A malmok többsége három-négy havi készletet halmozott fel, azonban folyamatosan küzdenek a világpiaci áraknál magasabb búzaárakkal, emiatt pedig újabb áremelésre készülnek októberben. Az aratás elején tapasztaltnál jóval jobb lett az idén betakarított búza minősége – nyilatkozta a Világgazdaságnak Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója - írja az index.hu

Jönnek az újabb áremelések?

A baj a mennyiséggel van, mivel a tavalyi 5,3 millió tonnával szemben idén csak 3,7-3,8 millió tonna búza termett - indokolta a kialakult helyzetet. Ennyi elegendő lesz ahhoz, hogy kielégítse a belföldi 2,5 millió tonna körüli igényt.

Az előzetes becslések alapján őrlés céljából 1,2 millió, takarmánycélra 800-900 ezer, vetőmagnak 300 ezer, ipari felhasználásra pedig 200 ezer tonnára lenne szükség.

A megtermelt hazai mennyiséget figyelembe véve ennek alapján az exportált áru meghaladhatja az egymillió tonnát is (a szokásos mennyiség általában 2,7 millió tonna).

A piaci igény ennél azonban jóval nagyobb, emiatt a kormányzat úgy döntött, hogy lassítja az exportengedélyek kiadását azzal, hogy az eddigi egy-két nap helyett a harmincnapos, leghosszabb határidőt vezette be. Az export fékezésében szerepet játszik egy másik tényező is, ez pedig a búza ára, ami a tonnánkénti 140 ezer forint körül mozog és jóval a piaci ár felett van. A búza hazai felértékelődésében szerepet játszik a rendkívül gyenge hazai kukorica- és napraforgótermés, illetve a termelők szövetkezése is.

liszt

Az aratás elején tapasztaltnál jóval jobb lett az idén betakarított búza minősége – fotó: pixabay.com

Mindenki az olcsóbb ukrán búzára vár

Az olcsóbb ukrán búza azonban egyelőre csak kis mennyiségben érkezik az országba, így az a rendkívül magas árakat nem tudta lejjebb nyomni. Romániába viszont köszönhetően a legalább öt határátkelőnek hamar megérkezett az olcsó ukrán búza, ami lejjebb is vitte az árakat.

A magyar malmok a román piacon ezzel versenyképtelenné váltak, emi jelentős kiesést okoz, tekintettel arra, hogy a román piac eddig 150 ezer tonna magyar lisztet vett fel.

Változást csak az hozhat, ha a déli államokban újraindul a piac, mert Olaszország 1,1 millió tonna magyar búzát szokott vásárolni évente.

kenyér

Októberben ismét drágulhat a kenyér – fotó: pixabay.com

A liszt árának emelkedése a kenyér árát is emeli

A malmok részéről augusztusban már történt egy nagyobb áremelés, akkor a zsákos kiszerelésű liszt 180 forint körüli kilogrammonkénti árát körülbelül 220 forintra vitték fel.

A költségnövekedések következtében viszont októberben várható lesz egy újabb tízforintos emelés, ami előreláthatóan nem is az utolsó lesz a szezonban. Ez pedig  hatással lesz a kenyér árára is.

Lakatos Zoltán azzal magyarázta a költségnövekedéseket, hogy a jelenlegi energiaárak mellett az egy kiló lisztre vetített áramköltség magasabb lesz, mint az őrlés összes egyéb költsége. A szakértő szerint az ársapkát  meg kellene szüntetni, mert azt nem lehet elvárni, hogy egyetlen szereplőt – jelen a kereskedőt – terheljen minden.