2022.08.27. 14:00: Radioaktív szivárgásveszély az erőműben
Radioaktív szivárgásveszély áll fenn az oroszok által megszállt Zaporizzzsja atomerőműben, tette közzé az erőművet üzemeltető Ukrajna állami energiaszolgáltatója. Az Energoatom közölte azt is, hogy a moszkvai csapatok az elmúlt nap folyamán „többször is ágyúzták" az atomerőmű helyszínét. Helyi idő szerint szombat déltől (09:00 GMT) az erőmű „a sugárzás- és tűzbiztonsági előírások megsértésének kockázatával működik" – áll az üzemeltető közleményében, melyről a The Guardian számolt be. Az Energoatom elmondta:
Az időszakos bombázások következtében az erőmű infrastruktúrája megsérült, fennáll a hidrogénszivárgás és a radioaktív anyagok légkörbe porlasztásának veszélye, valamint nagy a tűzveszély.
Az orosz védelmi minisztérium azt állította, hogy a kijevi csapatok az elmúlt nap során „háromszor lőtték az állomás területét". Egy telegram posztban egy lokális hírportál azt is közölte hogy az oroszok ma eddig összesen kilenc tüzérségi csapást mértek Rashisztov felől Energodar városának szélére a Zaporizzsja atomerőmű közelében. A keletkezett tüzet reggel 9 óra 37 perc óta oltják, míg az elmúlt éjszaka öszesen 20 tüzérségi csapást rögzítettek Energodar város területén, és ebből 5 közvetlenül az atomerőmű területét érte. Áldozatokról egyelőre nem érkezett beszámoló.
A skynews azt is tudni véli, hogy a hatóságok már megkezdték a jódtabletták szétosztását a környező területek lakosai között arra az esetre, ha szivárgás történne.
Korábbi cikkünk:
Tüzérségi tűz Európa legnagyobb atomerőművére
Az ENSZ nukleáris felügyelő szerve, az ukrajnai Zaporizzsjai atomerőmű közelében zajló katonai akciók azonnali leállítására szólított fel, és "a nukleáris katasztrófa nagyon is valós veszélyére" figyelmeztetett. Rafael Mariano Grossi, a NAÜ vezetője úgy nyilatkozott, hogy "rendkívül aggasztják" az Európa legnagyobb atomerőművét ért tüzérségi tűzről szóló jelentések.
Ukrajna azt közölte, hogy a létesítmény egyes részei "súlyosan megrongálódtak" az orosz katonai csapások következtében.
Oroszország még márciusban foglalta el az erőművet, megtartották az ukrán alkalmazottakat, de Kijev azzal vádolta az orosz erőket, hogy "terrorista taktikát" alkalmazva rakétákat lőttek az erőmű területéről civil területekre. A tűzcsapások egyre növelik "egy nukleáris katasztrófa nagyon is valós kockázatát, amely közegészségügyi és a környezeti katasztrófával fenyeget Ukrajnában és azon túl" - mondta Grossi egy nyilatkozatban.
Az erőmű összesen hat nyomottvizes reaktorból áll, és radioaktív hulladékot is tárol. Kép: Wikimedia
Játék az atomkatasztrófával
"Bármilyen, a létesítményre vagy a létesítményből kiinduló katonai tűzerejű támadás a tűzzel való játékot jelentené, melynek potenciálisan katasztrofális következményei lehetnek" - tette hozzá. Az ukrán személyzetnek képesnek kell lennie arra, hogy "fenyegetés vagy nyomásgyakorlás nélkül" végezze fontos feladatait - mondta, hozzátéve, hogy a NAÜ-nek lehetővé kell tenni, hogy technikai támogatást nyújtsanak.
"Annak érdekében, hogy megvédjük az embereket Ukrajnában és máshol egy esetleges nukleáris balesettől, mindannyiunknak félre kell tennünk nézeteltéréseinket és cselekednünk kell, mégpedig most. A NAÜ készen áll" - mondta Grossi, néhány nappal azután, hogy elhangzott: az erőmű "teljesen irányíthatatlanná vált". A zaporizzsjai erőmű üzemeltetője elmondta, hogy az orosz rakétacsapások miatt le kellett zárni egy "erőműegységet", és hozzátette, hogy fennáll a radioaktív szivárgás veszélye (is).
