A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) szerint ez egyet jelentene az uniós mezőgazdaság leépítésével és az európai élelmiszerbiztonság elvesztésével, ezért petícióval tiltakozik az uniós elképzelések ellen.
Cseh Tibor András, a Magosz főtitkára tájékoztatása szerint az október vége óta zajló aláírásgyűjtési akcióban már több mint százezren álltak ki a magyar agrárium érdekében. Az aláírásgyűjtést tovább folytatják, mivel a magyar gazdák helyzete alapvető változás elé néz az Európai Unió agrártámogatási rendszerének tervezett átalakítása miatt.
A jelenlegi területalapú támogatási rendszer megszűnésével (melyről ITT írtunk először) a magyar gazdák számára kétségessé válhat, hogy megkapják-e a számukra létfontosságú támogatásokat. Ez a rendszer, amely a gazdák földterületének nagysága alapján biztosít pénzügyi hozzájárulást, az agrárium egyik legstabilabb pillére volt eddig. A területalapú támogatást azért kapják a gazdálkodók, hogy a szigorú uniós előírásokat betartva termeljenek. A tervezett változások azonban más szempontokat helyeznének előtérbe, amelyek nem feltétlenül kedveznek a magyar gazdák versenyképességének.
Cseh Tibor András hangsúlyozta, hogy a támogatási rendszer átalakítása mögött részben Ukrajna EU-csatlakozási előkészületei állnak. A változásokkal az Európai Unió a közös agrárpolitikai keretrendszert próbálja az új tagországok igényeihez igazítani, ami azonban a jelenlegi tagállamok agrárgazdaságában komoly feszültségeket okozhat.
A Magosz szerint az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen által irányított stratégiai párbeszéd alapja nem megfelelő. Cseh Tibor András elmondása szerint az agráriummal kapcsolatos javaslatokat egy olyan anyagra építik, amelyet olyan szakemberek készítettek, akiknek nincs közvetlen tapasztalatuk a gazdák mindennapi munkájáról. Az elkészült tervezet szerzői között bölcsészprofesszorok és más, az agráriumtól távol álló személyek is szerepelnek, ami megkérdőjelezi annak gyakorlati alkalmazhatóságát. S az is fontos, hogy ebbe munkába a kelet-európai agrárszervezetek közül egyet sem vontak be, tehát az itt élő gazdák érdekeit senki sem képviselte.
Forrás: Világgazdaság
Indexkép: Pixabay