- csökkenjenek az adóterhek,
- csökkenjenek az adminisztrációs elvárások,
- megvalósulhasson a generációváltás.
Könnyítésekre számíthatnak a mezőgazdaságban dolgozók – Fotó: pixabay
Három kategória lesz az új rendszer szerint, a következő kondíciókkal:
- Őstermelő: 2021-től nő az adómentesség értékhatára. Az eddigi 600 000 Ft helyett a minimálbér ötszöröséig, azaz 9,7 millió Ft bevételig nem kell személyi jövedelemadót fizetni, 1 millió Ft bevételig adóbevallást sem kell készíteni. Átalányadózás választásának lehetősége eddig 8 millió Ft bevételig volt lehetséges, mostantól mindez az éves minimálbér 10-szeresére emelkedik, amely 2020-ban 19,3 millió Ft. (E fölött tételes elszámolás szükséges.)
Jelentős változás: a kapott mezőgazdasági támogatások nem számítanak bevételnek, sem az adóalap sem az értékhatárok tekintetében!
- Őstermelők családi gazdálkodása: új működési forma, mely a családi együttműködést teszi lehetővé. A szereplők körét kibővítik, bevezetik a hozzátartozó láncolat fogalmát. Az átalányadózás választása a minimálbér 40-szereséig lehetséges, amely 2020-ban 77,28 millió Ft, tételes elszámolás csak e felett szükséges.
- Családi mezőgazdasági társaság: ez egy minősítés, melyet akkor kaphat meg a társaság, ha a tagjai egymással hozzátartozói láncolatban vannak, és kizárólag erdő – és mezőgazdálkodással valamint kiegészítő tevékenységekkel foglalkoznak. Fontos, hogy 50 millió Ft-ig visszaigényelhetnek földhöz kapcsolódó (földvásárlás, földbérlet) költségeket.
A minimálbérhez kötött értékhatárok megállapítása lehetővé teszi azt, hogy nem lesz szükség a szabályozás évenkénti módosítására.
A tárca azt reméli az adminisztrációs és adóterhek csökkentésétől és az ágazat jövedelmezőségének javításától, hogy a fiatalok nagyobb arányban választják majd az agráriumot megélhetésként. A mezőgazdasági ágazatban a generációváltás Európa szerte komoly kihívásokat jelent.