A barnamedvék egyre gyakoribb jelenléte miatt a szlovák kormány rendkívüli helyzetet hirdetett szerda délután 14 órától az ország több mint 50 járásában – írja az Új Szó. Az intézkedés célja az emberek életének és egészségének védelme, miután a vadállatok jelenléte számos térségben komoly fenyegetést jelent.

A döntést a szlovák kabinet a szerdai kormányülésen hozta meg, ahol jóváhagyták a barnamedve-populáció rendkívüli beavatkozással történő szabályozását is. Ennek keretében a tervek szerint 350 példányt fognak kilőni. Az intézkedés alapját az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) jelentése képezte, amely a populáció növekedését és az emberekre jelentett veszélyt hangsúlyozta.

A rendkívüli helyzet kihirdetése Szlovákia szinte teljes közép- és északi részét érinti. A rendelkezés olyan járásokat foglal magában, mint például Zsolna, Poprád, Liptószentmiklós, Kassa és Besztercebánya, de a magyar határhoz közeli területek – mint Rimaszombat, Losonc, Nagykürtös vagy Léva – is szerepelnek a listán.

A környezetvédelmi minisztérium közleménye szerint a barnamedve-állomány szabályozásával a lakosság biztonságát kívánják növelni. Mint írják: „A cél a barnamedve-populáció olyan mértékű szabályozása, amely lehetővé teszi az emberek életének és egészségének maximális védelmét."

A tervezett kilövés komoly vitákat válthat ki, mivel a barnamedve védett fajnak számít az Európai Unióban, és a természetvédelmi szervezetek korábban már több alkalommal kritizálták a hasonló lépéseket. Ugyanakkor a szlovák lakosság egyre több helyen kényszerül szembenézni a lakott területekre is bemerészkedő medvék jelentette kockázatokkal, így a kormány szerint a beavatkozás elkerülhetetlenné vált.

A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek a program gyakorlati végrehajtása, valamint a természetvédelmi és vadgazdálkodási szervezetek közötti együttműködés szempontjából is.

Indexkép: Pixabay