Ezért nem eszünk pulykatojást

Magyarországon évi nyolcvanezer tonna pulykahús fogy el. Egy pulyka 7 hónapos korától képes tojni, és átlagosan heti kétszer egy tojást helyez a fészekbe. A csirkék ezzel szemben naponta tojnak, és csak 5 hónapot kell várni, mire elég nagyok lesznek hozzá. Ez azonban csupán az egyik oka annak, hogy miért nem tartanak pulykákat csak tojástermelési céllal.

A pulykatojás íze egyébként nagyon hasonlít a tyúktojáséra, mérete valamivel nagyobb, a héja pöttyösebb, keményebb, de ugyanúgy felhasználható. Miért nem látunk mégsem a boltokban pulykatojást?

A valódi ok az állat méretéből és természetéből fakad. A pulyka sokkal nagyobb állat, mint a tyúk, és igen harcias tud lenni, különösen ha a tojásairól van szó. Emellett nagyobb terület és több eleség szükséges a tartásához, de ritkábban tojik, ezért egyszerűbb a könnyebben összezsúfolható tyúkra korlátozni a tojásipart.

A kacsa és a liba tojása miért nem szerepel az étrendünkben?

Esetükben is csak a méret jelent különbséget a tyúktojáshoz képest, ugyanis e tojások is egészségesek és fogyaszthatók, igen gazdagok fehérjében, kalciumban, vasban és ásványi anyagokban. A kacsa és a liba tojását néhány évtizeddel ezelőttig gyakran fogyasztották az emberek, de a második világháború után betiltották a szalmonellafertőzések veszélye miatt.

Továbbá a pulykára, kacsára, libára is igaz az, hogy ritkábban tojnak, mint a tyúk, nagyobb a hely- és táplálékigényük, ezért az állatokat jobban megéri a húsukért, mint a tojásukért tartani. Tojásaikat baromfitenyésztőktől tudjuk beszerezni, ha szeretnénk, ez esetben ugyanúgy használhatók, mint a tyúktojás.

Alaposan mossuk-fertőtlenítsük a tojáshéjat, mert a vízi életmódot élő kacsa tojása nagyobb eséllyel fertőzött szalmonellával, a feltörés után pedig figyeljünk az alapos hőkezelésre. Minél nagyobb a tojás a tyúkéhoz képest, annál tovább kell főzni, nyersen pedig semmiképp sem szabad felhasználni.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock