Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértője szerint a hónapok óta stabil 2,2 eurós sertés és 85 eurós német malacár oka és hatása itthon is jól érzékelhető. Most nemigen találunk panaszkodó kocatartót, vagy hizlalót. Ennek oka, hogy az árak ugyan leereszkedtek a csúcsról, de a termelők számára kedvező szinten stabilizálódtak. Az optimális takarmányárak és a stabil sertésárak között található eredményben pedig lehet lubickolni, illetve fejleszteni, van mozgástér a gazdák számára.


A sertésállomány ugyan az 1983-as csúcs ötöde kocából, illetve negyede vágósertésből, de tavaly elindult egyfajta növekedés a szakértő szerint, ami idén várhatóan felgyorsul. Ennek oka az előbb említett mozgástér, illetve annak várható tartóssága.

Eközben az EU sertésállománya gyorsuló, a 2020. évi csúcs óta közel 10 százalékos csökkenésben van.

sertés

Sertésállományunk kimozdult a mélypontról, ezt jelzi beruházások hosszú sora, az ágazat modernizációja és a kapacitás-növekedés – forrás: Pixabay

A pig333.com szakportál elemzése szerint jelentős változások mentek végbe a sertésállomány megoszlásában az EU-27-en belül, a termelés hangsúlya Kelet-Európára helyeződik át. Fórián Zoltán azonban nem ért egyet ezzel. Spanyolország az elmúlt 10 évben jelentősen, 8 százalékkal, 18-ról 26 százalékra növelte részesedését az EU sertésállományában. Ugyanakkor Németországé 20 százalékról 16 százalékra csökkent – de ezzel együtt is a második legnagyobb termelő az EU-ban. Dánia mellett a mi részesedésünk is stabil, csak míg az övék 9, addig a miénk 2 százalék. Németország mellett csökkent Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Belgium, Románia, Olaszország, Portugália és Bulgária sertésállományának aránya.

Számunkra mindebből a legfontosabb, hogy sertésállományunk tényleg kimozdult a mélypontról, ezt jelzi beruházások hosszú sora, az ágazat modernizációja és a kapacitás-növekedés. Piaci oldalól fontos üzenet, hogy a lengyelek helyzete romlott, és Románia önellátása is csökkent.


A szakértő szerint piaci pozícióink további javítása érdekében, nem ártana a megkülönböztethetőségre helyezni a stratégiai jövőképet a sertéshús esetében. Tömegcikket ugyanis bárki elő tud állítani és Ukrajna előbb-utóbb ebből a termékből is felépíti kínálatát. Legyen például a magyar sertéshús GMO-mentes!

Fórián Zoltán úgy véli: a jelenlegi stabil sertésárak sokáig fennmaradhatnak. A kedvező tendenciában változást Kína hozhat, az ország ugyanis dömpingellenes vizsgálatot indított az EU-ból importált sertéshússal kapcsolatban, nyilvánvalóan válaszul a Kínában gyártott elektromos járművekre kivetett 38,1 százalékos vámra.

Forrás: Agrokép