Az a cég, amelyik nem kapcsolódik a digitalizációhoz, tönkre fog menni. Amelyik üzem nem tud adatok alapján döntéseket hozni és folyamatokat optimalizálni, veszíteni fog a versenyképességéből. Tehát nincs más választás, csak a digitalizáció – mondat Dr. Friedrich László, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének intézetigazgatója a PREGA Precíziós Gazdálkodási Webinárium-sorozat Digitális élelmiszeripar témanapján, ahol a Digitális Élelmiszeripari Stratégia (DÉS) volt a fókuszban.
Dr. Friedrich László azt is elmondta, hogy az élelmiszeripar stratégiai ágazat, így kiemelten fontos a termelésbiztonság, a versenyképesség és a fenntarthatóság is. Az élelmiszeripar az ipar összes energiafelhasználásának 10-15 százalékát, a vízfelhasználásának 40 százalékát teszi ki.
Kiemelte azt is, hogy a digitalizáció a teljes élelmiszerláncot átfogja. Az élelmiszeriparban már most is rengeteg adat áll rendelkezésre, fontos lenne ezeket a döntési folyamatokban használni, illetve tovább adatok gyűjtése válik szükségessé ahhoz, hogy az adatvezérelt technológiák megvalósíthatóak legyenek.
Fontos kérdés a napelemparkok energiakiadásának rugalmas kezelése – Fotó: Pxfuel
Mi az energiaközösség?
Hörömpő Annamária, az MVM Optimum Zrt. üzleti szakérője bemutatta az élelmiszeripar számára jelentős költségeket jelentő energiaellátottság megoldását energiaközösségen keresztül. A napelemparkok energiakiadásának rugalmas kezelését egy mesterséges intelligenciával támogatott szoftver el tudja látni, és a bekapcsolódott, okosmérőkkel felszerelt fogyasztók egyedi igényei szerint döntéseket képes hozni arról, mikor kell az előállított elektromos áramot betárolni és mikor enged át egyenesen a fogyasztónak. Az ilyen típusú energiagazdálkodáson keresztül nemcsak megújuló energia juthat a mezőgazdaságba, de az energiaközösségen, mint gazdasági társaságon keresztül, vélhetően olcsóbb energiához is juthat a gazdálkodó.
Melléktermékből energia
Dr. Németh Csaba, a Capriovus Kft. fejlesztési igazgatója a cég saját példáján keresztül mutatta be, hogyan lehet alternatív energiát használni és ezzel az energiaköltségeket mérsékelni. Elmondta, hogy egy tojásfeldolgozó üzemben több tonnát is kitehet a melléktermékként keletkező, veszélyes hulladéknak számító tojáshéj és tojástálca. Ők azt a megoldást választották, hogy a tojástálcát ledarálják és az így keletkezett pellet a kazánokban melegvíz és technológiai víz előállítására hasznosítják. A rendszer automatizált és a pellethez kevert tojáshéjjal megfelelően kontrollálható a fűtés.
Adatok nélkül nem lehet döntést hozni
Dr. Lőrincz Attila, a Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. ágazati igazgatója két fontos tényezőre hívta fel a figyelmet. Általánosságban ugyanis elmondható, hogy egy középüzem működési költségének 10-15 százaléka víz, gáz és áram, 10-15 százalék munkabér és a maradék pedig az alapanyag bekerülési költsége. Ugyanakkor ezek az üzemek alacsony árréssel dolgoznak, így a költségcsökkentés és a folyamatok optimalizálása rendkívül fontos.
A technológiai előírások betartása mellett az adatok támogatott döntéshozatal a járható út – Fotó: Pxfuel
Dr. Lőrincz Attila arról is beszélt, hogy gyakran apró változtatásokkal, csupán odafigyeléssel is jelentős spórolás érhető el, azonban az adatgyűjtés és elemzés alapján derül ki, milyen tételekből áll össze például a havi gáz- vagy vízszámla. Az optimalizáláshoz elengedhetetlen a mérési pontok meghatározása, majd a technológiai előírások betartása mellett az adatokkal támogatott döntéshozatal.
A webináriumon résztvevő szakértők egyetértettek abban, hogy a nagyobb vállalatok előnyben lehetnek a digitális technológiák bevezetésében és gyorsabban tudják gyűjteni, elemezni az adatokat, ugyanakkor a kisebb vállalkozások rugalmasabbak és kisebb befektetéssel is jelentős eredményeket érhetnek el. Kiemelték, hogy a digitalizáció egy gyorsan megtérülő projekt a vállalatok életében és nemcsak a működési költségek csökkenése miatt, hanem a környezetvédelmi szempontokra teintettel is.
|
A PREGA kiállító partnerei: ABZ Drone Kft., AGROFEED Kft., AgroPilot Kft., AgroVIR Kft., AXIÁL Kft., BASF Digital Farming GmbH (Xarvio), Bayer Hungária Kft., Creatiger Kft., DUPLITEC Kft., DYNTELL Magyarország Kft., FMC-Agro Hungary Kft., GrECo Hungary Kft., HÁRI TECH Kft., Holstein Genetika Kft., HRP Europe Kft., I.S.M. Technology Kft., KABAGRO Kft., Kertcenter Kft., KITE ZRt., Magtár Kft., NorAn Kft., Pannónia Bio Zrt., PHYLAZONIT Kft., Precision Planting LLC, SENIT Kft., Simplexion Kft., Stallprofi Magyarország Kft., STRAUTMANN Kft., T-Markt Kereskedőház Kft., Tomelilla Kft., Väderstad Kft., Valkon 2007. Kft., VulcanAgro,