Drasztikus mértékben, nagyjából 30 százalékkal emelték a lisztek átadási árait július elejétől a hazai malomipari vállalkozások, mert az előző szezon átlagáránál jóval drágábban jutnak új étkezési búzához - írja a növekedes.hu

Meredeken nőhetnek a kenyérárak a liszt árának emelkedése miatt

Az orosz-ukrán háború által kiváltott piaci bizonytalanságot fokozza, hogy az aszály a tavalyi terméshez képest 1,0-1,5 millió tonna búzát „égetett el" a földeken.

Július elejétől a hazai malomiparnak jelentős lisztáremelést kellett végrehajtania, mert a learatott új búzáért az új gabonaszezonban a korábbinál is többet kell fizetnie. Minőségtől függően a zsákos finomliszt kilogrammonkénti átadási árai 215-230 forintra emelkedtek, ami körülbelül 30 százaléknak megfelelő – kilónként 45-50 forintos – növekedést jelentett a június végére kialakult árszintekhez képest.

kenyér

A július eleji jelentős lisztdrágulás a kenyérféleségeknél és a péksüteményeknél is újabb drágulási hullámot indíthat el – fotó: pixabay.com

A malomipar még drágább búzából őrölhet csak lisztet

A cégek szerint az újabb komoly lisztdrágulás elsősorban a búzaárak látványos emelkedése miatt vált szükségessé, bár a malomipari vállalkozások energia- és egyéb költségei is nőttek. Tavaly ebben az időszakban a búza tonnája körülbelül 60 ezer forintba került, de mivel folyamatosan nőttek a felvásárlási árak, a malmok az előző szezonban 105-110 ezer forintos tonnánkénti átlagáron jutottak alapanyagokhoz.

A júliustól indult új gabonaszezonban 30 százalékkal nagyobb, 130-135 ezer forintos tonnánkénti árak jellemzik a piacot, azaz a malomipar még drágább búzából őrölhet csak lisztet az átmenő készletek kimerülése után.

Magyarországon jelentős nehézségeket okoz az aszály

Magyarországon jelentős nehézégeket okoz az aszály, ami főként a keleti országrészt sújtja, ahol ennek eredményeképpen a búzahozamok a tavalyi termés felét sem közelítik meg.

Legutóbbi becslésében az Agrárminisztérium is azt deklarálta, hogy búzából az országos össztermés várhatóan nem éri el a 4 millió tonnát sem, ami több mint 25 százalékos visszaesést jelent a múlt évi eredményhez képest. A hazai ellátás biztonsága érdekében a kormány továbbra is fenntartja gabonakivitelnél a március elején bevezetett, előzetes bejelentési kötelezettséget előíró rendszert.

A gazdák kilencven százaléka a jobb ár reményében elraktározza a búzát

A learatott terményt most csak azok a termelők értékesítik, akiknek azonnali bevételre van szükségük. A malmok a piaci nehézségek miatt most kisebb tételekben veszik a búzát, és nem kezdenek hosszabb távú, nagyobb mennyiségű készletezésbe.

A kormány februártól életbe léptetett élelmiszerárstopja miatt az élelmiszerüzletek a malmi árnöveléseket nem háríthatják tovább a fogyasztókra, így a BL55-ös finomliszt kiskereskedelmi ára a múlt év októberi árszinten kell legyen, ez pedig a saját hasznuk rovására megy.

A hatósági áras rendszer a sütőipari termékekre nem terjed ki

Ez viszont azt jelenti, hogy a július eleji jelentős lisztdrágulás a kenyérféleségeknél és a péksüteményeknél is újabb drágulási hullámot indíthat el. Erre utal az is, hogy az AKI adatai szerint a  félbarba kenyér június elején még 415 forintba került kilónként, aminek a bolti átlagára július közepére meredeken, több mint 100 forinttal emelkedett elérve az 519 forintot.

A sütőipari cégek máris beárazták termékeikbe az újabb lisztdrágulás egy részét, a folyamat pedig a későbbiekben valószínűleg folytatódni fog.