A csapások "komoly kockázatot jelentettek az erőmű biztonságos működésére nézve"
- írta az üzemeltető Enerhoatom a Telegramon. Moszkva szerint Ukrajna hajtotta végre a szóban forgó támadást. A hírekről beszámoló BBC nem tudta ellenőrizni az atomerőműből jelentett károk mértékét.
EU: Moszkva a felelős
Az EU azonban a legutóbbi tüzérségi tűz miatt Moszkvát tette felelőssé, Josep Borrell kijelentette, hogy "elítéli Oroszország katonai tevékenységét" az erőmű körül.
"Ez a nukleáris biztonsági szabályok súlyos és felelőtlen megsértése, és újabb példa arra, hogy Oroszország semmibe veszi a nemzetközi normákat"
- mondta, és felszólított arra, hogy biztosítsanak a NAÜ-nek hozzáférést az erőműhöz. Az erőmű összesen hat nyomottvizes reaktorból áll, és radioaktív hulladékot is tárol. A közeli Nikopolban, a folyó túloldalán fekvő, még ukrán ellenőrzés alatt álló településen élő civilek a BBC-nek elmondták, hogy az oroszok rakétákat lőttek ki az erőmű környékéről, és katonai eszközöket szállítottak a területre. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken azt mondta, hogy "ennek a telephelynek bármilyen bombázása szégyentelen bűncselekmény, terrorcselekmény". Az üzem Enerhodar városában található Ukrajna délkeleti részén, a Dnyeper folyó bal partján.
A Zaporizzsja Atomerőmű lerombolásának vagy felrobbanásának veszélye március elején, néhány nappal azután, hogy az orosz erők megszállták Ukrajnát, valójában nagyobb volt, mint azt bárki képzelni merte volna. Kép: Pexels
Csernobilnál szerencsénk volt
De vajon mi történne Magyarországgal és az itt élőkkel, ha a Kahivkai víztározó partján található Zaporizzsjai atomerőmű hat darab, egyenként 1000 MW beépített teljesítményű reaktorblokkjával Ukrajna és egyúttal Európa legnagyobb teljesítményű atomerőműveként atomkatasztrófát szenvedne egy rossz helyre becsapódó tüzérségi lövedék nyomán?
Kezdjük onnan, hogy a 2022. március 4-én, hajnalban indított orosz támadást követően az atomerőműben már kigyulladt az oktatási épület több szintje bár később ezt a tüzet eloltották, majd az oroszok átvették az irányítást. Március 4-én az 1. reaktorblokk a karbantartás miatt állt, a 2. blokk blokk viszont ma is üzemel és az erőmű saját szükségleteit fedezi. A 3. blokkot folyamatosan hűtik és leállítása folyamatban van, a 4. blokk 825 MW-os teljesítménnyel üzemel, az 5. és 6. blokk úgyszintén a nukleáris létesítmények hűtését biztosítja. A New York Times nemrég derítette ki azt is, hogy a Zaporizzsja Atomerőmű lerombolásának vagy felrobbanásának veszélye valójában nagyobb volt, mint azt bárki képzelni merte volna március elején, néhány nappal azután, hogy az orosz erők megszállták Ukrajnát.
Egy nagy kaliberű lövedék ugyanis áttörte a 4-es reaktor külső falát, de ami a legaggasztóbb és ezt eddig még nem is hozták nyilvánosságra - egy tüzérségi lövedék eltalált egy elektromos transzformátort a 6-os reaktorban, melyet gyúlékony hűtőolajjal töltöttek meg. A történtek idején mindkét reaktor aktív volt.
