A kávézaccból való jóslásnak – melyhez török kávéra van szükség – Törökországban már évszázados hagyománya van. A törökök e különleges tradíciójának megértéséhez meg kell ismernünk a kávéjukat is.

A török kávé eredete

A török kávét – amelyet az UNESCO 2013-ban felvett a szellemi kulturális örökségek listájára – egyedi aromája és elkészítési módja teszi különlegessé, továbbá az, hogy Törökországban a kávé a vendégszeretet és a barátság jelképe, amelyhez egy mondás is kapcsolódik: „Egy csésze közösen megivott kávé negyven évig a szívben marad".

A kávé az Oszmán Birodalom idején, Jemenen keresztül érkezett Törökországba, Szulejmán szultán palotájába, ahol az udvari szakácsok új technikát dolgoztak ki az elkészítésére. Innen ered a neve is: török kávé, ami a törökök által kidolgozott főzési módszerre utal. A palotában igen népszerűvé kávé eljutott Isztambul utcáira is, s a 16. században már sorra nyíltak a nyilvános kávéházak is. Nem sokkal később pedig már a kereskedők világszerte hírét vitték e különleges italnak – írja a divany.hu.

Hogyan készül a török kávé?

Bár a szultáni palotában készült első kávé óta évszázadok teltek el, elkészítési módja a mai napig szinte változatlan. Az italhoz a finomra őrölt kávét egy hosszú nyelű edényben, cezvében főzik fel, majd kis csészékbe töltik. A kávé mellett mindig van egy pohár víz, és általában egy török édességet, lokumot kínálnak mellé.

A kávéjóslás

A kávéjósláshoz a kiürült csészét fejjel lefelé fordítják, majd a benne maradt zacc mintázatából próbálják kifürkészni a jövő titkait. Ha a kávé fogyasztója komolyabb jóslatot szeretne, hivatásos jóshoz kell fordulnia.

A jóslás első lépése egy török kávé készítése, amelyet a fogyasztója általában egy fehér belsejű, kis csészében kap. A jós kérheti azt a jóslást kérőtől, hogy az őt foglalkoztató kérdéseire gondolva igya meg a kávét. Egyes országokban még azt is meghatározza, hogy a kávéfogyasztó hány kortyban fogyassza el az italt.

Ezt követően fejjel lefelé fordítják a csészét, amelyet a kávéivó a szándékára gondolva a csészealjjal együtt, az óramutató járásával megegyezően vagy ellentétes irányban megforgat, ezzel fellazítva a leülepedett zaccot. Miközben az üledék lefolyik a csészéből a csészealjra, a jós megkéri a kávé fogyasztóját, hogy tegyen egy gyűrűt vagy érmét a csésze tetejére, ha szerelmi életével vagy az anyagiakkal kapcsolatban szeretne válaszokat kapni.

A kávéolvasás előtt, amíg az ital lecsorog a csészében, 5-10 percig beszélgetnek, így a jós több információt kap ügyfele gondolatairól, érzéseiről. A jövendőmondó ezután csak a csészét veszi kézbe, és megnézi, az leválasztható-e a csészealjról. Ugyanis úgy tartják, hogy ha e kettő összeragad vagy nem válik szét azonnal, nem szabad jósolni, mert az azt jelenti: a kávé ivójának az oldalán áll a szerencse, nem jó azt összetörni. Az is jót jelez, ha a kávézacc nagy része a csészealjra folyik, mert ezzel a kávéfogyasztót elhagyják a gondok is. Ha pedig a csészealjon a zaccból egy kiemelkedő halom formálódik ki, az azt jelzi: hamarosan pénz állhat a házhoz.

A csésze helyzetének és állásának is számos értelmezése létezik:

• a csésze alja a múltat, a közepe a jelent, a perem körüli terület pedig a jövőt jelképezi;
• a fogantyú körüli terület a szerelmet és a kapcsolatokat jelképezi, így nem mindegy, merrefelé mutat;
• a csésze fogantyújával szemben található rész a pénzzel és a gazdagsággal kapcsolatos;
• a fogantyútól balra elhelyezkedő terület a kávét ivó személy jelenlegi helyzetét szimbolizálja;
• a fogantyútól jobbra eső rész a jövőbeli eseményeket jelzi előre;
• a csésze alja az otthonnal és a családdal kapcsolatos dolgokat mutatja.

A zacc nyomai, köztük a vonalak is fontos információkat hordoznak:

Ha e vonalak függőlegesek, az életcélokat jelentik. Úgy tartják, minél nagyobb és sötétebb a vonal, annál jobb lesz az eredmény, ha pedig a vonal el is éri a csésze peremét, a cél elérése nagyon ígéretes. Minden egyenes vonal világos tervet jelez konkrét célokkal, míg a hullámosak vagy szaggatottak bizonytalanságról árulkodnak.

Ha a zacc fekete pontokat hagy maga után, az azt jelenti, hogy hamarosan pénz állhat a házhoz, mások közelgő üzenetek érkezését jósolják belőle. A háromszög változást jelez, a kör általános sikert, a négyzet kegyelmet és békét, az Y pedig kereszteződéseket, döntési lehetőségeket vagy egy barát által nyújtott segítséget.

A számoknak numerikus és szimbolikus jelentése is lehet, ahogyan a betűkhöz is köthető jelképes értelmezés és szó szerinti is.

Indexkép: Shutterstock