2023-ban a mezőgazdasági ágazat kihívásokkal szembesült a szélsőséges időjárástól kezdve, az inputanyagok drágulásán át az ellátási lánc-problémákig. E nehézségek felszámolása és a Föld népességének táplálásának biztonsága érdekében kutatók és mérnökök hada dolgozik intelligens AgTech eszközök kifejlesztésén, melyek javítják a hatékonyságot és a hozamot.

Ron Baruchi, a vezető agrárinformatikai szolgáltató, az Agmatix vezérigazgatója a mezőgazdasági ágazatot előre vivő digitális és egyéb trendeket vizsgálva kiválasztotta azokat, amelyek véleménye szerint 2024-ben a legnagyobb változást hozzák a mezőgazdaságban.

adatok

Ron Baruchi, a vezető agrárinformatikai szolgáltató, az Agmatix vezérigazgatója – forrás: Agmatix

#1: Generatív mesterséges intelligencia az AgTechben

A digitális mezőgazdaság 2024-es trendjei közül a Gen AI vagy a generatív AI szerepe az egyik legjelentősebb. A Gen AI globális gazdaságban rejlő potenciálját már dollárbilliókban számolják. Történelmi lehetőség kínálkozik a folyamatok optimalizálására, a költségek csökkentésére és ami még fontosabb, a továbbfejlesztett modellezés révén az innovációk üzemanyagaként szolgálhat. A vállalatok már hasznosítják a Gen AI-t például a Digital Crop Advisor-on keresztül, ami lehetővé teszi, hogy az agronómiai adatokat hasznosítható ajánlásokká alakítsák a gazdálkodók számára. Ezek az eszközök az agronómiai adatok halmazának elemzésével javítják a gazdálkodást és mesterséges intelligencia által támogatott betekintést nyújtanak a termelési gyakorlatok optimalizálásához. Ez segít a gazdálkodóknak megérteni azokat a mintákat, melyekkel befolyásolhatják a növényfajok teljesítményét és a termelést az adott gazdaságban, nyomon követhetik az éghajlati változásokat, melyekkel a gazdák hatékonyabban vehetik fel a küzdelmet utóbbival.

#2: A Digital Twins használata a terepi kísérletek optimalizálására

Érdekes 2024-es trend a digitális ikrek fokozottabb integrálása a terepi tesztekbe, kísérletekbe és a terepi teszttervezésbe. A digitális iker egy tényleges fizikai termék, rendszer vagy folyamat digitális modellje, illetve virtuális reprezentációja. Ez lehetővé teszi a kutatók és a tervezők számára, hogy úgy kísérletezzenek, mintha ennek az eredeti, fizikai megfelelőjét kezelnék, csökkentve a költséget és feleslegessé téve az időigényes terepi kísérleteket. A valós adatok előállítása költsége és időigényes folyamat. 2010 és 2014 között egy új növényvédőszer kifejlesztése 286 millió dollárba került, ebből 47 millió dollárt (körülbelül 16%) szántak a szántóföldi kísérletekre. A  szintetikus adatokra épülő digitális iker technológia csökkentheti az új mezőgazdasági termékek piacra vitelének időtartamát és költségeit. Ezek az eszközök versenyelőnyt biztosítanak a hatósági jóváhagyást kérő mezőgazdasági alapanyag-beszállítók, vagy a vetőmaggenetikájuk javítása érdekében nagymértékben kísérletezésre támaszkodó vetőmag-előállító, nemesítéssel foglalkozó vállalatok számára.

adatok

A felhőalkalmazások a mezőgazdaság minden aspektusát lefedik – forrás: Pixabay

#3 Technikai innováció a regeneratív mezőgazdaságban

A megújuló mezőgazdasággal kapcsolatos nagyobb műszaki innováció és kutatás folytatódik a következő évben. Lényegében a természetes folyamatokat és a mezőgazdasági területek biológiai sokféleségét utánzó regeneratív mezőgazdaság végső célja a talaj egészségének javítása a termésnövelés érdekében. Az éghajlatváltozás kihívásainak kezelés és a világ több, mint 8 milliárd lakosának élelmezéséhez a regeneratív mezőgazdaság létfontosságú. A digitális eszközök pontos, naprakész adatok felhasználásával személyre szabott regeneratív mezőgazdasági megoldásokat hoznak létre. Ezek figyelembe veszik a talaj-, az időjárási viszonyokat, a mikroklímát és az aktuális termésnövekedést vagy földhasználatot, valamint az egyéni költségvetéseket és a helyi előírásokat. 2024-ben valószínűleg a helyspecifikus kínáló platformok uralkodnak majd, melyek lehetővé teszik reálisan megvalósítható klíma-, környezet- és talajvédelmi célok kitűzését a termelők számára, elősegítve a fenntarthatóságot.

#4 Adatok kezelése fejlett felhőmegoldásokkal

A mezőgazdaság innovációja gyakran adatfüggő, a felhő pedig lehetővé teszi a kutatók számára, hogy az adatokból származó információkat olyan módon gyűjtsék össze, kezeljék és extrapolálják, ami korábban elképzelhetetlen volt. A gazdaságok adatainak várható exponenciális növekedése – az IDC becslése szerint 2036-ra a gazdaságokról gyűjtött adatok mennyisége több mint 800%-kal növekszik majd – új technológiai megoldásokat tesz szükségessé. A felhőalkalmazások a mezőgazdaság minden aspektusát lefedik, optimalizálják a terménygazdálkodást, a talajra vonatkozó betekintést, a több évszakos termésfigyelést és -elemzést, valamint a helyi információk felhasználását a döntéshozatalhoz. A felhőalapú megoldások elősegítik a kutatók, agronómusok és gazdálkodók közötti együttműködést, hatékony, költséghatékony és méretezhető megoldást biztosítva a kutatás-fejlesztési vállalatok számára.

#5 Innováció a teljes mezőgazdasági spektrumban

A mezőgazdasági innováció története a fenntarthatóság és a környezetvédelem felé fordul, ami átalakulást, új korszakot jelez. Az új, éghajlatellenálló növénytermesztés terén előrelépés várható. Mezőgazdasági szinten a digitális technológiák lehetővé teszik a gazdálkodók számára az összegyűjtött adatok feldolgozását és felhasználását. Az AgTech megoldások segítségével a gazdálkodók és agronómusok feketén-fehéren mérhetik és kimutathatják a mezőgazdasági technológiákba fordított befektetések megtérülését. A globális kihívások közepette a mesterséges intelligenciát és a gépi tanulást használók példátlan innovációt hajtanak végre az élelmiszertermelésben.