Üzlet a cseten

A BBC jelentős bizonyítékokat talált arra nézvést, hogy az orosz erők Ukrajna megszállt területein nemcsak ukrán gabonát, hanem a napraforgómagot is szisztematikusan elkobozzák a helyi gazdáktól. Interjúkat készítettek olyan gazdákkal, akik elvesztették termésüket, és nyomon követték a magán- és nyilvános közösségi médiacsoportokban megjelenő üzeneteket, melyek megmutatták, hogyan szállítják el a magokat Ukrajna déli és keleti, megszállt részeiről Oroszországba.

A két ország 2021-ben a világ legnagyobb napraforgóolaj-exportőre volt, Ukrajna 5,1 millió tonna, Oroszország pedig 3,1 millió tonna napraforgóolajat adott el.

Most úgy tűnik, hogy az orosz olajat részben ukrán magokból állítják elő, az ország mezőgazdaságának egyik szimbólumából. A BBC egy zárt körű, mintegy 500 résztvevővel zajló WhatsApp-csevegés képernyőmentésein keresztül lehetett a tanúja, ahogy a felhasználók megrendeléseket adtak Ukrajna megszállt részeiről Oroszországba szállított terményekre. A chatről készült képernyőképeket az egyik tag osztotta meg a BBC-vel. "Vetőmagok. Csernyihivkából, Zaporizsjai területről (Ukrajna) Rosztovba (Oroszország). Nagy mennyiségben" - írta az egyik tag még július 18-án.

A BBC jelentős bizonyítékokat talált arra nézvést, hogy az orosz erők Ukrajna megszállt területein nemcsak ukrán gabonát, hanem a napraforgómagot is szisztematikusan elkobozzák a helyi gazdáktól.

A BBC jelentős bizonyítékokat talált arra nézvést, hogy az orosz erők Ukrajna megszállt területein nemcsak ukrán gabonát, hanem a napraforgómagot is szisztematikusan elkobozzák a helyi gazdáktól. Kép: Pexels

Oknyomozás

A BBC egy tucatnyi, a csevegésből származó telefonszámot le is ellenőrzött az online adatbázisokban, és megállapította, hogy ezek főként teherautó-sofőrökhöz vagy teherszállítással kapcsolatos kisvállalkozások tulajdonosaihoz tartoznak. Az oroszok vagy a velük együttműködők nyílt Telegram-csevegésekben is kerestek gabonafuvarozókat. A BBC riporterei titokban beszéltek velük, mondván, hogy több teherautó tulajdonosai. A riporterek beszéltek Jelenával, aki orosz diszpécserként délkelet-ukrajnai terményszállításra keresett teherautókat, és elmondta, hogy

"a vetőmagokat nem lopták el. Az oroszok által bevezetett katonai-polgári adminisztráció egyszerűen az ellenőrzése alá vonta azokat. Ezek az ügyletek átláthatóak. A vetőmagokat legálisan vásárolták."

Az ukrán gazdák egy másik történetet meséltek el a BBC-nek, mely szerint: "Az oroszok mindent kifosztottak és elvittek". Egy dél-ukrajnai megszállt régióból származó gazda, aki azóta elhagyta a megszállt területeket, de az alkalmazottai ott maradtak, és ezért névtelenséget kért, azt nyilatkozta, hogy május végén orosz katonák jöttek a raktárába, és elkobozták a terményeit.

"1200 tonna napraforgómag és 860 tonna búza volt a raktárunkban. És az oroszok mindent kifosztottak. Először megpróbáltak udvariasak lenni az őrségünkkel. Azt mondták: ezt nem mi akarjuk így, ez csak a parancs, amit a parancsnokunk adott. De nem volt világos, hogy hol a parancsnokuk. Csak úgy tettek, mintha kedvesek lennének. Felpakolták az összes termést, és elvitték. És az őr, mit tehetett volna? Megverték" - mondta a BBC informátora.

A gazdák azért adják el a vetőmagot, mert pénzre van szükségük, hogy dízelüzemanyagot, üzemanyagot és műtrágyát vásároljanak.

A gazdák azért adják el a vetőmagot, mert pénzre van szükségük, hogy dízelüzemanyagot, üzemanyagot és műtrágyát vásároljanak. Kép: Pixabay

Mennyi az annyi?

A gazda szerint a termése 700 ezer fontot (327 millió forintot) ért. Azt mondja, hogy közel 1,5 millió font (702 millió forint) értékű felszerelését is elvesztette. A BBC beszélt olyan gazdákkal is a megszállt Zaporizzsja régióban, akiket arra kényszerítettek, hogy csökkentett áron adják el a napraforgómagot. Az oroszok tonnánként 120 fontot (56 ezer forintot) kínáltak nekik. A háború előtti ár 500-600 font (234 ezer - 281 ezer forint) volt.

Ugyanez a helyzet a dél-ukrajnai, megszállt Herszon régióban is - mondta el Olekszandr Hordienko, a helyi gazdaszövetség vezetője: "A gazdák azért adják el a vetőmagot, mert pénzre van szükségük, hogy dízelüzemanyagot, üzemanyagot és műtrágyát vásároljanak. De ha az oroszok továbbra is ilyen árat kínálnak, akkor nincs értelme egyáltalán elkezdeni a következő vetési szezont".

(Forrás: BBC)