint Szabó Levente, a 4iG Nyrt. projektigazgatója részvételével, a beszélgetést Varga Péter Miklós, a Cibus Hungaricus Alapítvány szakértője moderálta.
Varga Péter bevezetőjében elmondta, hogy régen a mezőgazdaság tapasztalati adatokra épített, majd a 80-as évektől megjelent a digitális adat, táblaszintű nyilvántartás volt a termelésről és a beavatkozásokról. Hozzátette, hogy az adat sem akkor, sem napjainkban nem önmagáért fontos, hanem a döntéstámogatáshoz szükséges.
Arra a kérdésre, hogy jelenleg Magyarország hogyan gazdálkodik az adatokkal, Szabó Levente elmondta, hogy a mezőgazdaságban az adatgyűjtés és az adatok felhasználása technológiai robbanás küszöbén áll. A közeljövőben ugrásszerűen fognak bővülni az adatfelhasználás lehetőségei a termelés, a vállalatirányítás és a termékpályák szempontjából egyaránt. A mesterséges intelligencia, az 5G, az IoT és az autonóm vagy automata rendszerek lehetőségei jelentős változásokat hoznak majd és törekednünk kell arra, hogy ne maradjunk le.
Az agráriumban technológiai robbanás várható – Fotó: Shutterstock
Dr. Harsányi Endre kiemelte, hogy a képzés és ezzel együtt a tudás, az ismeret, valamint a gépi háttér jelenléte segíthet abban, hogy Magyarországon jobban tudjunk gazdálkodni az adatokkal. Hozzáfűzte: a Debreceni Egyetemen elindult a precíziós mezőgazdasági mérnök, szakmérnök és drónpilóta képzés.
Az újdonságra való nyitottság és a generációváltás lendületet ad az új technológiák bevezetésének – tette hozzá Győrffy Balázs. Hangsúlyozta, hogy el lehet utasítani dolgokat bizonyos szintig az újdonságokat, ám ha azok a napi gyakorlatban a gazdaság életképességének feltételeivé váltak, akkor gazdaságilag ellehetetlenül, aki nem lép.
Az önjáró autonóm erőgépek már itt vannak Magyarországon. 2-3 éven belül egyedül végigmennek a táblán, optimalizálnak és vezérlik a munkagépet – mondta Harsányi Zsolt. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknél a gépeknél is felléphetnek műszaki problémák, illetve a mezőgazdasági munka közben a szenzorok működtetése nehézkes, tehát elengedhetetlen a folyamatos fejlesztés, fejlődés. Kiemelte, hogy szakemberek már most is vannak, ha a gazdáknak van akarata arra, hogy megismerkedjenek az új technológiákkal, ha be akarják vezetni, akkor számukra is elérhetők.
Abban a kérdésben, hogy kinek kell foglalkozni a digitalizációval, a résztvevők egyetértettek abban, hogy mindenkinek foglalkoznia kell a témával és a birtokméret alapján gazdasági döntést kell hozni arról, hogy kinek érdemes bevezetni, valamint ezzel párhuzamosan azon is gondolkodnia kell a gazdáknak, hogyha ezt a technológiai lépést nem tudják megugrani, akkor milyen más megoldást tudnak találni.
Még több interjút, tudósítást itt találsz a PREGA 2024 konferenciáról. A PREGA előadásokról készült videók visszanézhetők az Agroinform YouTube csatornáján.