Szalmonellózis. Az utóbbi napokban sokat lehetett hallani ezt a szó a neves édességgyártó szalmonellával szennyezett csokoládé-termékei kapcsán, amelyekből hazánkba is kerültek tételek. A cég felfüggesztette a tevékenységét a belgiumi Arlonban, a vizsgálatok még zajlanak, eddig úgy tűnik, hogy a gyártáshoz használt írószármazék a felelős.

A termékvisszahívásról szóló lista egyre bővül és nem lehet tudni, mikor ér véget a sor, hiszen a szennyezett alapanyagot más gyártó is használhatta a termékei előállítására.

szalmonella

A Salmonella baktériumok gyakorlatilag mindenhol megtalálhatóak a környzetünkben – fotó: pixabay.com

Mi a szalmonellózis?

A szalmonellózis az egyik leggyakoribb és legismertebb gyomor- és bélrendszeri fertőző betegség, melyet a szalmonella baktériumok idéznek elő. A kórokozók gyakorlatilag mindenhol megtalálhatóak  a környezetünkben, a háziállatok többségének bélrendszerében, ahonnan az élelmiszer-előállítás és előkészítési folyamatok során bármikor megfertőzhetik a húst, szárnyasok esetén a tojást is.

A kórokozó a beteg vagy tünetmentes, kórokozókat ürítő állat vagy ember székletével kerül a környezetbe. A kórokozó megtelepedhet a zöldségek és gyümölcsök felületén, jelen lehet a mogyorófélékben, olajos magvakban sőt még a növényi csírákban is.

A fertőzés forrásai

A Salmonella baktérium az esetek jelentős hányadában az elfogyasztott, fertőzött élelmiszerekkel jut a szervezetünkbe. A fertőzés forrása lehet a nem kellően hőkezelt tojás, a pasztőrözetlen tej, az ebből készült ételek, a baromfi- és pecsenyehúsok, a mosatlan, nyers zöldségek. A fertőzések kialakulásában a higiénés szabályok és a konyhatechnikai előírások megszegése is jelentős szerepet játszik.

nyers hús és tojás

Potenciális veszélyt jelenthetnek a nyers húsok és a tojás – fotó: pixabay.com

Bélrendszeri gyulladást váltanak ki

A Salmonella baktériumok a gyomorból a bélrendszerbe jutva megtelepszenek, elszaporodnak és bélrendszeri gyulladást okoznak.

Az egészséges szervezet a baktériumok ellen általában sikeresen veszi fel a harcot, (a gyomorsav jól véd a fertőzés ellen) és csak az esetek 10-20 százalékában okoz „aktív" tüneteket (a baktériumnak viszonylag nagy csíraszámban kell bekerülnie az emberi szervezetbe ahhoz, hogy tüneteket okozzon). Sokkal fogékonyabbak a fertőzésre a csökkent immunitású személyek, a transzplantáltak, illetve a csecsemők és kisgyermekek. A betegek 27-30 százaléka 5 éven aluli.

A Salmonella baktériumok háromféle típusú fertőzést okozhatnak

  • akut bélhurut (enterocolitis) - ebben az esetben a fertőzés a belek és a környező nyirokszervek szintjén áll meg, a vérkeringésbe csak ritkán jut baktérium. A betegség lappangási ideje 4-48 óra, vezető tünete a vizes hasmenés, ami akár nagyfokú ion- és folyadék vesztéshez is vezethet. Kezdetben jelentkezhet hányinger, hányás, fejfájás, hasi görcsök, köldök körüli hasi fájdalom, izomfájdalom, rosszullét, gyengeség, az esetek felében magas láz is. Felnőtteknél ritkán, de a három évnél fiatalabb gyermekeknél a kórokozók bekerülhetnek a keringésbe, ami a súlyos szövődmények kialakulásának fokozott kockázatát jelenti.
  • szepszis, gócfertőzés - ennek során a baktériumok folyamatosan a véráramban keringenek, súlyos tüneteket okozva. Ilyen a magas láz (38.5 C felett), a forró, száraz a bőr, a hidegrázás, a szapora légzés, a magas pulzusszám, a csökkenő értéket mutató vérnyomás. Bőrkiütések is megjelenhetnek. A baktériumok megtelepedhetnek más szervekben is (csontokban, ízületekben, tüdőben, vesében, májban, sérült szívbillentyűn,) ott tályogokat hozhatnak létre, amelyek a későbbiekben gócfertőzések alapját képezik.
  • enterális láz azaz tífusz - járványosan fordul elő, főként rossz higiénés viszonyok között. Kórokozói - a Salmonella typhi, Salmonella paratyphi - csak emberről emberre terjednek. A tífusz esetében nem jellemző a hasmenés. Kezdetben magas láz jelentkezik, később tudatzavar alakul ki, és rózsaszínű bőr kiütések jelennek meg.

