A sciencenews.org hírportál egy nagyon érdekes felfedezést ismertetett a toxinok képződéséről, illetve annak gátlási lehetőségéről.

gabona élelmiszer

A fertőző gombák láncreakcióban képesek tovább adni a fertőzést a velük érintkező anyagoknak – fotó: pixabay.com

A fertőző gombák láncreakcióban képesek tovább adni a fertőzést

Ismeretes, hogy az élelmiszer és takarmány alapanyagokban gyakran képződnek toxinok, amelyek jó esetben (állaton és emberen) rosszullétet vagy megbetegedést, a legrosszabb esetben azonban halált okozhatnak.

A legismertebbek ezek közül a mikotoxinok, amelyek főleg a takarmányok megmérgezése (aflatoxin) és használhatatlanná tétele révén okoznak hatalmas károkat. A veszélyüket jelentősen megnöveli az, hogy a fertőző gombák láncreakcióban képesek tovább adni a fertőzést a velük érintkező anyagoknak.

Génsebészeti eljárással blokkolni lehet a toxinok képződését

A Michigan Állami Egyetem kutatói azonban a közelmúltban – a mikotoxinok képződésének folyamatát vizsgálva – felfedezték, hogy egy génsebészeti eljárással blokkolni lehet ezeknek a toxinoknak képződését.

Ha az Aspergillus nidulans gomba összetevőiből egy fehérjét eltávolítanak, az megakadályozza a mikotoxinok képződését.

Armagan Bayram professzor ezt úgy szemlélteti, hogy az eltávolítandó fehérje az autó slusszkulcsának szerepét tölti be, amelynek hiányában a méregképződés folyamata nem indul el.

kenyér

Az élelmiszer és takarmány alapanyagokban gyakran képződnek toxinok, amelyek jó esetben rosszullétet vagy megbetegedést, a legrosszabb esetben azonban halált okozhatnak – fotó: pixabay.com

Az élelmiszerek és takarmányok mikotoxin mentesítése óriási költségmegtakarítást eredményezhet

A Michigani Egyetem becslése szerint a 2022-ben okozott fertőzések mintegy 800 millió ember ellátására elegendő élelmiszert tettek használhatatlanná, nem beszélve az általuk okozott megbetegedésekről és halálozásokról.

A michigani kutatások eddigi eredményeit a Nucleic Acids Research folyóirat 2022. szeptember 23-i számában tették közzé.