A szerkezet működésének alapja a szénszálas ugróláb és a két rugalmas kar, amelyek egy íjra hasonlítanak. Ezeket a karokat egy elektromos tekercselő mechanizmus feszíti meg, majd engedi vissza eredeti állapotukba, amely következtében a szerkezet a levegőbe emelkedik. Körülbelül az ugrás felénél bekapcsol a négy propeller, ezzel növelve az ugrás távolságát és lágyítva a leszállást. Ezután nagy felbontású, jó minőségű képeket készít a talajhoz viszonylag közel, aminek köszönhetően akár az 1 mm-nél kisebb problémákat is képes azonosítani – írja a Future Farming.
A CropHopper egy ugrórobot, amely önállóan képes működni – fotó: HayBeeSee
A robot négy másodpercenként ugrik tovább a mezőre levetített 10x10 méteres rácsszerkezet pontjaira, megismételve a folyamatot, miközben néha megáll a levegőben, hogy képeket készítsen a területről, amelyeket azonnal feldolgoz, és továbbít a felhőbe. Ott ezek az adatok valós időben megtekinthetők és exportálhatók a cég saját fejlesztésű szoftverébe, amely képes azonosítani a gyomokat, a kártevőket, valamint a levélbetegségeket.
A kifejlesztett algoritmusok segítségével az is lehetséges, hogy az ugrórobot időben figyelmeztesse a felhasználókat, ha bizonyos küszöbértékeket meghaladó problémákat vagy olyan közvetlen fenyegetéseket észlel, mint például a betegségek terjedése. A CropHopper kétnaponként dolgozik, ami elég gyakori ahhoz, hogy tavasszal időben észrevegye a növény első károsítóit. Az angol gyártó, a HayBeeSee elképzelései szerint a jövőben várhatóan a robot képes lesz pontszerű permetezést és mechanikus gyomirtást is végezni.
A jövőben a szerkezet képes lesz pontszerű permetezést és mechanikus gyomirtást is végezni – fotó: HayBeeSee
Ha a szerkezet 3-4 másodpercenként 10 méteres ugrásokat hajt végre, akkor mindössze 20 perc alatt képes 3 hektárt lefedni, így körülbelül 9 ha / óra, azaz kb. 70 ha / nap munkát képes elvégezni. A drónokkal ellentétben – amelyeknél az akkumulátor cseréjét vagy feltöltését 20-30 percenként kell elvégezni – egy egész napot képes ledolgozni mindössze három töltéssel vagy akkumulátorcserével. A cég reményei szerint azonban a jövőben ez a folyamat is önállóan fog majd zajlani.