Poison Garden, ahol a világ szinte minden mérgező növénye megtalálható
Az angliai Anlwick kastélyát különleges kert veszi körül. A parkot még tíz évvel ezelőtt álmodta meg a tulajdonos, Jane Percy, Northumberland hercegnéje. Eredeti terve az volt, hogy egy nyilvános pihenőhelyet alkosson meg Nagy-Britannia második legnagyobb kastélya körül, azonban a legtöbben a kert titokzatos és félelmetes szegletére kíváncsiak, amelynek a neve: Méregkert. A hatalmas halálfejekkel díszített kapun felirat hirdeti, hogy belépve halálos növényekkel találkozunk.
A kert építési munkálatai 2000-ben kezdődtek, és 2005-ben nyitották meg a látogatók előtt. A Poison Garden csak vezetővel, szigorú ellenőrzés mellett látogatható. A mérgező növényeket (melyek egy része ketrecben található) nem szabad megszagolni és megérinteni sem, hiszen némelyik megégetheti a bőrt, mások kábító hatásúak, és van olyan is, amellyel a találkozás végzetes kimenetelű lehet.
Komoly biztonsági rendszer óvja a látogatókat és a növényeket is, ugyanis száz, a világ minden pontján illegálisnak tekintett narkotikumot is ültettek a kertbe. Található itt kokacserje, opiáttartalmú növények és kannabisz is, valamint olyan növények, amelyekből életveszélyes mérget lehetne keverni. Ezek közül soknak a tartásához speciális állami engedély szükséges.
A teljesség igénye nélkül néhány veszélyes növény, mely a Poison Gardenben megtalálható:
Sárga akác
A közönséges sárgaakác tetszetős, hosszan csüngő sárga virágokkal rendelkezik, azonban ennek a növénynek minden része, különösen magja és fiatal kérge erősen mérgező. Hatóanyaga izgatottságot, görcsöt, verejtékezést vált ki, hánytató, hashajtó, légzésbénító és vesekárosító hatású. Ami még igazán érdekes a dologban, hogy e növény hazánkban is megtalálható: ez pedig nem más, mint az aranyeső néven ismert növényünk.
Nadragulya
A Poison Gardenben is megtalálható nadragulyát jobb, ha csak távolról csodáljuk, ugyanis mind a virága, mind a bogyója komoly veszélyforrást jelent. A nadragulyamérgezés tünete lehet a torok- és szájszárazság, a beszédképtelenség, a nyelési nehézség, a bőrön a skarlátra jellemző kiütések, a tág pupilla és a bizonytalan járás, szédülés. Júniustól augusztusig virágzik, ám kiemelt figyelmet leginkább akkor érdemel, amikor bogyóit hozza, mert ezekből három-négy darab elég ahhoz, hogy egy kisgyermek halálát okozza.
Farkasmaszlag
A farkasmaszlag az előbb említett két növénynél is veszélyesebb, ezért hívják hánytatódiónak is. Diószerű termése az egyik legerősebb méreg, a sztrichnin alapanyaga.
A Méregkert ötlete
A világ egyik leghíresebb tájépítésze, Jacques Wirtz korábban a párizsi Tuileriák kertjének rekonstrukcióját végezte, emiatt esett rá Northumberland hercegnéjének választása, amikor a parkot megálmodta. Először csupán egy egyszerű gyógynövénykertet szeretett volna építtetni, Wirtz azonban egészen más irányt adott az építkezésnek.
"Arra gondoltam, hogy ez a legegyszerűbb módja annak, hogy a gyerekek érdeklődését felkeltsük. A gyerekeket nem érdekli, hogy az aszpirin alapanyaga egy fa kérgéből származik. Ami igazán izgalmas, az az, hogy miként öl meg egy növény, és hogy hal meg a beteg, vagy az, hogy hogyan érzed magad, mielőtt meghalsz" – mondta a megnyitó után.
A kert célja a tájékoztatás, hiszen a mérgező növények jól használva orvosi célokat szolgálnak, emellett természetesen a növények egyéb, káros hatásainak megismertetése és a narkotikumok veszélyeire való figyelmeztetés.
A kertben egyébként számos olyan növény is helyet kapott, melyekről egykori felhasználói tudták vagy sejtették, hogy mérgező lehet, azonban a szépségük érdekében mégis használták azokat.
A kertet 24 órában biztonsági őrök őrzik, részben a veszélyek, részben a lopási kísérletek miatt.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock