Az Egyesült Államok bejelentése az acélra, alumíniumra, autókra és autóalkatrészekre vonatkozó importvámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke Strasbourgban kedden.

Az Európai Parlament plenáris ülésének az Európai Tanács március 20-i ülése eredményeiről tartott vitáján Ursula von der Leyen kijelentette: a vámtarifák általános bevezetése romboló hatású.

Az Egyesült Államok mindenképpen bevezeti az új vámokat április 2-tól – közölte Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke néhány napja. Hozzátette, hogy a vámokról szóló tárgyalásra csak akkor lát módot, ha a másik fél „nagyon értékes" dolgot ajánl az Egyesült Államok számára.

A külföldről származó járművek és alkatrészek után bejelentett 25%-os egységes vám kapcsán az elnök megjegyezte, hogy ha az autógyárak áprilistól emelik áraikat, akkor az amerikaiak majd hazai gyártású járműveket vásárolnak, ami az amerikai ipart segíti.

Peter Navarro, az elnök kereskedelmi és ipari ügyekért felelős főtanácsadója vasárnap a Fox Newsnak adott interjúban az új vámok céljaként az amerikai ipar termelési bázisának visszaállítását jelölte meg.

– A vámtarifák olyan adók, amelyeket az emberek fizetnek meg. A vámtarifák fokozzák az inflációt. Ma erre senkinek sincs szüksége, sem az Egyesült Államokban, sem Európában – indokolta az EU álláspontját Ursula von der Leyen.

– Nem Európa kezdte ezt a konfrontációt, és nem is feltétlenül akarja azt megtorolni. Ugyanakkor erős terve van arra, hogy szükség esetén válaszlépéseket tegyen. Célunk a tárgyalásos megoldás. De természetesen, ha kell, megvédjük érdekeinket, embereinket és cégeinket. Mindenünk megvan, amire szükségünk van népünk és jólétünk védelméhez – fogalmazott.

Mivel a világ legnagyobb egységes piaca az európai, az uniónak van ereje tárgyalni. Megvan a hatalma ahhoz, hogy arányos válaszlépéseket tegyen – hangoztatta beszédében az Európai Bizottság elnöke.

Leszögezte: Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal, ugyanakkor diverzifikálni fogja kereskedelmét más partnerek bevonásával, valamint megerősíti az egységes piacát – tette hozzá.

António Costa, a tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a vita során kijelentette: a versenyképesség és a jólét fenntartása a legfontosabb az ellenállóbb és fenntarthatóbb jövő biztosításához az európai állampolgárok számára.

– Az energiaárak csökkentésén keresztül az emberek és a vállalkozások versenyképességét fogjuk javítani. Pénzügyi piacaink integrációján keresztül pedig többet fogunk tudni befektetni az innovatív cégekbe – fogalmazott.

A versenyképesség biztosítása az egyetlen lehetőség az unió számára, hogy erősebbé váljon – jelentette ki.

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke szerint Nagy-Britanniának nem szabad reflexszerű válaszlépéseket adnia az amerikai kormány által bejelentett importvámokra.

Starmer a Sky Newsnak nyilatkozva kedden úgy fogalmazott: senki sem örül az új amerikai vámoknak, és senki sem akar kereskedelmi háborút. Hozzátette ugyanakkor, hogy neki a brit nemzeti érdekeket kell figyelembe vennie, és minden válaszlehetőség nyitva áll.

Indexkép: Shutterstock