A QUIVOGNE (ejtsd: kivon) cég, mint igazi francia munkagépgyártó igen széles palettával rendelkezik a tárcsás boronák terén. A kínálatban megtalálhatók a legkisebb gazdasági mérettel rendelkező cégeknek ajánlható 1,5 m széles könnyű tárcsáktól kezdve, a rövidtárcsákon és szőlészeti tárcsákon át a legnagyobb erőgépek mögé kapcsolható, 10,2 m széles nehéz- és szupernehéz tárcsák.
Szőlészeti tárcsa
A szőlészeteknek ajánlott tárcsás borona kettő kivitelben érhető el. A PXVI típus a hagyományos x-tárcsához hasonlítható, míg a Diskatech rövidtárcsa a jelenleg divatosabb kivitel.
A PXVI tárcsa elérhető 1,05-2,38 m szélességben. Az igen robusztus gépen az 560 mm tárcsalapok 40x40 mm-es tengelyen szereltek. Az X elrendezésű tárcsán állítható a tárcsatagok menetiránnyal bezárt szöge, amely az intenzitást fokozza, így különösen kötött talajokon vagy nagy mennyiségű növényborítottság esetén kiemelkedő ez a tulajdonsága.
PXVI szőlészeti sorköztárcsa – fotó: Quivogne Magyarország
Igény esetén a tagok teljesen meg is fordíthatók, annak megfelelően, hogy a tárcsa kifelé vagy befelé dobjon. A PXVI esetében a kihasználhatóságot megemeli, hogy változtatható a munkaszélessége is, mintegy 50 cm-es tartományban, így a különböző sorközökben is jól használható. A PXVI tárcsa felszerelhető lezáró hengerrel, amely egyrészt a munkamélység pontos tartásában fontos, másrészt az általa elért egyenletes felszín megkönnyíti a következő munkaművelet elvégzését. A tárcsatagok között állítható helyzetű lazítókapa gondoskodik a talaj teljes átmunkálásáról.
A Diskatech tárcsa a rövidtárcsák családjába sorolható, és speciálisan szőlészetek-gyümölcsösök részére lett kifejlesztve. Itt a rövidtárcsáknál megszokott módon a tárcsalapok egyedileg, gumibakos felfüggesztéssel vannak a tárcsán rögzítve. A tárcsalapok átmérője alaphelyzetben 560 mm, de elérhető 450 vagy 510 mm-es lapokkal is. A tárcsalap osztás 25 cm, így nagyon jó az aprító tulajdonsága a Diskatech rövidtárcsáknak. A munkagép elérhető 8-19 lapos kivitelben, 100-225 cm munkaszélességben. Fontos opció a Diskatech esetében a lezáró henger, amely forduláskor és szállításkor teljesen a váz fölé hajtható.
Rövidtárcsa
A piacon található rövidtárcsák közül a Diskator 610 tárcsa elsőre kitűnik a különleges felépítésével. A viszonylag hosszú gépet nagy tárcsasortávolság és középen elhelyezett futómű jellemzi. A Diskator 610 kompakt tárcsán a tárcsalevelek a hagyományosnak tekinthető 25 cm-es osztással, és így 12,5 cm átfedéssel szereltek, amelyek biztosítják a teljes talajfelszín átdolgozását még sekély munkavégzés közben is.
Diskator 610 rövidtárcsa – fotó: Quivogne Magyarország
A különlegesség a tárcsasorok távolságában rejlik. Míg sok rövidtárcsán a tárcsasorok egymástól csak 70-80 cm-re vannak, addig a Diskator 610 esetében a tárcsasortávolság ennek a duplája. Ez a mintegy 1,5 méter tárcsasor távolság megakadályozza, hogy az első sor a másodikra dobja a szármaradványokat, amely a hagyományos rövidtárcsáknál sűrűn előfordul. Ezzel a felépítéssel az eltömődés még nagy mennyiségű szármaradvány esetén is kizárható.
Másik fontos pont a felépítésben a szállítókerék elhelyezése. A hátul elhelyezett kerekek emelgethetik a tárcsa elejét, így nagyobb munkatempónál az bepattoghat. A Diskator 610 rövidtárcsán a szállítókerék a hátsó tárcsasor és henger között helyezkedik el, amely így nagy munkatempó esetén is nyugodt, pattogásmentes munkavégzést biztosít a gépnek.
A Diskator 610 erőteljesen csipkézett, 610 mm átmérőjű tárcsalevelekkel rendelkezik, amely kitűnő aprítást és szármaradvány kezelést biztosít akár kukorica tarló esetén is. A robusztusságot a különleges vázkiépítés és a méterenkénti 950-1000 kg garantálja. A lezárásról több fajta henger gondoskodhat, közülük az ékgyűrűs henger és a tandem U-henger az, amely hazánkban is a legszélesebb körben alkalmazható.
