Drahos Zsolt családi gazdálkodó Békés vármegyében, a román határ közelében gazdálkodik, közel 600 hektárnyi területet művel két társával. Hagyományos szántóföldi kultúrákat termesztenek, alapvetően 30 aranykoronás talajokon, meglehetősen szétaprózódott területeken.
Hogyan sikerült az előző szezon?
– A kalászosok – árpa és búza – közepes eredményt adtak, a repce egész jól sikerült, a kukorica és a napraforgó is átlagosan alakult. Sok terület az utolsó pillanatban kapott esőt, az mentette meg a kultúrnövényeket. Nem volt semmi tartalék a talajokban, mint ahogy most sincs feltöltődve az alsó rétege.
Drahos Zsolt családi gazdálkodó Békés vármegyében, a román határ közelében gazdálkodik – fotó: Väderstad Kft.
Ha már a talaj szóba került, önök milyen talajművelési mód mellett tették le a voksot?
– Próbálkozunk a forgatás nélküli műveléssel, de még van mit gyakorolnunk benne. A kalászosoknál jól működik, a többi kultúránál még dolgozunk rajta. A Väderstad gépeit használjuk, már kb. 6 éve egy TopDownnal készítjük elő a talajt. Ez egy 3 méter munkaszélességű eszköz, 330 lóerős erőgéppel húzzuk. Igényli ezt a teljesítményt, ha elég mélyre megyünk vele. Szeretjük benne, hogy könnyen be lehet állítani a megfelelő talajállapothoz a művelőeszközeit. Nem volt vele problémánk, csak kopó alkatrészeket cseréltünk rajta. Az alkatrészellátás rugalmas, az ár-érték arány figyelembevételével leginkább gyárira szoktunk cserélni.
Milyen gép dolgozik még a gazdaságban a svéd gyártótól?
– Van egy 8 soros Tempo vontatott vetőgépünk és egy függesztett Tempo is, amit kukoricában 6, repcében pedig 8 sorban használunk. Előbbit 75 cm-es, a repcét pedig immáron harmadik éve 45 cm-es sortávon vetjük. Jobbak így az eredményeink, mert szemenként helyezi le a magokat. Meg szoktuk várni, hogy legyen valami nedvesség a talajban, és a szemenkénti vetés esetén visszatömörítés után szép, robbanásszerű a kelés. Az első évben a 8 soros Tempo vetőgépnek – amit akkor még egy 130 lóerős traktor húzott – műtrágya nélkül 10-11 km/h, műtrágyával 9-10 km/h volt a munkasebessége. A nagyobb, 200 lóerős traktornál ez a sebesség ma már 15-16 km/h. A vetőgépek közül van egy 6 méteres Spirit gabonavető gép is a gazdaságban, egy 6,5 méteres Carrier és egy 9 méteres NZ Aggressive kombinátor mellett.
Miért a Spiritet választották gabonavetésre?
– Előtte egy 4 méteres másik vetőgépet használtunk, de csapadékosabb időszakban az hamarabb beragadt, a nagy tömege miatt. Mivel nekünk sok kisebb területünk van, így sokszor nem várhatjuk meg, hogy a talaj ilyen szempontból optimális legyen, így a könnyebb kivitelű Spirit jobb megoldás nekünk. Hamarabb tudjuk nedves időben is használni.
Mennyire volt nehéz a vetőgépek kezelését megtanulni?
– A fiúk szeretik, egyszerűen el tudták sajátítani. A Tempót is hasonló monitorral kezelik, mint a Spiritet, egyszerűen felépített rendszerről beszélhetünk. Több gépet kipróbáltunk a vásárlás előtt, a Väderstadnál a technika is meggyőző volt, és a céges háttér is. Szerencsére a szervizre nem volt sokszor szükségünk, de ha kell, nagyon rugalmasak – előfordult, hogy reggelre az alkatrész ott volt a lépcsőnkön leszállítva, nem is tudtuk, mikor intézték el... A legfontosabb alkatrészekből egyébként már betáraztunk, hogy semennyit se kelljen várni rájuk, ha esetleg cserére lenne szükség.
Mekkora az NZ Aggressive kombinátor teljesítményigénye?
– Egy 330 lóerős traktor húzza, szépen elboldogul vele. Az ikerkereket ilyenkor feltesszük az erőgépre. A Väderstad kombinátorában az a jó, hogy több művelőeszközzel rendelkezik, és ezeket fokozatmentesen lehet állítani egymáshoz. Ha másik táblába megyünk, ahol más elővetemény, más növény volt, akkor át kell állítani az eszközöket, a mélységeket – ez a folyamat teljesen rugalmasan végezhető. Strapabíró gép, csupán a kopóhegyeket kellett rajta cserélni.
Szerző: Fodor Mihály, Agrárágazat
További információ a Väderstad gépekről:
Vaderstad Kft.
Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
Tel.: +36 22/709-000
E-mail: infohu@vaderstad.com