Erre a GKI világított rá a napokban. Az aszály miatti takarmánydrágulás és az energiaválság Európa szerte felhajtotta az árát, de Magyarországon nagyobbat drágult, mint a legtöbb uniós tagállamban. Már most 100-140 forintot kérnek darabjáért, a tavalyi ár két és félszeresét, írja az RTL.hu.
A drágulás oka természetesen sokrétű:
- Hatalmas az áremelkedés a takarmányoknál a világpiacon és Magyarországon is.
- Az energia ára is megsokszorozódott, és a baromfitartás meglehetősen energiaigényes állattenyésztési ágazat.
- Az előző kettőt csak még tovább fokozza a forint gyengülése az importált inputanyagok és energia miatt.
A Gazdaságkutató Zrt. szerint ráadásul újabb forintgyengülés jöhet, ami miatt nem fog megállni a tojás drágulása, és a 150 forintot vagy akár magasabb szinten is elérhet.
Nincs még vége
Szerdán tették közzé a magyar mezőgazdaság kilátásaival kapcsolatos adatokat. A Takarékbank és az MKB Bank sajtótájákoztatóján elhangzott, hogy már most 100-120 forint a tojás darabára, ebben azonban még nem feltétlenül érződik az orosz-ukrán háború miatti kukorica- és búzaár-emelkedés. A most etetett takarmányok ugyanis még a tavalyi gabonából készültek, a háborús "felárat" majd csak tavaszra fogjuk megérzeni igazán az állati termékek esetében. A problémát fokozni fogja, hogy az idei, kritikusan kevés kukorica egyharmada aflatoxinos, amely így takarmány előállítására nem lesz alkalmas.
Ugynakkor azt is elmondták a szakértők, hogy a tojás egy olyan konyhai alapanyag, amely minden háztartásban nélkülözhetetlen, erről akkor sem fognak lemondani a fogyasztók, ha drága. A bérek értékének csökkenésével azonban lemondanak például a borról és a gyümölcsökről.
Indexkép: Pixabay