Szabó Balázs Zala megye nyugati határához közel, 120 hektáron gazdálkodik, ugyanakkor 4-500 hektáron gépi szolgáltatásokat is végez. Jellemzően 3–7, maximum 10 aranykoronás barna erdőtalajon végzi a művelést. 2002-ben kezdte a baromfitartás mellett a növénytermesztést is kiépíteni, de előbbit már 4 éve abbahagyta, a kiszámíthatatlanság miatt.
Szabó Balázs Zala megye nyugati határához közel, 120 hektáron gazdálkodik – fotó: Vaderstad Kft.
A saját területükön milyen kultúrákat termesztenek?
– Igyekszem négyfelé osztani a növényeket, de a napraforgó a lehetséges betegségei miatt csak négyévente kerülhet ugyanoda, így kukorica, cirok, kalászosok és szója szerepel még a kultúrák között. A cirkot négy éve próbáltuk meg, mert „ridegtartást” bíró növényként reklámozták. Ez be is jött, de a felvásárlás azért nem megy mindig zökkenőmentesen. Mi a tárolási, szárítási problémákat kikerülve egy osztrák felvásárlónak adjuk el, rögtön betakarítás után.
Hogy sikerült az elmúlt év a fő kultúrákban?
– Szerencsém van olyan szempontból, hogy bizonyos bérmunkákért cserébe állattenyésztő partnerektől szerves trágyát is be tudok szerezni, így 75-80%-ban meg tudjuk trágyázni a földjeinket. Ezeknek sokkal jobb a szerkezete is, mint ahol nem juttatunk ki szervestrágyát. Az átlagterméseim így a környékünkön jónak mondhatók, az őszi búza 9, a cirok 11,5, a kukorica 13, a szója pedig 3,5 tonnát adott hektáronként, ez utóbbi 75 cm-es sortávra volt vetve.
Tavaly a csapadékviszonyok is kedvezőek voltak a régióban, de a felvásárlási árak sajnos nagyon rosszul alakultak. Az sem segít, hogy sokaknak még mindig nincs a tavalyi támogatás kifizetve, ez nagy gond. Egy átlagos évben ez március-áprilisig be szokott érkezni. Szóval, azért ezek nem egyszerű évek…
Talán egyszerűbb kérdés, hogy milyen talajművelési rendszerben gondolkodnak?
– Nálunk az agyagtalaj jellemző, ami elég kötött. Jó pár éve próbálom a lazításos és minimum talajművelést, a saját területemen ezt preferálom. 2-3 évig nagy különbséget nem látni, mert addig rendeződik a talajszerkezet. Azt a szolgáltatásnál tapasztalom, hogy a hagyományos forgatásos műveléses területeknél 25 litert fogyaszt a traktor hektáronként, az enyémen 20–22 liter is elég.
Milyen Väderstad gépeket használ?
– 2019-ben volt egy olyan bérmunkánk, amelynek az elvégzéséhez kellett egy 3 méteres Rapid vetőgép. Jó döntés volt ennek a beszerzése, szépen sikerült az említett 500 hektáros terület vetése. A következő évben egy 7 méteres NZ Aggressivet vásároltunk, amivel a magágykészítést végeztük a lazító után. Idén pedig lecseréltük a korábbi, más márkájú szemenkénti vetőgépünket egy 6 soros Tempo vetőgépre. Ehhez megvásároltunk mindenféle, 75 cm-es sortávra vethető növény vetőtárcsáját. Januárban kaptuk meg, április 10-én kezdtük a kukoricavetést vele, most tart 220 hektárnál. Van még egy 620-as Rollex hengerünk is, azt használtan vettem három éve, pár dolgot kellett felújítani rajta, mielőtt munkába állt.
A Tempoval mik voltak az első tapasztalatok?
– Szerintünk és a megbízóink szerint is első osztályú munkát végez. A műtrágya és a mikrogranulátum kijuttatása is hibátlan. 14,6 km/h az átlagos vetési sebesség kukoricánál, ezt szójánál kicsit visszább kell vennünk.
Gyorsan megtanultuk a kezelését, egy kétórás oktatás elég volt a kereskedői kapcsolattartótól. 150 lóerős traktor húzza, ez teljesen elegendő teljesítményt nyújt. Baktériumtrágya is kijuttatható vetés közben, volt egy 100 hektáros megbízásunk ilyen igényekkel – ugyanúgy 14,6 km/ha sebességgel tudtunk vetni. Elégedettek voltak a megbízóink, már mondták, hogy jövőre a szóját is nekünk kell vetni.
A Rapidot még használják?
– Igen, 3500 hektár van most benne, de alkatrészt még nem kellett rajta cserélnünk. Új korában egy főmunkahengerrel volt gond, de azt még garanciában cserélték. Felszereltük Digitroll vetésellenőrző szenzorokkal, az is nagyon jó ötletnek bizonyult!
Az NZ Aggressive hogyan bírja a nehéz talajokat?
– Kb. 1000-1200 hektár lehet benne két év alatt. A kapa olyan 1/3-ával kopott le, 6 és 14 cm mélységben használjuk, 10–14 km/h sebesség között. Ha alkatrészre van szükségem, én a gyárit preferálom, de a legtöbbet a Rollexre költöttem, az NZ Aggressivre semmit, a Tempóra szintén, a Rapidra pedig minimálist. A szervizes csapat és a területi képviselő is nagyon segítőkész, bármikor kérdésünk volt, mindig rendelkezésünkre álltak.
Szerző: Fodor Mihály, Agrárágazat
További információ a Väderstad gépekről:
Vaderstad Kft.
Cím: 2475 Kápolnásnyék, Összekötő út 1.
Tel.: +36 22/709-000
E-mail: infohu@vaderstad.com
Honlap:
www.vaderstad.com/hu
www.vaderstad.com/hu/kapcsolat/