Régóta tudjuk, hogy a műholdas adatok alapvető fontosságúak a precíziós mezőgazdaságban, de ahhoz is hozzá vagyunk szokva, hogy a távérzékelési adatokhoz csak állami intézmények, a legtőkeerősebb gazdálkodó cégek és egyes szaktanácsadók férnek hozzá.

A gazdálkodók, sőt a szakértők is gyakran azt hiszik, hogy még ha hozzá és férnének a képekhez, megfelelő szaktudás híján nem tudnák őket hasznosítani a munkájuk során. Az elmúlt években gyökeres fordulat állt be a műholdképek elérhetőségével kapcsolatban: továbbra is fontos szerepe van a szaktudásnak, de a Sentinel program műholdfelvételei nyíltan hozzáférhetők, és az értelmezésük sem rakétatudomány.

sentinel

A térképek segítik a precíziós gazdálkodást – forrás: T-System

Az Európai Bizottság Copernicus programjában ötnaponta készülnek 10 méter felbontású képek a növényzet állapotának elemzésére az egész Földről. Ezek az adatok eddig is ingyenesek és online elérhetőek voltak, de az áttöréshez három problémát kellett egyszerre megoldani:

  • az új rendszerben a teljes archívum bármikor lekérdezhető a tömörítés nélküli tárolásnak köszönhetően;
  • eddig komoly gépkapacitást igényelt az elemzés, de most már a felhőben, a szolgáltató gépein zajlik az adatfeldolgozás;
  • a platformban minden felhasználói szint számára elérhetőek jól kezelhető és továbbfejleszthető alkalmazások.

A Copernicus Data Space Ecosystem az Európai Űrügynökség új adatmegosztó szolgáltatása, amely kombinálja a nyílt hozzáférést, az ingyenes felhőszolgáltatást és a könnyen kezelhető szoftvereket.

Az állami intézményeknek így már nem kell költséges tároló és feldolgozó kapacitást felépíteni, hiszen a nyíltan elérhető rendszer kiszolgálja az igényeiket. Saját kódot is tudnak futtatni non-profit, európai, köztulajdonú, hosszú távon fenntartott infrastruktúrán. A közös európai alaprendszer a tudás- és tapasztalatcserét is nagyban elősegíti, így könnyebb, gyorsabb lesz az újabb módszerek, adatforrások bevezetése.

sentinel

A fejlesztőkörnyezet és az eszközök úgy vannak felépítve, hogy fokozatosan lehessen építkezni – fotó: T-System

Az agrártanácsadók és szakértő cégek számára a legfontosabb lehetőség a rendszer skálázhatósága. Ingyenes eszközökön lehet új módszereket fejleszteni, sőt piaci szolgáltatásokat nyújtani. Ha nem elég az ingyenes kvóta, ugyanaz a módszer, ugyanaz a kód futni fog a rendszerben nyújtott piaci virtuális gépszolgáltatásban is. A fejlesztőkörnyezet és az eszközök úgy vannak felépítve, hogy fokozatosan lehessen építkezni, kihasználva a már elérhető módszereket is. Így ezek a cégek olcsóbban és pontosabban fognak tudni dolgozni.

A gazdák számára közvetlenül hozzáférhetőek olyan térképek, amelyek segítik a precíziós gazdálkodást, például a nedvességindex, vagy az NDVI. Ezeket az adatokat bármilyen laptopon vagy akár tableten, telefonon is meg lehet jeleníteni. Az egyszerű hozzáférés miatt optimális módon hasonlíthatóak össze a műholdfelvételekből nyert információk a terepi ismeretekkel és adatokkal.

Ez az új rendszer sokkal könnyebbé, hatékonyabbá és olcsóbbá teszi a műholdfelvételek alkalmazását a mezőgazdaságban, elősegítve a hatékony gazdálkodást és a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást.

További információ: https://dataspace.copernicus.eu