Az opciók között kiemelendő a PD pneumatikus aprómagszóró, amely a Diskator különleges felépítésénél fogva egyszerűen a második tárcsasor mögé, de a henger elé szerelhető, amely az aprómagok biztos kelését segíti elő.
Nehéztárcsás-borona
A szántóföldi munkavégzésre ajánlott, hagyományos vontatott nehéztárcsák X vagy V elrendezéssel kerülnek forgalomba és elérhetők 3,6 métertől 9,3 méterig. A hazánkban leginkább elterjedt változat a 6-7 méteres munkaszélességű tárcsa, amely sok esetben Crosskill vagy Rollpro lezáró hengerrel van párosítva. Ez a gépkapcsolat a 300-400 LE-s traktorokhoz ajánlható és a hengerrel együtt az összsúly itt megközelíti a 9 tonnát.
A szupernehéz tárcsa külön kategória a gépcsaládon belül. Ekkor a gépsúly eléri a 200 kg-ot tárcsalevelenként, amely biztos talajba hatolást és kitűnő szármaradvány keverést és aprítást eredményez még nagy mennyiségű kukorica szármaradvány esetében is.
A tárcsák különböző felépítésűek lehetnek a QUIVOGNE-nál. A henger nélküli alapgépeknél a futómű a tárcsasorok között helyezkedik el. A Magyarországon elterjedtebb esetben, amikor függesztett nehézhenger is van a tárcsához kapcsolva, a futómű a tárcsasorok mögött helyezkedik el. Ezen kapcsolat igen nagy előnye, hogy egy menetben megtörténik a talaj lezárása is a nehéz Crosskill vagy Rollpro acélhengerrel. Munka közben az egyenletes mélységről és a pontos talajkövetésről rugózott szintszabályzó gondoskodik.
Fontos, hogy a gépkapcsolat hengerrel együtt sem túl hosszú, mint például egy vontatott henger esetében lenne, a közúti szállítás így egyszerűen és biztonságosan megvalósítható.
APAXR-MONO nehéztárcsa – fotó: Quivogne Magyarország
Az igen robusztus munkagépen a tárcsaszög állítása alaphelyzetben mechanikusan, egy rugós csapfurat rendszerrel történik. A beállított tárcsatagok helyzete egy retesszel rögzíthető, megerősítve az egyenletes munkavégzést. Opcióban elérhető természetesen a hidraulikus szögállítás is, amely főleg a nagyobb kivitelű gépek esetében előnyös.
A csapágyazás minősége a QUIVOGNE nehéztárcsáknak szintén nem elhanyagolható, igen hosszú élettartamú és alul extra kopólemezzel védett. A rendkívül robusztus, háromszorosan tömített öntvényházas csapágyak súlya a nagytárcsákon kb. 21 kg.
A tárcsás boronákon belül külön említésre méltó a TineMaster tárcsás lazító. Ezen a munkagépen az első és hátsó tárcsasor között lazítókések helyezkednek el. A kések helyzete több fokozatban állítható, túlterhelés elleni védelme pedig hidraulikus rendszerrel van megoldva. A tárcsás lazító használatával a tárcsák munkamélysége alá dolgozhatunk, így elkerülhetjük a tárcsatalp-betegséget. A lezárás itt is fontos, kapcsolt eszközként több fajta, nehéz kivitelű henger is elérhető. A méterenkénti vonóerő 70-80 LE.
Erdészeti tárcsa
A könnyebb kivitelű V-tárcsák közül az AP típus az egyik lehetőség az erdészetek részére. Az AP tárcsa elérhető 2,15-3,9 m munkaszélességben. A 660 x 8 mm-es tárcsalapokkal szerelt gépen a tárcsalevélre eső súly 100-110 kg között mozog munkaszélesség függvényében. A munkamélység az AP tárcsán hidraulikusan állítható és a kívánt helyzet klipszekkel rögzíthető. A V elrendezésű tárcsán a tárcsatagok szöge mechanikusan állítható és reteszelhető. A 150 x 100 mm-es, duplavázas kivitelű gép megfelelően robusztus tárcsa a 100-190 LE-s erőgépek után.
