Hiába az idei közel másfélszeres drágulás, a termés legfeljebb ötödével csökkent a budapesti nagybani piacon. A gyümölcs nagy részét ipari célokra használják fel, ezen a területen viszont jóval alacsonyabbak a felvásárlási árak, mint tavaly.
60 és 85 ezer tonna közti mennyiség
A Központi Statisztikai Hivatal szerint a hazai meggytermés 2017 és 2021 között 60,5 és 83,5 ezer tonna között mozgott. Az Eurostatnak már tavalyi adatai is vannak, amiből kiderült, hogy az előző évhez képest 15 százalékkal nőtt a termésmennyiség, így 2022-ben 70 ezer tonna meggyet termeltünk - derült ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) piaci jelentésében. A szakértők elmondása szerint az ideig termés 15-20 százalékkal lehet kevesebb, hiszen a tavaszi fagyok és a nyár eleji esők a meggyben is kárt okoztak.
A világ legnagyobb exportőre
Az AKI jelentésében úgy fogalmazott, hogy Magyarország a világ legnagyobb frissmeggy exportőre. Az elmúlt évben a meggypiaci külkereskedelmi többlet 9,21 ezer tonna volt: a 9,7 ezer tonna exporttal szemben 493 tonna import állt. A legtöbb friss meggy Lengyelországból érkezett hozzánk, míg a fő exportőr Németország volt - írta meg a Világgazdaság.
Fagyasztott meggyből is nettó exportőrök vagyunk, amelynek a külkereskedelmi többlete 1,71 ezer tonna volta tavaly. Az export 2,68 tonnát tett ki, amihez 968 tonna import tartozik. Az idei év első négy hónapjában a fagyasztott meggy kivitele 13 százalékkal növekedett meg a tavalyi év ugyanezen időszakához képest. Németországba 92, Belgiumba pedig 16 százalékkal több fagyasztott meggyet vittünk ki.
Konzervekből is elsők vagyunk
Cseresznye- és meggykonzervből szintén nettó exportőrnek számítottunk 2022-ben. A külkereskedelmi többlet 30,14 ezer tonnát tett ki, amiből az export 31,67 ezer tonna, míg az import 1,53 ezer tonna volt. A cseresznye- és meggykonzerv kivitele hasonló volt az egy évvel ezelőttihez képest 2023 első négy hónapjában. A legnagyobb piac Németország, ahova 2 százalékkal kevesebbet vittünk.
Június elején jelent meg a piacon
A Budapesti Nagybani Piacon a 23., tehát a június 5-ei héten jelent meg az idei hazai meggy, aminek kilója akkor 1400 forint volt. A termelőknek a 26. hétig 1085 forintot fizettek, ami 45 százalékkal magasabb volt, mint 2022-ben. Csökkent azonban az ipari feldolgozásra szánt meggy felvásárlási ára. Idén tonnánként 172 ezer forint volt, ami 18 százalékkal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt.
A meggy fele lengyel
Az Európai Unióban termelt meggy fele Lengyelországból érkezik, ahol idén is nagyjából 150 ezer tonna gyümölccsel számolnak. Szerbiából is hasonló termésmennyiséget jeleztek előre, mint tavaly, bár itt gondok lehetnek a szürettel. Mennyiséget tekintve Ukrajna számít a másodiknak, termőterületben pedig a legnagyobb meggytermelőnek a világon. A meggyszezon idén több héttel később kezdődött, ráadásul jóval magasabb árról indult, mint 2022-ben. Ukrajnában 70 százalékos emelkedés történt az előző szezonhoz képest.
A kedvezőtlen időjárás nagy hatással volt az idei termésre, de panaszra nem lehet okunk - fotó: pexels.com
Az első termésbecslés alapján a németeknél közel 10 ezer tonna meggy teremhet, ami így több mint 3 százalékkal marad el a tavalyi adatoktól és közel 14 százalékos csökkenés az elmúlt tíz év átlagához viszonyítva. Ebben nagy szerepe van a terület drasztikus visszaesésének, hiszen 2023-ban 1,6 ezer hektáron termesztettek csak, ami 2013-ban még 30 százalékkal több volt.