muskátli sokunk ablakát, kertjét díszíti. Sokat tudunk róla, de mégsem eleget. Ennek köszönhető, hogy idővel már nem tudunk gyönyörködni a muskátliban, mert a virágokat az elszáradt levelek váltják fel. Még akkor is, ha rendszeresen öntözzük. Hogy mi lehet az oka? Rögtön eláruljuk!

Erre nagyon figyelj a muskátli öntözésekor!

Ha a muskátli kinézete hagy némi kívánnivalót maga után, akkor fontos, hogy mihamarabb rájöjjünk annak okára. A leggyakoribb ok pedig az öntözés. Nem feltétlenül az, hogy kiszáradt a muskátli, bár azért ez is elő szokott fordulni. Inkább az öntözés módjával van a gond.

1. A titok ugyanis az, hogy a muskátlit még véletlenül se öntözzük csapvízzel. A muskátli ugyanis nagyon érzékeny a víz klórtartalmára. Éppen ezért ajánlott a muskátlit inkább esővízzel öntözni. Ha ezt nem tudjuk megoldani, akkor engedjünk egy locsolókannába csapvizet, majd hagyjuk pár órán át állni, mielőtt öntözésre használnák.

2. De az sem mindegy, milyen hőmérsékletű az öntözővíz, a muskátli ugyanis nagyon nem szereti a túlságosan hideg vizet, ezért inkább állott vízzel öntözzük.

3. Még mindig nem értünk a sor végére. Az is nagyon fontos ugyanis, hogy az öntözés során ne jusson víz a muskátli leveleire, mert azzal utat engedünk a gombás fertőzéseknek. Éppen ezért ügyeljünk rá, hogy csak a talajt öntözzük, azt is inkább reggel, hogy ha mégis került víz a muskátli levelére, legyen ideje estig megszáradni.

Természetesen a mennyiség is fontos. Soha ne hagyjuk kiszáradni a muskátlit, továbbá ne is öntözzük túl, hiszen a pangó víz sem tesz jót neki. Fontos, hogy a felesleges víz ki tudjon folyni a cserépből, hiszen a pangó víz hatására elsárgulnak majd lehullanak a levelei, és virágot sem fog hozni.

Ez is okozhatja, ha nem szép a muskátli

Az egyik gyanúsított a gyapottok-bagolylepke hernyója lehet. A lárvaalakból történő átalakulását követően bújik elő a talajból, majd a virágok bimbóira és a friss hajtásokra rakja le a petéit. Ebből kelnek ki a hernyók, amelyek belerágják magukat a növény virágbimbóiba. Először a virágok belsejét falják fel. Ráadásul a piros színű muskátlit falatozó hernyók képesek vöröses színűvé válni, és mivel elég aprók, igazán nehéz őket észrevenni.

muskátli közeli vizes

A muskátli öntözésével nagyon sokat tehetünk azért, hogy virágokban gazdag legyen. Fotó: Shutterstock

Amikor elérték a 2-2,5 cm-es hosszúságot, elhagyják a bimbókat, és folytatják a mérhetetlen pusztítást a friss hajtásokkal. Ezután elbújnak a talajban, bebábozódnak, majd bagolylepkeként tűnnek fel újra. Sajnos elég szaporák, így több generáció is otthonra lelhet egy nyár alatt a muskátlijainkban.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy minden öntözésnél alaposan vizsgáljuk át a muskátlit, és ha felfedezzük a hernyókat, kézzel távolítsuk el. Ehhez a legjobb időpont az alkonyat, hiszen akkor a legaktívabbak a hernyók.

Nem árt, ha résen vagyunk, és megpróbáljuk felkutatni a petéket is. Ezeket az apró, kerekded, fehér vagy szürkés színű kis tojásokból álló telepeket a virágbimbókon, a virágokon, vagy a hajtásokon találhatjuk meg. Ezzel nincs más dolgunk, mint ledörzsölni a levelekről. Nagyon fontos, hogy minden évben cseréljük le a muskátli földjét neki való virágfölddel, hogy ne tudjanak áttelelni a kártevők.

De előfordulhat, hogy nem jut elég tápanyag a muskátli számára. Három hetente adjunk a muskátlinak vízben oldódó tápoldatot, azonban csakis a használati útmutató szerinti hígításban. Ha túl sokat adunk neki és túlságosan gyakran, akkor azzal megmérgezzük, úgyhogy mindenképp ügyeljünk a mértékre.

Ha szeretnénk, hogy rengeteg virág legyen a muskátlin, mindig távolítsuk el az elszáradt leveleket és virágokat, hogy a növény minden erejével az új virágok meghozatalára koncentrálhasson.

A muskátli nagyon fényigényes, így, ha árnyékos helyre tesszük, nem fogja jól érezni magát. Ha túl meleg van, vegyük le az ablakból, mert ott még nagyobb hőmérsékletnek van kitéve. Csak estére kerüljön vissza a helyére, amikor a forróság enyhül.

A muskátli nem kér tőlünk sokat, de ha ezeket megadjuk számára, azt rengeteg virággal fogja nekünk megköszönni.

Nem csak szép, hasznos is a muskátli

A muskátli azon túl, hogy nagyon szép, még hasznos is. Némelyik muskátliból ugyanis parfümöt is készítenek, és habár édes illata van, ennek ellenére leginkább férfi parfümöknél használják.

A rózsamuskátliból kipréselt olajat az arcápolás során is felhasználják, hiszen képes a faggyúmirigy szabályozására, így segít a pattanásos bőr gyógyításában. De nem csak ennyit tud a muskátli olaja. Ezeken kívül még a vérkeringést is serkenti, és erősíti a bőrt. Éppen ezért gyakran készítenek a muskátli olajából különféle arcmaszkokat, testápolókat és ajakbalzsamokat.

A muskátli gombaölő, valamint antibakteriális hatással is rendelkezik. Ez a csodás virág képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén. Sőt, a muskátli segít, hogy távol tudjuk tartani a szúnyogokat, a legyeket és a darazsakat. Éppen ezért érdemes minél több muskátlit tartani az ablakban és a kert általunk gyakran használt részein.