Úgy tűnik, nincs megállás, a munkagépes kategóriában is egymás után érkeznek az elektromos üzemű fejlesztések, még a különlegesebb szegmensekben is, ott, ahol nem is gondolnánk rá.

Ennek oka minden bizonnyal olyan más jellegű fejlesztésekben keresendő, mint például az üzemanyagcellás mobil áramfejlesztők megjelenése, ami szintén egy új, tiszta megoldás, hiszen nem kell sem hordóból pumpálni, sem tartálykocsiból vagy tankkonténerből utántölteni a gépeket, kockáztatva az esetleges üzemanyag-szivárgást, akaratlan mellécsorgást mint környezetszennyezési kockázatot.

Komatsu

Újabb fejlesztéseken dolgozik a Komatsu – fotó: www.komatsu.com

A Komatsu Forest elmondta, hogy a jövőben egy új fejlesztési részleggel fog befektetni, amely az erdészeti gépek villamosítására fog összpontosítani. A kezdeményezéssel a vállalat azt mondta, hogy vezető szerepet kíván betölteni az erdészetigép-iparban, és segíteni kívánja a gépek nettó szén-dioxid-kibocsátásának csökkentését.

"Olyan gyártóüzemünk van, amely közel szén-dioxid-semleges, és ugyanezzel a céltudatossággal dolgozunk azon, hogy csökkentsük az erdei gépeink használatából származó CO2-kibocsátást. A jövőképünk a "nettó nulla kibocsátású munkahely" elérése" – mondta Erik Nilsson, a Komatsu Forest technológiai igazgatója a svédországi Umeåban.

"Úgy látjuk, hogy ügyfeleink és partnereink egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az erdészeti gépek környezeti terhelésének csökkentése iránt. Célunk, hogy 2030-ra 50%-kal csökkentsük a termékeink CO2-kibocsátását, és arra számítunk, hogy addigra már lesz valami a piacon" – mondta Peter Hasselryd, a Komatsu Forest marketing- és értékesítési alelnöke.

Az erdészeti gépek villamosításának fejlesztése nagy technológiai lépés a Komatsu Forest számára, amely elmondásuk szerint komoly kihívásokat jelent számukra. Mivel a gépek hálózaton kívül dolgoznak, számos szempontot kell figyelembe venni az új gépi megoldások kifejlesztésekor. Ahhoz, hogy a gépek különböző típusú energiahordozókat használhassanak, energiaelosztási megoldásokra van szükség az erdei munkahelyeken.

"Örömmel mutatunk utat, de az együttműködés és a partnerség fontos része az erdei átállásnak" – mondta Nilsson. A siker érdekében olyan új technológiák és új rendszermegoldások kifejlesztésére van szükség, amelyek képesek az ügyfelek számára a megújuló energiaforrások használatának lehetőségét biztosítani.

A vállalat szerint az új fejlesztési részleg fokozatosan bővül, és többféle kompetenciával rendelkező munkatársakat keresnek.

"Elektromos járműfejlesztőket, hardver- és szoftverfejlesztőket, számítási mérnököket, energetikai, hidraulikai és mechanikai alkalmazásmérnököket keresünk, de úgy látjuk, hogy olyan területeken is szükségünk van új kompetenciákra, mint a járművek tanúsítása és tesztelése, őszinte érdeklődést tanúsítva a fenntartható jövő termékeinek és megoldásainak fejlesztése iránt" – mondta Nilsson.