Immár másfél éve tart az orosz-ukrán háború, azóta szolgáltatnak témát az Ukrajnából érkező mezőgazdasági termények. A hatalmas mennyiségben beáramló olcsó gabona sok országnak nem tetszik, köztük hazánknak sem.

Az ukrán gabona sorsa

Ukrajna a világ egyik legjelentősebb exportőre. A háború kitöréséig a mezőgazdasági termékeket főleg vasúton és hajón szállították el azokba az országokba, ahol ezekre szükség volt. Mivel azonban az orosz támadás után a Fekete-tenger partvidéke hadszíntérré vált, így érthető, hogy a tengeri kereskedelem jócskán visszaesett - írta meg a Világgazdaság.

Egy ideig érvényben volt egyfajta megállapodás, miszerint az ukrán gabona biztonságosan elhagyhatja a kikötőket, az alkut a nyáron nem sikerült meghosszabbítani, az lejárt, így az oroszok nem hajlandóak átengedni a teherhajókat. Az ukrán elnök többször hangsúlyozta, hogy mindezek ellenére az országuk folytatja a mezőgazdasági termények tengeri szállítását, a nyár közepe óta nem egy hajó tudta elhagyni a kikötőket. Az export azonban jelentősen csökkent. Az októberi statisztikák szerint Ukrajna augusztus óta csupán 700 ezer tonna gabonát szállított a fekete-tengeri kikötőből Afrikába, valamint Ázsiába.

Mi a probléma?

Az ukrán gabona jóval olcsóbb, mint bármely más Európai Uniós ország hasonló termékei. Az ukránok teljes mértékben letartották a búza- és a lisztpiacot, az árelőnyük így nem vitás. A magyar kormány már áprilisban döntött ezekről a termékekről, így először június 30-ig korlátozásokat vezettek be, valamint hazánk szerette volna, ha az ukrán áruk teljes körű vámmentességgel érkezhetnének meg a kontinens belsőbb részeibe.

A raktárak azonban sok helyen megteltek az ukrán terményekkel, ami miatt sok magyar gazda panaszkodott is. Más országokban sem jobb a helyzet, viszont hiába volt jó az idei termés, az ukrán behozatal annyira lenyomta a felvásárlási árakat, emiatt sokan csődtől tartanak.

A legnagyobb gond azonban, hogy Ukrajnában rengeteg növényvédő szert használnak a termesztéshez. Ezeket az Európai Unió országaiban már több éve betiltották, hiszen károsak az egészségre. Előfordulhat bizony az is, hogy a mostanában beérkező ukrán gabona szintén tartalmaz ilyen káros anyagokat.

A probléma ellenére sem csökken a hazai termőterületek nagysága - fotó: pexels.com

Erős versenytárs

Az olcsó ukrán termény viszont nemcsak itthon számít erős versenytársnak, hanem külföldön is, hiszen Magyarország jócskán exportál belőle máshová. Hazánk az év első felében kétszer annyi gabonát importált, mint az azt megelőző év azonos időszakában. Ezzel szemben a kivitel ötödével esett vissza, ebből is látszik, hogy bőven akad az ukrán terményekből a magyar tárolókban.

Jó hír, hogy a kormány nemrég bejelentette, újabb nemzeti konzultációt indít, ahol a magyar lakosság végre elmondhatja a véleményét az ukrán gabonáról.