„Olyan volt, akárcsak egy bomba” – nyilatkoztak a helyi gazdálkodók, amikor az újságírók azt kérdezték, hogyan tudott ilyen hirtelen elterjedni a tűz.
A török közösségi média tele van olyan képekkel, amelyeken a bátor helyiek megpróbálják eloltani a tüzet kerti locsolókkal, vagy az állataikat mentik – fotó: Jasin Akgul
Mevlut Tarim gazda szerint a kegyetlen tűz – amelyben élve megégett egy tehene, nyolc környékben élő ember pedig meghalt – Törökország hatalmas területét perzselte fel és olyan volt, mint egy robbanás.
A pánikba esett állatok terelése nehéz és életveszélyes – a nagy szél pedig tűzviharokat generál, amely következtében villámgyorsan terjednek a lángok.
"A tűz egy pillanat alatt keletkezett" – mondta a 67 éves férfi, miután ordító állatai közül néhányat kínkeservesen sikerült kivonszolnia a koromsötét füstön- és a gazdaságát körülvevő égő gyepfoltokon keresztül.
Nem könnyű a kétségbeesett, menekülő állatokat a jó irányba terelni... – fotó: Jasin Akgul
Mevlut Tarim azt mondta, hogy neki is szerencséje volt, hogy életben van.
"Az egyik tehenem elpusztult. Elégett" – emlékezett vissza elborzadva a farmer. "Soha nem láttam hasonlót. Még csak tűznek sem nevezheted. Tényleg olyan volt, mint egy bomba."
Tarim története nem egyedüli eset – sajnos sok mezőgazdasági termelő járt hasonló módon, hiszen ők nem tudtak olyan könnyen elmenekülni a helyszínről, mint más polgárok. Egy gazda sem szívesen hagyja hátra a tűzvészben rekedt jószágait és vagyontárgyait. A katasztrófában már eddig is több ezer haszonállat pusztult el, és a környéket szegélyező buja erdő lángolása nyomán hatalmas mennyiségű szenes fadarab-, csontvázak és hamu maradt. A 7 napos tűzvész után továbbra is dúlnak az erdőtüzek a török tengerparti Marmaris város közelében.
Az önkéntesek és a tűzoltók már egy hete harcolnak vállvetve a heves lángokkal, amelyek nyolc emberéletet követeltek eddig és nyomást gyakoroltak Recep Tayyip Erdogan elnökre.
Az elkeseredett gazdák megpróbálták az állataikat az Égei-tenger és a mediterrán partok viszonylagos biztonsága felé terelni. Azonban a pánikba esett állatok terelése nehéz feladat, pláne olyan állományok esetén, amelyeket zártan tartottak. A szél, amely forró pokolként söpör végig a környéken, kiszámíthatatlanul sodorja a tűzviharokat új területek felé.
A kimerült tűzoltók helikopterekről tengervizet hordanak a lángokra, és tömlőkkel locsolják a gazdaságokat, telephelyeket – azonban tudnak mindenhová odaérni időben, segítsenek a gazdáknak, például Tarimnak.
Lemis Sapir egy helyi biztosítási ügynök, aki kötelességének érezte, hogy helyben maradjon, és minden lehetséges módon segítsen a bajbajutottakon.
"Nem volt kedvem elmenekülni" – mondta a 44 éves férfi. "Mindenben segítünk a társaimmal, amiben csak tudunk."
A kutyákat sem szabad hagyni, hogy a saját lábukon meneküljenek az izzó talajon – fotó: STRINGER / msn.com
Sapir szerint az Égei-tengeren égő Hisaronu város más régiókból is segítséget kapott az oltáshoz.
"De a magas hegyek és a nagyon sűrű erdő miatt a tűzoltók nem tudják megközelíteni ezeket az elszigetelt területeket" – mondta.
"A légierő nem elég erős. Törökországban jelenleg túl sok helyen van tűz, és nem tudnak minden helyszínen egyszerre oltani."
A török kormány reakciója a katasztrófára hatalmas politikai botrányt robbantott ki, amely nyomást gyakorolt Recep Tayyip Erdogan elnökre.
Az ellenzék azzal vádolja a török vezetőt, hogy túl lassú ahhoz, hogy elfogadja a külföldi segítségnyújtási ajánlatokat – többek között a regionális rivális Görögország részéről – és nem tartja kézben megfelelő módon a tűzoltóság irányítását.
Erdogan hivatala ellenzi, hogy az ország teljes mentőegységei napokon keresztül csak a tűzvészre koncentráljanak – miközben hamis állításoknak és "álhíreknek" nevezi azokat a médiamegjelenéseket, amelyek bírálják őt – szerinte ezek a hírek Törökország jóhírének a lerombolásán dolgoznak.
A helyiek szerint viszont nem ez a legalkalmasabb időszak arra, hogy politizáljanak, vagy a geostraégiai erejüket fitogtassák a vezetők...
Tarim gazda megrázza a fejét, miközben felméri a károkat.
"Nézzenek körül. Ez katasztrófa" – mondta. "Szerencsések vagyunk, hogy életben vagyunk."
A cikket fordította: Igric Dominika / Agroinform.hu
Ajánljuk az alábbi cikkünket is a törökországi tűzvészhez szorosan kapcsolódó tartalommal: