Az idei év is bővelkedett a nemzetközi és a hazai géppiaci újdonságokban. Egymást érték a premierek és a fejlesztések, de cégfelvásárlások és fúziók is a megszokottnál sűrűben borzolták a kedélyeket. Kétrészes összefoglalónkban két egymást követő hétvégén megpróbáljuk összegyűjteni a mögöttünk hagyott év fontosabb történéseit a témában.

A 2016-os AGROmashEXPO-n és AgrárgépShow-n mutatkozott be itthon a CLAAS QUADRANT 5200 bálázóújdonság, amelyet a rendezvény termékversenyén nagydíjjal ismertek el. A QUADRANT 5200-as szögletesnagykocka-bálázó a jól bevált QUADRANT 3200 továbbfejlesztett változata. A CLAAS egy hidraulikus hajtású rendfelszedőt és új automatikus AUTOMATIC PRESSURE CONTROL présnyomás-szabályozót vezetett be ennél a modellnél többek között.

claas

Az új CLAAS QUADRANT 5200 bálázó – fotó: Axiál Kft.

A Deere & Company február elején közzétett sajtóközleményében jelentette be, hogy befejeződött a Monosem felvásárlása, és átvették a négy franciaországi és két amerikai gyáregységét a cégnek. Még előző év novemberben látott napvilágot a megállapodás a Francia Monosem átvételéről, mostanra pedig véglegessé vált a tulajdonosváltás. A sajtóközleményben mindenkit megnyugtattak, hogy nem tervezik a Monosemnek mint független márkának a megváltoztatását.

monosem

A márkanév és a védjegy marad – fotó: monosem.inc.com

A tavaszi vetési szezon előtt igazi szenzáció volt az Ag Leader utólag is felszerelhető elektromos magadagoló-meghajtása. Az univerzális elektromos hajtás mindegyik mechanikus hajtású vetőrendszer meghajtására alkalmas. Alaplapja a vetőelemen amúgy is meglévő furatokra fogatható fel, két csavar segítségével. A meghajtás a vetőelem saját magadagolójának tengelyére csatlakozik.

magadagoló

fotó: AgLeader

Márciusban mutatkozott be a hazai szaksajtó és a felhasználók előtt az új Versatile RSM-161 kombájn. Az előző évben a hannoveri AGRITECHNICA-n is debütáló gép egyedülállóan új "TETRA Processor" cséplőrendszerrel, 6 ládás szalmarázóval, OptiFlow tisztítóművel és számos egyéb újítással látott napvilágot.

Áprilisban ismerhettük meg a Massey Ferguson 4700 traktorsorozatot. A széria tervezésénél a gyártó a közép-kelet-európai gazdálkodók igényeit mérte fel. Mivel számos vásárló kevés elektronikát felvonultató, robusztus és egyszerű váltóval szerelt traktorokat keres, ezeket az igényeket próbálja a 75-100 LE-s szegmensben kielégíteni ezzel a szériával az MF.

traktor

MF 4700 – 3 típus 75-95 LE között – robusztus erőgépek 12/12-es mechanikus váltóval – fotó: Austro Diesel GmbH

Gyorsan bejárta a hazai sajtót az új magyar erőgép-prototípus születésének híre. A Renner traktor megalkotásakor elsődleges szempontnak tartották, hogy egy olyan erőgépet hívjanak életre, amely megbízható, strapabíró, ugyanakkor a lehető legkevesebb elektronikával szerelt és a legtakarékosabban üzemeltethető, olcsó szervizigényű gép legyen. Felépítésben követték a Dutrákhoz hasonló, orrnehéz, négy azonos méretű hajtott kerekes elrendezést.

renner

Elkészült az első Renner traktor! – fotó: Renner Bt.

Majd' egy évtizednyi fejlesztési munka után a CLAAS 1995-ben mutatta be az első nagykombájnját, a LEXION-t. Első alkalommal kombinálta a CLAAS a 600 mm átmérőjű cséplődobbal szerelt APS-cséplőrendszerét a ROTO PLUS másodlagos leválasztó rendszerrel. Hat évvel a piaci bevezetés után már legördült a 10.000. LEXION kombájn a gyártósorról, az idei nyáron pedig az 50.000. LEXION került ünnepélyes átadásra.

lexion

Az 50.000. LEXION kombájnt ünnepeli a CLAAS – fotó: Axiál Kft.

A nyár folyamán mutatkozott be az új CASE IH Luxxum traktorszéria, amelyet a kis- és közepes gazdaságok, ezen belül is kifejezetten a vegyes gazdaságok kiszolgálására terveztek. A négyhengeres, 3,4 literes motorral szerelt sorozat 3 modellből – 100-asból, 110-esből, 120-asból – áll, melyek névleges teljesítménye 99, 107 és 117 LE. Az erőátvitelről 32/32-es automatizált, 4 tartományban fokozatmentesen kapcsolható sebességváltóval gondoskodik, melyek Auto-transport funkcióval is rendelkeznek.

case

fotó: caseih.com