A pálmák igazán különleges növények. Nem véletlen, hogy pár évtizeddel ezelőtt sokak szobafalát díszítették, poszter formájában. De azért az igazi pálma látványa viszi el igazán a pálmát. Persze csak akkor, ha az tényleg szép, és nincs éppen a kiszáradás határán. Mert igazán csak egy gyönyörű pálma mutató jól, és nem csupán a tengerparton, de az otthonunkban is. Akik pedig kerttel is rendelkeznek, azok közül sokan a melegebb időszakokban még a kertbe is kiteszik a pálmákat, ahol nem csak jól mutatnak, de nagyon jól is érzik magukat. Sőt, egyes kerti pálmák vetekednek a tengerparton láthatókkal, szépségben és magasságban is. De vajon mire van szükség ahhoz, hogy a pálma igazán jól érezze magát nálunk?

Erre van szüksége a pálmának szobanövényként

Gyakran találkozhatunk a pálmákkal szobanövényként, de nem csak az otthonokban. Sok könyvtárt, színházat, óvodát és egyéb, sokak által látogatott épületet díszítenek vele. Nem is csoda, hiszen ez a gyönyörű növény igazán elegáns és emellett csodás, trópusi hangulatot kölcsönöz a helyiségnek, ahol helyet kap.

A pálmák nagyon szeretik a napfényt, ami nem meglepő, hiszen természetes élőhelyükön sem szűkölködnek benne. Ehhez persze sok öntözésre is szükségük van. Azonban a pálmafajok, habár egy növénycsaládba tartoznak, eltérő igényekkel rendelkeznek, így minden esetben nézzünk utána, hogy a nálunk élő pálma milyen gondozást igényel. Vannak ugyanis sivatagi pálmák, amelyek nem viselik jól a túlságosan sok öntözést, míg olyan fajok is akadnak közöttük, amelyek jobban kedvelik az árnyékot, mint a napfényt.

pálma pálmalevél

A pálmák különleges leveleik miatt is nagyon mutatós szobanövények. Fotó: Pixabay

A jó vízelvezetésű talaj nagyon fontos a pálmák számára, hiszen annak ellenére, hogy többségük szereti a trópusi éghajlatot, még nem vízinövények, így a pangó vizet nem viselik el. Fontos, hogy a pálma nyomelemekben gazdag műtrágyát is kapjon, amely bőven tartalmaz káliumot és mangánt. A pálmáknál nagyon gyakori a káliumhiány, amely esetén a pálma levele sárgás, vagy barnás lesz. Ezeket a leveleket azonban ne távolítsuk el, hiszen ezekből még a növény ki tudja vonni a tápanyagot. Csak akkor távolítsuk el, amikor már teljesen elszáradtak a levelek. Ne távolítsunk el annyi levelet, hogy csupán egy-két levél maradjon a pálmán, mert azt nem fogja meghálálni.

Ahhoz pedig, hogy a pálma ne legyen túlságosan magas, szükség van rá, hogy egy kicsit beavatkozzunk. Ha nem ültetjük át minden évben nagyobb cserépbe, azzal le tudjuk lassítani a növekedését. De arra azért számítsunk, hogy a legtöbb pálma egészen a plafonig fog terjeszkedni. Azonban a pálmát nem lehet megmetszeni, így ha kinőtte az otthonunkat, érdemes egy olyan helyre továbbajándékozni, ahol örömmel látják, és tud terjeszkedni is.

A legnépszerűbb pálmák és igényeik

1. Gyompálma vagy bambuszpálma

A gyompálma vagy bambuszpálma Mexikó és Guatemala területén őshonos növény. Nem véletlenül olyan népszerű szobanövény, mivel csodálatos, dekoratív levelei kiválóan ékesítik otthonunkat. A gyompálma átlagos fényigényű, de sem a tűző napfényt, sem a sötétséget nem kedveli. Nyáron körülbelül 20 Celsius-fokos hőmérsékleten szeret lenni, így akár a szabadban is jól érzi magát, ahol kellő árnyék is áll a rendelkezésére.

Fontos, hogy a gyökérlabdáját tartsuk egyenletesen nedvesen, tehát soha ne hagyjuk kiszáradni, de pangó vízben se álljon. Háromhetente érdemes tápoldatozni,  mérsékelt töménységű tápoldattal, márciustól szeptemberig. Mivel a gyompálma kedveli a párás levegőt, permetezzük gyakran vízzel. Ha át kell ültetni, azt tavasszal tegyük meg, és használjunk hozzá B virágföldet.

2. Botpálma

A botpálma Kína és Japán területén őshonos, és az egyetlen olyan pálmanemzetségből származik, amely alkalmas bonsaiként való nevelésre is. A botpálma a nem túlságosan napos, de azért világos vagy félárnyékos helyet kedveli. Télen hűvösben, körülbelül 5-10 Celsius-fokban érzi jól magát, míg nyáron szereti a melegebb hőmérsékletet, így akkor nyugodtan kitehetjük a kertbe, félárnyékos helyre.

