A 2023. évi Vas vármegyei búza- és szójatermelési verseny ünnepélyes díjátadójára a vasszécsenyi Új-Ebergényi Kastélyszállóban került sor.
Történelmi pillanatok az európai agráriumban
Nagy István előadásában az agráriumot legérzékenyebben érintő aktualitásokról számolt be. Az Európa-szerte tapasztalható forrongások oka az, hogy Ukrajna támogatását minden európai érdek elé helyezi sok európai kormány, amelynek hatása most a gazdálkodókon csapódik le.
"Történelmi pillanatokat élünk át, az európai helyzet azt mutatja, hogy végre haladunk a normalitás felé, levetkőzzük a túlzó zöld ideológiákat. Úgy tűnik, végre vissza tudjuk utasítani azt a vádat is, hogy a gazdák felelősek a klímaváltozásért" – mondta előadásában.
Nagy István a Vas vármegyei búza- és szójatermelési verseny eredményhirdetésén tartott előadást – Fotó: AM/Pelsőczy Csaba
Reméli, hogy az idei EP választások során kikerülnek a rendszerből azok, akik gúzsba kötik az európai agráriumot, a mostani megmozdulás pedig ahhoz vezet, hogy Európa visszatérhet a versenyképes, fenntartható és az élelmiszerszuverenitást biztosító gazdálkodáshoz.
Az elektronikus gazdálkodási naplóval kapcsolatban azt mondta, látja, hogy borzalmasan nagy terhet ró a gazdálkodók vállára az adminisztráció, ezért "jövőre ilyen nem lesz". (Valószínűleg lesz elektronikus gazdálkodási napló, de sokkal egyszerűbb változatban.) Kifejtette: most azon dolgoznak, hogy meghatározzák, mi az a legminimálisabb információtartalom, amit be kell rögzíteni ahhoz, hogy a gazdák hozzájussanak az őket megillető pénzekhez. A jelenlegi állás szerint a gazdálkodók kétharmada már berögzítette azt, amit minimálisan szükséges.
A tárcavezető a rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly szójából 58 ezer hektárról összesen 177 ezer tonnát takarítottak be a gazdálkodók. Ebből Vas vármegyében csaknem 10 ezer hektáros területről, 34 ezer tonnás termés született. A hazai szójamennyiségből mintegy 60-70 ezer tonna hazai feldolgozású, amelynek jelentős része elhagyja az országot. 90-100 ezer tonna szóját pedig feldolgozatlan formában exportálunk.
A rendezvényen nagy számban jelentek meg a Vas vármegyei gazdálkodók – Fotó: Agroinform
Vas vármegye: 2023-ban 6,7 tonnás hektáronkénti búzatermés
Nagy István az exporttevékenységgel kapcsolatban elmondta, a kivitelünk jelentős hányadát továbbra is a gabonafélék biztosítják. Hangsúlyozta, tavaly 1 millió 54 ezer hektárról 5,63 tonna hektáronkénti hozammal, összesen 5,93 millió tonna búzát takarítottunk be. Vas vármegyében 2023-ban 46 ezer hektáros területről, hazai szinten a vármegyék között rekordot jelentő 6,7 tonnás hektáronkénti hozammal, 307 ezer tonnás búzatermés született.
Az agrárminiszter kiemelte, a történelmi mértékű támogatások is segítik, hogy elérjük a hosszú távú céljainkat. Azért dolgozunk ugyanis, hogy 2030-ra az agrárium termelékenysége a másfélszeresére, a hozzáadott érték a kétszeresére nőjön, a kivitel pedig 50 százalékos növekedéssel, 15 milliárd euróra emelkedjen. A magyar Stratégiai Terv is hozzájárul ahhoz, hogy a mezőgazdaság minden szereplőjének biztosítsa a továbbfejlődés lehetőségét. Meggyőződésünk, hogy mindenki nyertese lehet az új agrártámogatási rendszernek – olvasható az Agrárminisztérium sajtóközleményében.
160 fővel bővül idén a falugazdász-hálózat
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke bejelentette, hogy 160 fővel bővül idén a falugazdász-hálózat. Jóval nagyobb adminisztrációs terhet jelent az új támogatási rendszer, 2023-ban az EK beadásakor olyan gazdálkodók is kérdeztek, akik egyébként nem szoktak.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy az agráriumban tapasztalható nehézségekből való kilábaláshoz arra van szükség, hogy a termelők minél inkább elmozduljanak a diverzifikáció, a feldolgozás irányába, és a termelő együttműködéseket is fontos erősíteni.
Búza- és szójatermelési verseny
Dr. Pusztavámi Márton, a NAK Vas vármegyei elnöke bemutatta az immár 10 éve zajló termelési verseny eredményeit, a vasi gazdálkodók szakmai felkészültségét és kitartását méltatta előadásában.
A rendezvényen átadták a díjazottaknak járó elismeréseket is
Szójatermelési verseny
1. helyezett: Varga Krisztián, 5,6 tonna/hektár
2. helyezett: Zonker Kft., 5,5 tonna/hektár
3. helyezett: Horváth László Márton, 5,3 tonna/hektár, Szeifert Gábor, 5,3 tonna/hektár
Búzatermelési verseny
1. helyezett: Vizi Márton, 11,49 tonna/hektár
2. helyezett: Gaál Kristóf, 11,14 tonna/hektár
3. helyezett: Horváth Attila, 10,64 tonna/hektár