A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) két hallgatói csapata – a Cricks és az Agrodrone System – is bemutatkozhatott a Hungarian Startup University Program (HSUP) Demo Day rendezvényén, ahol a felsőoktatásban részt vevő fiatalok legkiemelkedőbb vállalkozásötleteit hallgatták meg a vállalkozói és a befektetői szakma nagyjai.
A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásából megvalósuló Hungarian Startup University Program (HSUP) Magyarország felsőoktatási szintű, két féléves, vállalkozásfejlesztés fókuszú e-learning kurzusa. A kurzus I. félévében az innovatív gondolkodásmód és a startup világ megismerése került a fókuszba, míg a II. félévben egy vállalkozás felépítéséhez szükséges gyakorlati tudás elsajátítására volt lehetőség.
A MATE-n a kurzus első részét az őszi félévben 200 hallgató, a második részét a tavaszi félévben 55 hallgató vette fel. Közülük 26 fő 4 hónapon át 150 000 Ft ösztöndíjat is kapott projektje megvalósításához.
Ezt követően az oktatási intézmények és a hozzájuk rendelt mentorok értékelték a hallgatók projektötleteit, a húsz legkiemelkedőbb csapat pedig bemutatkozhatott a Demo Day rendezvényen, hogy akár befektetőt is találhassanak ötletük megvalósításához.
A MATE Innovációs Központja mással is segítette a MATE érintett hallgatóit
Egyrészt kétnapos tréninget szerveztek részükre, hogy a projektgazda és projekttag hallgatók megerősítésre kerüljenek szerepkörükben, továbbá a korábban elsajátított alapkészségeket tudatos szintre hozzák és továbbfejlesszék. Másrészt kidolgoztak egy speciális tréningprogramot Innovációs Indítópult néven, hogy a hallgatók megismertessék az ötletek megvalósításához vezető út kiemelt fontosságú állomásait.
Demo Day: fiatalok vállalkozásötletei mutatkoztak be – fotó: HSUP – Hungarian Startup University Program
A Demo Day-en a MATE két csapata mutatkozott be
Az Agrodrone System csapata – Pintér Bertold projektfelelős (MATE), Gáspár Berta (BME), Ottóffy Bálint (BCE), Nagy Attila Sándor (MATE), Jaroszczák Szabó Bence (ÓE) – egy drónnal végzett permetezést támogató kiegészítőt készített. Figyelembe véve az ágazat rövid történetét, a piac jelenleg csak a permetező drónokból és azok közvetlen kiegészítőiből áll, azonban a támogató ágazatoknak ahhoz még nem volt ideje alkalmazkodni, a permetezést végzők tehát otthon készített gyors megoldásokat alkalmaznak.
Az Agrodrone System csapat fő célja egy olyan komplex szolgáltatás, ami a létező és akár az eddig fel nem merült problémákra is megoldást nyújt a drónnal permetező gazdáknak, szolgáltatóknak. A rendszerük az automata permetlé-keveréstől és annak drónba töltésétől a drón tárolásán át az akkumulátorok töltéséig mindent magába foglalna.
Pintér Bertold, az Agrodrone System projektfelelőse – fotó: HSUP – Hungarian Startup University Program
A Cricks csapata – Kósa Bernadett projektfelelős (MATE), Bárczi Emese (MATE), Molnár Boglárka (MATE) és Péter Dániel (SE) – emberi fogyasztásra alkalmas rovarliszt előállítását tervezi. Fő céljuk a magas fehérjetartalmú élelmiszerek alapjául szolgáló hazai tücsökfarm létesítése és egy innovatív tenyésztéstechnológia kidolgozása, valamint tenyésztett egyedekből készült vasban, rostban és esszenciális aminosavakban gazdag tücsökliszt széleskörű értékesítése.
Kósa Bernadett projektfelelős és Bárczi Emese, a Cricks csapatának képviseletében – fotó: HSUP – Hungarian Startup University Program
Ez a megjelenés a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel történt együttműködés keretében jött létre.