Tavasszal és nyáron bőségesen öntözzük, azonban télen kevesebb vizet kapjon. Tápoldatozni kis adag tápoldattal lehet májustól augusztusig. Szereti a magas páratartalmat, ezért rendszeresen permetezzük, így segíthetünk neki leküzdeni ellenségeit, a takácsatkákat is. Átültetéséhez használjunk T egységföldet, vagy homokkal kevert kerti földet.

3. Datolyapálma

A datolyapálma Laoszról származó növény, amely nem csak szépsége miatt ideális szobanövény, hanem segít a levegő szén-dioxid tartalmán túl a szennyező anyagok közül a benzol lebontásában is. A datolyapálma nagyon kedveli a világos helyeket és a magas páratartalmat. Azonban ügyelni kell rá, hogy ne öntözzük túl, és soha ne álljon pangó vízben. Kis töménységű tápoldatot áprilistól augusztusig adjunk neki. Gyakran kell permetezni a leveleit, így a fűtési időszakban akár naponta is szüksége lehet erre. Ha túl száraz a levegő, akkor könnyen megtámadhatják a takácsatkák. Nem kedveli a kemény vizet, amely klorózist, megbarnuló leveleket és növekedési zavarokat okozhat neki.

4. Kínai legyezőpálma

A kínai legyezőpálma Dél-Kína területéről származik. Eredeti élőhelyén akár 10-15 méteresre is meg tud nőni, de szobanövényként azért ennél visszafogottabb. A kínai legyezőpálma gyönyörű, hatalmas leveleiről kapta a nevét. Átlagos fényigényű növény, amely kedveli a meleget, de a tűző napfényt nem szereti. Ha nem eléggé világos helyen tartjuk, idővel elkezd a fény felé nőni, és elveszíti szép formáját.

pálma

A pálmák többsége nyáron szeret a kertben lenni. Fotó: Shutterstock

Rendszeres, de mérsékelt öntözést igényel. Soha nem szabad, hogy pangó vízben álljon, mert az gyorsan a gyökerek rohadásához vezethet, ami a legyezőpálma elpusztulását okozhatja. Azonban a párásítást a legyezőpálma is igényli, különben a levélvégek megbarnulnak, és idővel el fognak száradni. Kiváló megoldás lehet számára, ha a cserepét megnedvesített kaviccsal töltött tálcára helyezzük. Átültetését tavasszal végezzük, tápanyagban gazdag, kissé homokos virágföldbe.

A pálma teleltetése

Ha nagyobb méretű pálmánk van, amelyet egy idő után már nem tudunk odabent tartani, a nyári időszakra nyugodtan kitehetjük a kertbe. Azonban az egész évben történő kinti tartásra csak néhány télálló pálmafajta alkalmas. Ezek a fajták akár a -20 Celsius-fokos hideget is kibírják, de mindenképpen szükség van rá, hogy felkészítsük őket a télre.

Azonban a pálmák esetében egy fiatal növénynek szinte esélye sincs túlélni a kiültetést, így 4 éves kora alatt semmi esetre sem hagyhatjuk odakint, amikor jönnek a hidegek. Azonban, ha a pálma már évek óta a kertben van, természetesen nem kell kiásni és bevinni a téli időszakban sem. De a jeget mindenképpen el kell távolítani róla. Különösen a levelek közül, hiszen ezek veszélybe sodorhatják a pálma szívét, amely a korona közepén található, ahol az új hajtások nőnek. Ha ez károsodik, akkor azt a pálma nem fogja túlélni.

Télen a pálma tányérját takarjuk be olyan anyaggal, ami alkalmas a meleg benntartására. Ilyen lehet az apróra vágott fenyőkéreg. A pálma talaja szempontjából nagyon fontos, hogy jó vízáteresztő képességű legyen és ha kint tartjuk, télen nem szabad locsolni. Különösen óvni kell a pálmát akkor, amikor az éjszakai hőmérséklet -12 Celsius-fok alá süllyed.

Ez nem csupán a fiatal, de még az idősebb növényeket is meg tudja viselni. Alkalmazhatunk erre egy egyszerű takarót, amibe belecsavarjuk, de a zsákvászon is tökéletesen megfelel. Idősebb növényeknél fogjuk össze a lombkoronát, és kössük meg, hogy minél jobban védve legyen a pálma szíve. A koronát be lehet takarni zsákvászonnal vagy takaróval. Ha a pálmafa nem dobja le a száraz leveleit, akkor a téli időszakban érdemes azt rajtahagyni, hiszen ez is komoly szigetelést tud nyújtani a hideg napokon.

Ha a pálmánk kinti teleltetése nem megoldott, kereshetünk egy kertészetet, ahol gondoskodnak az elszállításáról, a teleltetéséről, és a tavaszi visszaszállításáról is. Így egészen biztosan minden feltétel adott lesz hozzá, hogy a tavasz beköszöntével ismét a kertünk ékessége legyen a pálma.