Szeretnéd bővíteni a tudásodat az előremutató mezőgazdasági technológiák tapasztalataival?

Ha igen, Neked szól a PREGA Konferencia és Kiállítás!

Találkozz személyesen azon szakemberekkel, akik a precíziós gazdálkodásban már több éves tapasztalatot szereztek!

Időpont: 2022. május 11-12.

Tudj meg többet az év agrárdigitalizációs eseményéről!

www.prega.hu

Hogy kezelhető a szalmonellózis?

A legfontosabb a kiszáradás megelőzése, a hányás-hasmenés során elvesztett folyadék és elektrolitok pótlása. Ihatunk tiszta vizet, majd hígított gyümölcslevet, teát, esetleg zsírtalanított hús- vagy zöldséglevest. Gyermekek, és idősek szalmonellózisánál szükség esetén még infúziós kezelésre is sor kerülhet. A bélmozgást csökkentő és a hasmenés esetén szedhető gyógyszerek elnyújtják a betegség lefolyását, mert csökkentik a kórokozó kiürülésének sebességét és mennyiségét.

Indokolt esetben, súlyos, elhúzódó betegség, legyengült állapot esetén antibiotikus kezelésre is szükség lehet. Ha felmerül a szepszis gyanúja, akkor fontos a kezelés azonnali megkezdése.

Be lehet szerezni speciális rehidráló folyadékokat is - ezek a fontos tápanyagokat és elektrolitokat is pótolják. Könnyen emészthető, semleges ízű ételeket érdemes fogyasztani - ilyen lehet a sós keksz, ropi, banán, alma, zabkása, főtt rizs, párolt zöldségek, pirítós.

A bélflóra helyreállításhoz probiotikumokat is célszerű beépíteni az étrendünkbe.

nyers tojás

A betegség kialakulásának kockázata csökkenthető – fotó: pixabay.com

A szalmonellosis megelőzése

A szalmonella valódi nyári betegség, mivel a melegnek kulcsszerepe van a terjedésében, a baktériumok ugyanis annál gyorsabban osztódnak, minél magasabb a hőmérséklet.

A fertőzés elkerülése, megelőzése érdekében mi magunk is sokat tehetünk (a szennyezett csokoládék esetében sajnos ez nem volt opció).

Ilyen óvintézkedés lehet például:

  • az ételek megfelelő előkészítése - hőkezelése. A szalmonella baktérium sajátos tulajdonsága, hogy még a fagyasztás sem pusztítja el - hónapokig életképes marad.  Ezért fontos a hőkezelés, sütés, főzés. (Elgondolkodtató az is, hogy a baktériumok hónapokig, évekig is életben maradnak például a tojásporban vagy a száraztésztában is)
  • a nyers élelmiszereket, húsféléket, tojást gondosan hűtsük le, vásárlás során mindig utolsóként tegyük a kosarunkba, és hazáig is tegyük hűtőtáskába (ne szakítsuk meg hosszú időre a hűtési láncot)
  • a konyhai minkafolyamatoknál a nyers húst és a tojást különítsük el többi élelmiszertől
  • ügyeljünk a személyi higiénia szabályainak a betartására - a gondos kézmosásra
  • tartsuk tisztán az edényeket, eszközöket, munkafelületeket (használjunk több vágódeszkát, külön a húsokhoz, külön a zöldségekhez)
  • mindig megbízható forrásból szerezzük be az élelmiszereket
  • a hűtőben is különítsük el a nyersanyagokat a késztermékektől
  • az ételeket tároljuk megfelelő hőmérsékleten - az ebédről megmaradt ételt minél hamarabb tegyük hűtőbe, mert szobahőmérsékleten néhány órányi tárolás után is elszaporodnak benne a kórokozók
  • ha az ételből újra szeretnénk fogyasztani, akkor azt újra át kell forrósítani (VIgyázat: a melegítés nem elég!)

nyers eper  joghurttal

A mosatlan nyers gyümölcsök is okozhatnak komoly fertőzést – fotó: pixabay.com

A szalmonellosis olyan bejelentendő fertőző betegség, ami a mai napig évente több tízmillió embert érint világszerte. Köszönhetően a törvényi szabályozásának, az élelmiszer-biztonság fejlődésének, a rendszeres ellenőrzéseknek a megbetegedések aránya jelentősen csökkent. Tégy meg te is mindent annak érdekében, hogy elkerüld a fertőzést!