Hollósi Dávidot, a Takarékbank és a Magyar Bankholding Agrár és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatóját kérdeztük arról, hogy véleménye szerint milyen közvetlen hatásai lehetnek a háborús helyzetnek a magyar mezőgazdaságra 2022-ben.

Hogyan alakulnak a terményárak?

Oroszország és Ukrajna jelentős szereplő az agrár és élelmiszeripari világpiacon. Kukoricából és napraforgóból elsősorban Ukrajna, búzából és műtrágyából főleg Oroszország, de Ukrajna is meghatározó exportáló ország.

Az elmúlt napokban a búza és a kukorica árát a határidős piacokon 10-20 százalékkal drágította a konfliktus, történelmi csúcsokra vagy azok közelébe lökve az árakat. A fő problémát egyelőre a logisztikai, vasúti és hajózási szállítási nehézségek jelentik a termények piacra juttatásában ukrán részről, orosz részről pedig a nyugati szankciók jelentenek akadályt a közvetlen értékesítésben.

Rengeteg a bizonytalansági tényező, de arra számítunk, hogy ha aratásig nem csökken a feszültség, akkor az idei megemelkedett gabonaárak fennmaradnak, kivéve, ha nagyon kedvezően alakul az időjárás, és így a hozamkilátás a többi exportáló országban. Erre azonban kicsi az esély.

Fogja-e a terményárak alakulása befolyásolni Ön szerint a tavaszi vetéseket?

Érdemben nem valószínű. Az őszi vetés nagyrészt kvázi determinálja az adott évi vetésforgót. Ha a terményáraknak lesz hatása esetleg a vetéstervre, az a 2022 ősziben jelenhet meg.

A terményárak esetleges megemelkedése milyen gyorsan lesz érzékelhető a takarmányárak változásában?

A takarmánygyártók valószínűleg már lekötötték félévig az alapanyag-szükségletüket, tehát az árkockázat az aratásig nagyrészt fedezve van. Amennyiben lesz emelkedés az árakban, az  a második félévtől épülhet be fokozatosan, hasonlóan, mint 2021-ben.

A háborús konfliktus milyen egyéb szinten szólhat bele a gazdák feladatainak ellátásába?

Magyarország alapvető gabonafélékből és olajos magvakból önellátó, a hazai termelés kellő tartalékkal fedezi az élelmiszeripari, a takarmány, és az egyéb ipari felhasználást. A hazai árak ugyanakkor a nemzetközi tőzsdei árakat követik, így valószínűleg a globális folyamatok játszódnak majd le itthon is.

Hollósi Dávid, a Takarékbank és a Magyar Bankholding Agrár és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója – Fotó: Takarékbank

A nitrogénműtrágya is fedezhető a hazai piacról, itt azonban már hónapok óta gondot jelent a rekordmagas földgázár, amely várhatóan fennmarad.

A konfliktus további lefutásától függ, hogy lesz-e közvetlenül érezhető hatása a gazdák munkájára. Az őszi vetések már a földben vannak, piaci információk szerint a gabonakészletek jelentős része vár értékesítésre, tehát nem hagyta el a terményt az országot, belföldön rendelkezésre áll.

Az ukrán-orosz részről érkező alapanyagok (elsősorban nem nitrogén műtrágya) logisztikai fennakadása lehet az, ami rövidtávon hatás gyakorolhat a gazdálkodásra.

Hollósi Dáviddal készült korábbi interjúnk itt érhető el: Harmatgyenge a forint, mit jelent ez a magyar mezőgazdaságnak?

Indexkép: Pixabay