Hamarosan emelik a liszt árát a malmok, mert az év elejéhez képest lefelezett átadási áraikkal még az olcsóbb új termésű búzából is veszteséget termelnek – írja a vg.hu

liszt

Emelkedhet a liszt ára – fotó: pixabay.com

Októberben és novemberben már komolyabb mértékben beindul az export

Lakatos Zoltán, a gabonakereskedők, -feldolgozók és takarmánygyártók érdekeit képviselő Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a Világgazdaságnak nyilatkozva elmondta:

"Meg fog mozdulni a jó minőségű búza, aminek az az oka, hogy a lengyeleknél és a németeknél is kevés étkezési minőségű kenyérgabona termett, így ők vevőként jelennek meg a magyar piacon. Onnan jönnek a vevők Magyarországra, és az ezekre a piacokra kikerülő búzamennyiség már jelentős lehet"

A vevők csak a jó minőségű, étkezési búzáért jelentkeznek, az idén az 5,6 millió tonnás össztermésből viszont csak 23-30 százalék ilyen, a többi gyenge minőségű takarmánybúza. A friss árumérleg szerint mintegy 2,8 millió tonna búzának ki kellene mennie exportra.

Lakatos Zoltán szerint bár most élénkül az érdeklődés, de augusztus-szeptemberre viszonylag kevés exportkötés született, és a kivitelt a vagonhiány is fékezi. Októberben és novemberben viszont már komolyabb mértékben beindul az export, a kereskedők már elég sok búzát lekötöttek.

búza

Sok függ attól, hogy a termésben milyen arányú lett az étkezési minőség – fotó: pixabay.com

Tájegységtől függően 70-80 ezer forint között van a jó étkezési búza ára

Az elmúlt évek tapasztalataival szemben most kettéválik a piacon a minőségi és az úgynevezett euróbúza ára, és a malmok a kiemelkedő beltartalmú, úgynevezett javító búzát 80 ezer forint körüli tonnánkénti áron is megvásárolták, míg a takarmánybúza 60 ezer forintért sem nagyon kelt el.

Lakatos Zoltán elmondta, most tájegységtől függően 70-80 ezer forint között van a jó étkezési búza ára. Ugyanis sok függ attól, hogy a termésben milyen arányú lett az étkezési minőség, ebben pedig különbségek vannak az országrészek között: míg Zalában és Vasban csak mintegy 15 százalék, addig Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar vármegyékben 55-60 százalékos is lehet az étkezési minőség aránya. A 80 ezer forintos tonnánkénti ár most a csúcsot jelenti azokon a területeken, ahol kevesebb étkezési minőség termett.

kenyér

Vajon a liszt áremelkedése milyen hatást gyakorol a kenyér árára? – fotó: pixabay.com

Az ukrán liszt nehezíti a helyzetet

Az árstop lététől, majd kivetetésétől függetlenül a lisztpiacon az év elejéhez képest megfeleződtek a malmok átadási árai, annak ellenére is, hogy a korábban betárolt, a csúcson 135 ezer forint körüli áron vásárolt búzából őrölték a lisztet. A malomiparban sokan vártak arra, hogy 60 ezer forint, vagy még annál olcsóbb lesz az új termésű étkezési búza, emiatt gyorsan meg akartak szabadulni a drágán betárolt készleteiktől, sokszor egymás alá ígérve – magyarázta Lakatos Zoltán az árcsökkenés okát boncolgatva.

Most viszont áremelés előtt áll a malomipar, ebben a hónapban vagy október elején minden bizonnyal emelni fognak átadási áraikon

– mondta, majd hozzátette, hogy most mindenki a másikat figyeli, ki-mikor lépi meg az áremelést. Figyelembe kell venni átadási árak emelésénél azt is, hogy a malmoknak versenyezniük kell az ukrán liszttel is, de Lakatos Zoltán véleménye szerint 10-15 százalékos drágítás így is indokolt lenne, mert a jelenlegi árakon továbbra is veszteséget termelnek.

Az ukrán liszt megjelenése nehezíti a malmok helyzetét, hiszen különösen a román piacon élezte ki versenyt. Az ukrán liszt annyival olcsóbb, hogy azt a magyar áru jobb minősége sem tudja kompenzálni, a 2021 előtti 150 ezer tonnás magyar lisztexport lefeleződött.