„A gondviselésnek köszönhetően nem égett csak le” – mondta egy Olekszij nevű mérnök, aki ragaszkodott ahhoz, hogy vezetéknevét biztonsági okokból ne hozzák nyilvánosságra. Szemtanúk és egy nyugati tisztviselő szerint most is 500 orosz katona tartózkodik az üzemben. Magas rangú nyugati tisztviselők a Roszgvardija tagjainak tartják őket, akik a brutalitásukról híresek.
Csernobil Budapesttől légvonalban nagyjából 1000 kilométerre van, Zaporizzsja 1500 körül, ami az időjárás szempontjából elhanyagolható léptékű különbség, egy katasztrófa esetén valószínűleg nem ezen fog múlni, ha megússzuk.
Nagy Attila, Horváth Ákos: Radioaktivitás a légkörből, a csernobili baleset légköri viszonyainak újraszámítása (2016/9) Grafika: Fizika Szemle, az Index nyomán
Érdemes a jövőt latolgatva felidézni mekkora szerencséje volt Magyarországnak Csernobil sugárzó felhőivel, melyek elkerültek bennünket és így a radioaktív kihullási zóna is csak minimálisan esett az ország területére. Ráadásul ez egy jóval kisebb atomerőmű volt, mint a zaporizzsjai, és még egyszer: hatalmas szerencse ért bennünket a nekünk kedvező széljárás képében. Vajon érdemes arra építeni, hogy ez ugyanígy megismétlődhet, ha Zaporizzsjában tragédia történik?
Ha nem az orosz gránátok, akkor majd az orosz mérnökök...
A Guardian tegnapi beszámolója szerint az oroszok részletes tervet dolgoztak ki Európa legnagyobb atomerőművének Ukrajna villamosenergia-hálózatáról történő leválasztására, kockáztatva a hűtőrendszerek katasztrofális meghibásodását. A világ vezetői a zaporizzsiai telep demilitarizálását követelték, miután orosz hadsereg járműveiről az erőműben készült felvételek is napvilágot láttak, és korábban már arra is figyelmeztették Oroszországot, hogy ne válassza le az ukrán hálózatról az erőművet, és ne csatlakoztassa az orosz áramhálózathoz. Petro Kotin, az ukrán atomenergetikai vállalat vezetője a Guardiannek adott interjújában elmondta, hogy az orosz mérnökök már elkészítették a lekapcsolási tervezetet a vészhelyzeti tervezés alapján, a megmaradt áramcsatlakozások megszakítása érdekében.
„Bemutatták a tervet az üzem dolgozóinak, és az üzem munkásai bemutatták nekünk. Ennek a tervnek az előfeltétele az összes vezeték súlyos megrongálása volt, amely a Zaporizzsja atomerőművet az ukrán rendszerrel összeköti"
- mondta Kotin, aki attól tart, hogy az orosz hadsereg most ezeket a kapcsolatokat veszi célba, hogy valóra váltsa a vészhelyzetet. Ukrajna és Oroszország egymást vádolják az ágyúzással. „Most kezdték el ezt megvalósítani, elkezdték az ágyúzást, csak azért, hogy tönkretegyék ezeket a vezetékeket" – mondta el Kotin. Az orosz terv, hogy teljesen lekapcsolják az erőművet a hálózatról, megnövelné a katasztrofális meghibásodás kockázatát, mivel egyetlen áramforrástól függne a reaktorok hűtése.
„Nem lehet csak úgy azonnal átváltani egyik rendszerről a másikra, hanem...le kell zárni mindent az egyik oldalon, majd elkezdeni átállni a másik oldalra"
- mondta a szakember. A hálózati rendszerek közötti váltás során az erőmű csak egyetlen tartalék dízelmotoros generátorra támaszkodna, és nincs további lehetőség, ha ez meghibásodik. 90 perc áram nélkül a reaktorok veszélyes hőmérsékletet értek el. "A lekapcsolás alatt az erőmű nem lesz csatlakoztatva semmilyen áramforráshoz, és ez a fő oka a veszélynek" - mondta Kotin.
"Ha másfél óráig nem biztosítod a hűtést, akkor már olvad is le a blokk."