A csatlakozás által kiváltott strukturális és anyagi következmények egyaránt érintenék a tagállamok gazdáit és az uniós költségvetést. A szakértők figyelmeztetnek: Ukrajna integrációja katasztrofális hatással lehet nemcsak a magyar, de az összes EU-tagállam mezőgazdaságára.
A csatlakozás következtében az uniós Közös Agrárpolitika (KAP) forrásai jelentősen átrendeződnének. A becslések szerint Magyarország mezőgazdasága évente mintegy 672 milliárd forinttól esne el, ami egy átlagos gazda számára akár 3,2 millió forintos kiesést is jelenthetne. A teljes uniós agrárkassza újraelosztása akár 100 milliárd eurós többletköltséggel is járhat a következő tíz év során, elsősorban Ukrajna felzárkóztatása miatt.
Máthé Réka Zsuzsanna, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézetének szakértője szerint Ukrajna mezőgazdasági integrációja számos kihívással jár. Az egyik legsürgetőbb feladat a mezőgazdasági területek aknamentesítése, melynek becsült költsége 30–35 milliárd euróra tehető. Ehhez társulna az agrárinfrastruktúra háború utáni újjáépítése, például a géppark pótlása, amely további 9–10 milliárd eurót igényelne.
Ezen felül az uniós szabványokhoz való alkalmazkodás 40–50, de akár 52 milliárd eurós befektetést is jelenthet a következő tíz évben. Ez önmagában is komoly terhet róna az EU agrárköltségvetésére.
A szakértő hangsúlyozta: az ukrán mezőgazdaság integrációja élelmiszerbiztonsági kihívásokat is felvet. Az uniós ellenőrző rendszer jelenlegi kapacitásai nem elegendőek ahhoz, hogy ekkora területet átfogóan monitorozzanak. Ennek orvoslására új felügyeleti ügynökség felállítása válhat szükségessé, ami szintén jelentős többletköltségeket generálna.
Máthé Réka Zsuzsanna rámutatott arra is, hogy Ukrajna mezőgazdasági struktúrája jelentősen eltér az EU-tagországokétól. A földterületek döntő hányada mindössze 22 nagyvállalat kezében összpontosul, amelyek akár 100 ezer hektáros nagyságrendben is gazdálkodnak. Ez éles ellentétben áll a legtöbb tagállamban jellemző, családi vagy közepes méretű gazdaságokkal, ahol 10–30 hektáros birtokméret az általános.
A csatlakozással az uniós támogatások ezekhez a nagybirtokosokhoz áramlanának, ami aránytalan politikai és gazdasági befolyáshoz vezethet, valamint jelentős korrupciós kockázatokat vetne fel – figyelmeztetett a kutató.
A gyorsított csatlakozás miatt nemcsak Magyarországon, hanem Németországban, Lengyelországban és különösen Franciaországban is aggodalom uralkodik. A mezőgazdasági szakszervezetek vezetői szerint Ukrajna integrációja a jelenlegi szabályok mentén még a francia agráriumra is súlyos csapást mérhet. Mindezek ellenére a politikai vezetők közül kevesen hajlandók nyíltan vállalni ezt a véleményt – állapította meg a szakértő.
Forrás: Magyar Nemzet
Indexkép: Pixabay