Nehéztárcsa 810 mm-es lapokkal és lezáró nehézhengerrel – fotó: Quivogne Magyarország
A nagyobb igénybevételekre ajánlható az APFL fantázianevű V-tárcsa. Ez a gép már 810 x 10 mm-es tárcsalapokkal, 280 mm-es tárcsalaposztással és megfelelő átömlési keresztmetszettel készül, így a szármaradványok miatti elakadás nem jellemző. Az extra védelemmel ellátott, acélöntvény csapágyazás súlya 32 kg, amely magában is jelzi az APFL erejét. A tárcsalapok 50 x 50 mm-es, speciális összetételű tengelyre szereltek. A tengelyek a legkisebb, 2 méteres munkagép esetében is 3-3 csapággyal vannak alátámasztva, amely garancia az igen hosszú élettartamra. Az APFL tárcsa szerelhető a speciális csipkézettségű Fleaux-Fleaux (flö-flö) lapokkal is.
Ezt a tárcsalapot úgy kell elképzelni, mintha minden második csipke ki lenne vágva a tárcsalapból. Az ezáltal létrejött brutális kiképzés miatt a tárcsa csipkéire nagyobb súly nehezedik és így könnyebb a talajba hatolás. Az APFL esetében ez 170-205 kg/tárcsalevél súlyt jelent már. Az APFL esetében alaphelyzetben csak a kiemelés hidraulikus, de igény esetén itt már megvalósítható a hidraulikus vonórúdkiemelés és -eltolás, a hidraulikus tárcsaszög állítás, sőt ha lezáró hengert is rendelünk hozzá, akkor a henger terhelése is hidraulikusan szabályozható. Az APFL tárcsa elérhető 2-4,45 m munkaszélességben és a 140-340 LE-s erőgépek után ajánlható.
Ültetvény sorközművelésére (is) ajánlható a PXVI tárcsa. Ezen a típuson 4 tárcsatengely dolgozik, egymástól gyakorlatilag függetlenül, mivel a tagok helyzete és szöge egyenként állítható. A tagok akár 180°-ban ki is fordíthatók, megnövelve a kihasználhatóságát a munkagépnek. A facsemeték sorközének gondozására kitűnően alkalmazható PXVI típus rendkívül erős acélöntvény csapágyazással szerelt. A csapágyak súlya darabonként 19 kg! A PXVI 560 mm-es tárcsalapokkal szerelt. A munkaszélessége mintegy 40 cm határon belül változtatható, sőt a 8, 12 vagy 16 lapos kivitel bővíthető is.
Még különlegesebb kivitel és a legnagyobb erőgépek után ajánlott az APF SL erdészeti tárcsa, amely kategóriájának legnehezebb kivitelű tárcsája. Ennél a tárcsánál a különleges igénybevétel miatt még robusztusabb a felépítés. Ennél a tárcsán már háromgerendelyes a vázkialakítás, 200 x 100 mm-es zártszelvényekkel. A 60 x 60 mm-es tárcsatengelyen már 910 vagy 1020 mm-es tárcsalapok (12 mm lapvastagsággal) dolgoznak. A tárcsalapokra eső súly akár 451 kg is lehet, amely kategóriájában a legnagyobb. A tárcsalapok 500 mm osztással kerülnek felszerelésre a különleges anyagösszetételű acéltengelyre.
A csapágyazás ebben az esetben nem mindennapos, a robusztusságról röviden csak annyit, hogy a súlya 71 kg/db! Az erdészetek részére ajánlott APF SL típusú tárcsa elérhető 2,8-4,8 m munkaszélességben, a 300-600 LE-s traktorokhoz.
Front tárcsa
A traktor mellső függesztésére kapcsolható Stub-Front rövidtárcsa elérhető 3-6 m munkaszélességben, merev és hidraulikusan csukható változatban. A front tárcsa 560 x 5 mm-es csipkézett lapokkal szerelt. A tárcsalapok osztása egy sorban 25 cm, míg a sortávolság 72 cm. Ezekkel a paraméterekkel a rövidtárcsa eltömődésmentes munkát garantál nagy szármaradvány esetében is.
Stub-Front rövidtárcsa – fotó: Quivogne Magyarország
A Stub-Front egyik kiemelkedő tulajdonsága az önbeálló vázszerkezet. Segítségével és az X elrendezésben szerelt lapokkal elkerülhető a traktor oldalra húzása nagy munkamélység esetében is.
A tiszta felszínről a rövidtárcsa esetében oldalsó terelőlemez és szélező tárcsa gondoskodik.
Amennyiben bővebb információra lenne szüksége, kérem, keresse kiemelt kereskedőinket vagy gyári képviselőnket.
Gazsi Zsolt: 30/558-4918
Szeredai Jenő: 70/385-7891
Pataki Sándor: 70/362-1734
Korsós Péter: 70/305-7092